Önümüzdeki 5 gün boyunca
Bella Hadid, Teen Vogue
STİL

Kazaklarını Tanıyor Musun?

14 Kas 2022

Özellikle kışları, onlarsız atlatmak imkansız. Bizi sarar, sarmalar ve soğuk havaya karşı güvende hissettirirler. Peki, kazaklarımızı ne kadar tanıyoruz? Onları iyi tanımak, kış kombinlerinde en verimli şekilde kullanmanın bir yolu. Ve tabi ki daha şık görünmenin...

2 Bardak
Vücudun üst kısmına baş tarafından geçirilerek giyilen ve bel seviyesinde biten uzun kollu örme kış giyimi türüne verilen genel ad kazak. Yünden sentetik fibere, pamuktan kaşmire birçok malzeme kullanılıyor kazakları üretirken. Bazen de, bu malzemeler kombine edilerek kullanılıyor. Soğuktan koruyuculuk oranı daha yüksek olduğu için genellikle yün olanlar tercih edilir. Ancak yün kazakların fiyat skalası diğer malzemeden üretilenlere göre daha yüksek olur. Malzemesi dışında kazakları ayıran bir diğer unsur, yaka tipleri ve örgü biçimidir. Kazaklarımızı seçerken, fikrimizi en çok etkileyen faktör yakasının nasıl olduğudur. 

Steve McQueen, Aran Kazak giyiyor (yoair.com)
Aran kazağı

Galway Körfezi'nde yer alan Aran Adaları, bu kazağın çıkış noktası. Adanın soğuk ikliminde hayatta kalmak isteyen balıkçılar, denizde soğuk ve su geçirmeyen bir şeye ihtiyaç duyuyorlarmış. Bu nedenle de nefes alan, su buharını vücuttan çekerek havaya salan, su geçirmezliğine güvenilen koyun yünü tercih edilmiş. Köklü bir geçmişe sahip olsa da Aran kazağının ilk yazılı kaydı 1940'lara dayanıyor. İlk kez 1956'da Vogue dergisinde görüldükten sonra ünü hızla artmış. Ardından Grace Kelly, Elvis Presley ve Steve McQueen tarafından da tercih edilen kazağın popülaritesi daha da yaygınlaşmış. Çok şık kazaklar olduğunu söylemek pek mümkün değil. Çünkü amacı sıcak tutmak olduğu için kaba bir yapısı vardır. Ancak kışları jeanlerle kombinlemek için ideallerdir. Boğazlı olmayan modellerinde renkli bir fular, kombini sıradanlıktan sıyırablir. Oldukça hareketli bir kazak olduğundan, üst kısmı fazla iri olan insanların pek tercih etmek istemeyeceği bir kazaktır genelde, çünkü daha da iri gösterir. 

Selena Gomez, (celebritystyleguide.com)

Hırka


Kendi başına ayrı bir tür olduğu düşünülse de, hırka aslında kazak ailesinin marjinal sayılabilecek bir üyesi. Üstelik tam bir stil dostu. Ne giymiş olursanız olun, üzerinize bir hırka alarak, şıklığınızı tamamlayabilirsiniz. Özellikle beyaz, gri, kahverengi, siyah ve bej hırkaların herkesin dolabında bulunması gerekir. Çünkü bu parçalar, kış gardrobunun vazgeçilmez kurtarıcılarıdır. Hem üşütmez, hem de kılığınızı sıradanlıktan çekip çıkarırlar. Düğmeli ve düğmesiz olarak ayrılır ancak mevzu bahis kış ise düğmeli olan daima kazanır. 

Kendal Jenner, (glamour.com)

Yelek kazak (süveter)


Kimse ondan yelek kazak diye bahsetmiyor aslında, biz onu 'süveter' olarak biliyoruz. Şu son 2 yılda süveterler dolaplarımıza büyük bir ihtişamla geri döndüler. Çok verimli parçalar olduklarını söyleyemeyiz çünkü tasarımları gereği kollar üşümeye mahkumdur ancak kışları da gömlek giymekten vazgeçemeyenler için bir kahramandır süveterler. Gömleği kışa uyarlamak için üzerine beğendiğiniz herhangi bir süveteri geçirmek yeterli oluyor. Çabasız şekilde şık oluveriyorsunuz. Üstelik sadece gömleklerle değil, elbiselerinizle de kombinleyerek daha yenilikçi bir görüntü elde edebilirsiniz. 

Emily Ratajkowski, Teen Vogue
Balıkçı yaka (boğazlı) kazak 

Kış dolabınızda balıkçı yaka kazakların uyum sağlamayacağı tek bir parça yoktur desek, haksız sayılmayız. Jeanlerden uzun/kısa eteklere, eşofmandan tuluma kadar her parçaya ayrı bir hava katar ve özellikle jeanlerle tercih edildiğinde tüm sıradanlığına karşın moda dergisinden fırlamış gibi gösterir sizi. Balıkçı yakaların kullanım alanı oldukça geniş, askılı yazlık elbiselerinizi kışın da giymek isterseniz, altına balıkçı yaka kazak giymeniz yeterli olacaktır. 90'lardan ve 2000'lerin başlarından rol çalan o görüntü, eminiz hoşunuza gidecek. 

Zazie Beetz, (usmagazine.com)

Bisiklet yaka kazak


'Hava ne kadar soğuk olursa olsun ben boynumu kapatınca darlanıyorum' diyenler için biçilmiş kaftandır bisiklet yaka kazaklar. Yaka kısmı biraz simiti andırır ve köprücük kemiğinizin biraz yukarısında biter. Pantolonların ve eteklerin içine sokularak kullanıldığında hem alt parçanızın şıklığını kapatmaz hem de bacaklarınızı uzun gösterir. Tabi artık crop modelleri de üretildiği için aynı görüntüyü uğraşmadan da elde edebilirsiniz. Ayrıca gömlekle giyilip, yakaları dışarı çıkarıldığında ya da altına balıkçı yaka bluz çekildiğinde de oldukça şık görünüyor bizden söylemesi!

Charlize Theron, (popsugar.com)

V yaka kazak


'Kar kış dinlemem, iddialı olmayı severim' diyorsanız, dolabınızda mutlaka bir tane V yaka kazağınız olsun. V yakanın açmazı, asla kendi kendini tamamlayabilen bir parça olmaması. Yani, V yaka kazak tercih ettiğinizde boynunuzdaki boşluğu kolye ya da fular ile doldurmanız güzel olacaktır. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?