Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Kariyerde Cinsiyet Rolleri: Görünmez Kadın Sendromu
pexels
KADIN KAFASI

Kariyerde Cinsiyet Rolleri: Görünmez Kadın Sendromu

29 Eki 2022

Toplumsal cinsiyet algısı iş hayatı da dahil olmak üzere her alanda kendini gösteriyor. Kadınların hayatın her alanında kendilerini ispat etmeleri bekleniyor. Bir kadın bir anne, bir iş kadını, bir kardeş, bir evlat rollerini üstlenirken aynı zamanda kendi bireysel kimliğini de korumaya çalışıyor. Yüzyıllardır devam eden bir süreçten bahsediyoruz ve kadının hayatta var olma iç güdüsü kendini her anlamda gösteriyor. Peki, kadınlar yeterince görünür olamıyorlar mı? Ya da bir kadın karşıt cinse nazaran daha fazla özveri mi harcıyor? Gelin çağımızın bitmeyen bu tartışma konularına iş hayatındaki kadınlarda sıklıkla görülen görünmez kadın sendromu üzerinden değerlendirelim.

pexels
Kadınlara hayatları boyunca toplum tarafından yüklenen roller vardır. Bu rolleri toplum kendi kültürel alt yapısına göre belirler. Söz gelimi sosyo-kültürel olarak ve ekonomik olarak modernleşmemiş toplumlarda kadınların toplumsal olarak rolleri daha keskin hatalara sahiptir. Bunlar arasında kadının toplum içerisinde yüksek sesle konuşmaması ya da kahkaha atmaması gibi kurallar da vardır. Gelişme aşamasındaki toplumlarda ise kadınların durumu daha belirsiz bir hal alır. Sözgelimi kadın toplum içerisinde belli bir saygınlığı kazanarak kendine bir kariyer inşa edebilir fakat bu kariyer inşasında dahi belli görünmez kurallar geçerlidir. Bu kurallar elbette yazılı bir şekilde yer almaz fakat toplum kendi sosyo-kültürel yapısını iş hayatı ve sivil hayat ayırmaksızın yansıtır.

pexels
Erkek egemen toplumlarda kadına atfedilen bu roller iş hayatındaki kadınları ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bu etkinin bir sonucu olarak da ortaya Görünmez Kadın Sendromu adı verilen bir durum ortaya çıkar. Görünmez kadın sendromu özellikle kariyer sahibi kadınlarda sıklıkla görülen ve kadınların toplum yüzünden aşılanan bilinçle farkında olmadan ortaya çıkardıkları bir rahatsızlık türü. İş hayatındaki kadınların hemen hemen hepsinde bu sendromun görüldüğü düşünülüyor. Görünmez kadın sendromunu ortaya atan ve bu konuda detaylı araştırmalar yapan kişi ise Amerikalı iş kadını ve mentor Chitra Nayak (Salesforce Women’s Network). Chitra Nayak’ın ortaya attığı bu sendrom daha sonra birçok akademik araştırmaya da yol gösteriyor. 

pexels
Görünmez kadın sendromu kadınlara henüz çocuk yaşlardayken öğretilen cinsiyet rollerinden kaynaklanıyor. Kız çocukları için toplumların belirlediği rollerin dışına çıkmamak adına kadınlar henüz çocuk yaşlarda öğretilmiş bu normları devam ettiriyor. Bu sendromu yaşayan kadınların en büyük kaygısı ise “görünür olmak”. Evet kadınların kendilerini öne çıkaracak hareketlerden kaçındıkları bu sendromun en belirgin özelliklerinden. Kadınların kendi kariyerlerini kendilerinin sabote ettiği bir gerçeklikten bahsediyoruz. Deyim yerindeyse “öğrenilmiş bir çaresizlik” söz konusu. Kadın karşıt cinsten daha başarılı bir eğitim hayatına ya da kariyer deneyimlerine sahip olsa dahi kendine başarıyı uzak görüyor. Hatta iş yerinde görünmez kadın sendromundan mustarip kadınlar birçok alanda öne geçebilecekleri fikirleri ya da herhangi bir şekilde yaşadıkları zorbalıkları sessiz kalarak çözmeye çalışıyorlar.

pexels
Görünmez kadın sendromu bir nevi beyne kodlanmış bir kadın algısını ortaya çıkarıyor. Kadınların toplumun her alanında sessizliğe mahkûm edilmesi ve bunun doğru olarak yansıtılması sendromun ilerleyerek kadın üzerinde ciddi psikolojik etkilerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Kadınların reddedilme, görmezden gelinme, saygı görememe gibi kaygılarını tetikleyen bu sendrom bilinçlendirme ve farkındalık yaratma gibi tekniklerle tersine dönebiliyor. Bir kadının başarılı ya da başarısız olması tamamen birey olarak kadının tekelinde. Fakat görünmez kadın sendromundan kurtulabilmek ve başka sendromların önüne geçebilmek de kadının elinde. Bu konuda bireysel terapilerin ve telkinlerin önemli olduğunu belirtmekte fayda var. 

Günümüzde kadınların daha görünür olabildikleri iş alanları mevcut fakat ne yazık ki hâlâ yeterli değil. Bu konuda toplumsal bilinçlendirme çok önemli. Elbette bu konuda sivil toplum örgütleri ya da çeşitli kuruluşlar eğitimler sağlayabilirler. Her birey bu konuda bilinçlendirme çalışmalarına katılabilir ve toplumsal cinsiyet algısı konusunda gelişmeler kaydedilebilir. Fakat tüm bu çalışmalar ve eğitimlerin sonunda kadının kendi bilincine varması ve kendi öz benliğini savunması elzemdir. Yani kadın kendi gücünü yalnızca kendi içinde bularak bu toplumsal algıya dur diyebilecektir. Bilginin ışığı bizimle olsun.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?