Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Kaynağı Peynir Olan Leziz Yemekler
pexels
GASTRONOMİ

Kaynağı Peynir Olan Leziz Yemekler

28 Eyl 2022

Fotoğraf çektirirken bile ağzımızdan o kelime çıkar: Peynir. Şaka bir yana insanlar için önemli bir kalsiyum kaynağı olan peynir aynı zamanda içeriğinde pek çok vitamin de barındırıyor. Hem ülkemize de hem de diğer ülkelere has çok fazla peynir çeşidi bulunmaktadır. Peynir ülkemizde genel olarak kahvaltılık olarak tüketilse de tadıyla birçok tarife ayrıca lezzet katmaktadır. Bu yazımızda peynirin güzelleştirdiği bazı yemek ve tatlıları sizler için derledik.

1.5 Bardak

pinterest

Künefe

Ülkemizde peynirli tatlı deyince hiç kuşkusuz akla ilk olarak künefe gelmektedir.
Künefe için kısaca üzerine sıcak şerbet dökülmüş, tel kadayıf arası erimiş tuzsuz peynir tatlısı diyebiliriz. Künefe tatlısının yapımında daha sütlü ve tuzsuz peynir kullanılmaktadır.
Bunlar: Hatay Peyniri, Urfa Peyniri, Antep Peyniri

Künefenin atasının, incecik yufkalarla yapılan bir Arap tatlısı olduğu bilinmektedir. Ancak işin içine Türklerin bulduğu tel kadayıf girince ve Türkler bu güzel lezzeti tel kadayıfla harmanlayınca, tatlımız bugünkü muhteşem haline gelmiştir.
En nihayetinde şöyle çıtır ve bol fıstıklı bir künefeye kim hayır diyebilir ki?

pinterest

Höşmerim


"Peynir Tatlısı "olarak da bilinen Höşmerim, oldukça hafif bir tatlı olmakla birlikte genel olarak Marmara bölgesinde tüketilmektedir. Bazı bölgelerde un, bazı bölgelerde irmik kullanılsa da ana maddesi tuzsuz keçi peyniridir.

pinterest

Pizza


Bir İtalyan yemeği olan pizzanın, belki de en önemli faktörü lezzetli ve ince bir hamurunun olmasında olsa da ikinci en önemli faktör kuşkusuz ki peynirdir. Mozzarella peyniri, Napoli çevresinde üretilen buffalo mozzarella pizzalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte; provolone, pecorino romano, ricotta ve scamorza gibi İtalyan peynirleri de leziz pizza yapımlarında kullanılmaktadır.

pinterest

Raclette


İsviçre’ye özgü olan bu peynir Fransa’da da oldukça fazla tüketilmektedir. Yarı sert ve inek sütünden yapılan peynir gril makinasında eritilerek pişirilen patates, sebze ve etlerin üzerine dökülerek tüketilmektedir. 

pinterest

Kuymak


Karadeniz bölgesine ait olan kuymak, kolot peyniri ile yapılmaktadır. Bazı yörelerde telli peynir veya su peyniri ile de yapılabilmektedir. Kuymak öz Türkçe bir kelimedir. Karadeniz’in bütün illerinde yapılmakta bazı yerlerde farklı isimlerle bilinmektedir. Sıcak servis edilen kuymak, tereyağı ve peynirin muhteşem bir karışımıdır.

pinterest

Cheesecake


Oldukça hafif bir tatlı olan cheesecake’de; güzel bir alt tabandan sonra, çok katı veya çok yumuşak olmayan hafif şekerli kısım olan peynir tarafı çok önemlidir. Tabii elbette ki üst sosunu da es geçmemek lazım. İçeriğinde peynir olarak; krem peynir, labne veya ricotta kullanılmaktadır. Tarihi oldukça eskilere dayanan cheesecake’in ana vatanı Yunanistan’dır. Hem hafif hem de enerji veren yapısıyla cheesecake, birçok tatlı severin gözdesi olmakla birlikte tüm dünyada sevilerek tüketilmektedir.

pinterest

Cheddar Sos


Şu sıralar sıkça yemeklerin üzerinde sos olarak gördüğümüz, hafif turuncu olan cheddar peyniri neredeyse girdiği her yemeğe oldukça lezzet vermektedir. Adını İngiltere'deki Cheddar kasabasından alan bu peynir çeşidi aynı zamanda inek sütünden yapılmaktadır. Bu peynir, kullanılmadan önce en az 1 sene bekletilmektedir. Özellikle; hamburger, sosisli sandviç, köfte ve patates gibi yiyeceklerin üzerine eritildiğinde harika bir tat yaratır. Ayrıca, katı hali salata, soğuk sandviç gibi yiyeceklerde de kullanılmaktadır. 

pexels

Tortellini


Yine İtalyan mutfağına ait olan tortellini, aslında bir çeşit makarnadır. Özellikle 3 peynirli tortellini günümüzde oldukça popülerdir. Swiss Emmenthal, Ricotta ve Grana Padano peynirleri ile doldurulan hafif yuvarlak makarnalar, ince bir hamura sahiptir. Genel olarak pişirilirken içi zaten peynirli olduğu için sadece yağ ile servis edilir.

pexels
Böreği, omleti, salatası, tatlısı peynirin dünyada en çok tüketilen yiyeceklerden birini söylemek yanlış olmaz. Şarabın yanında, tuzluyla ve tatlıyla her şeye uyum sağlayan çeşitleriyle peynir; yediklerimize muhteşem bir tat bırakıyor. Eh ne diyelim, ‘iyi ki varsın peynir!’

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?