Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
BUSINESS

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

30 Ara 2022

İş yaşamı kuşkusuz hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Haftada minimum 40-45 saatimizi işe harcadığımız düşünülürse, şu ikisinden birisinin olması gerek. Ya sevdiğimiz işi yapmalıyız ya da yaptığımız işi sevmeliyiz. Ancak bu şekilde çalışma hayatında başarıya giden basamakları tırmanabiliriz. Fakat başarı dolu bir kariyer inşa etmek herkesin harcı değil. Çünkü kariyer, tek seferlik bir başarı ile kısa sürede inşa edilmiyor. Aksine kariyer, analiz ve bağlılık içeren bir planlama yapmakla mümkün. Peki kariyer planlaması yaparken nelere dikkat edilmeli?

İlgi Alanlarınızı Bilin

İnsanın keyif alarak yapmadığı bir işi sürdürmesi ve kariyerinde ilerlemesi tahmin edersiniz ki oldukça zor. Dolayısıyla kariyer planlaması yapmanın ilk adımı ilgi alanlarımızı bilmek. Aşırı ve hızlı tüketimin bir kültür haline geldiği günümüzde, ilgi alanlarımızı yanlış belirleyebiliriz. Halbuki bir öz değerlendirme yapıp, çocukluktan ve gençlikten itibaren samimi bir şekilde ilgilendiğimiz alanları belirlemek gerek.

Pexels
Beceri ve Yeteneklerinizin Farkında Olun

Enformasyon çağında yaşadığımız bir gerçek. Bilgiye ulaşmak tarihte hiç olmadığı kadar kolay. Ve her yerde çeşitli beceri ve yetenekleri kazandırabileceğini söyleyen formel veya informel eğitim kurumları bulunuyor. Ancak bir beceriyi kazanmak zannedildiği kadar kolay olmayabilir.

Örneğin iletişim becerileri eğitimle geliştirilebilir olsa da, kişilik ve karakter özellikleriyle de ilişkili bir durum. Karakter yapısı itibariyle kendi başına vakit geçirmeyi seven birisinin sosyal becerilere yatkınlığı diğerlerinden daha az olabilir. Öyleyse bu kişi bireysel çalışabileceği iş ve sektörlere yönelse daha başarılı olabilir. Benzer bir mantıkla sosyal birisi de ekip çalışmalarının merkezde olduğu bir meslek seçebilir.


Pexels
Değerlerinizi Anlayın

Çalışma hayatında maddi ve manevi bileşenlerin dengede olması gerekmektedir. Nasıl ki düşük bir getirisi olan iş maddi yönden bizi tatmin etmeyecekse, değerlerimizle uyuşmayan bir işte çalışmak da iş yaşamında mutluluğu zedeler. Bu açıdan bakıldığında, insan hakları konusunda diğer insanlara göre daha çok duyarlılığı bulunan bir kimse, bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarında bir kariyer hedefleyebilir.

Toplumsal adaletin yerine getirilmesi konusunda hassas olan bir kimse, savcı veya hâkim olabilir. Bu örnekler artırılabilir ama biz sözü burada keselim ve tekrar vurgulayalım. Yaptığımız işin kişisel değerlerimizle uyum içerisinde olması kariyer inşa ederken dikkat edilmesi gereken önemli noktaların başında geliyor.


Pexels
Tercihlerinize Karar Verin

Kimimiz için iş ve özel yaşam dengesi o kadar önemli ki, mesaiye kalma önerisini duyduğumuzda yüzümüz ekşir. Çünkü aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek, özgürce sosyalleşmek gibisi yoktur. Kimimiz için ise iş hayatımızın her alanındadır. Çalışmak bizi mutlu eder, gece veya gündüz fark etmez. Önemli olan çalışmamızın bizi maddi ve manevi yönden tatmin etmesidir. Rahat ve refah bir yaşamı sürdürmek için akıllı bir şekilde çalışmak kadar (ing. smart work), fazla çalışmak da gerekebilir. Peki sizin için önemli olan hangisi? Karar verdiyseniz gerisi kolay.

Pexels
Kariyerinizde İlk Adımları Atın

Tüm bunları bildikten sonra, kariyerinize başlamak ve ilerlemek gayet mümkün. Dilerseniz öz değerlendirme sürecine yardımcı olması için çeşitli kişilik testlerini çözebilirsiniz. Böylece hem beceri ve yeteneklerinizin hangi alanda yoğunlaştığını hem de değerlerinizin nasıl ifade edildiğini görebilirsiniz.

Şimdi ise hayalinizdeki işi gözünüzün önüne getirin. Kendinizi sevdiğiniz işte başarılı bir şekilde hayal edin. Unutmayın, hayal etmek başarıya giden yolun ilk aşamalarından birisi.

Pexels
Peki hayalinize kavuşmak için yapmanız gerekenler neler? Bu temel adımları belirleyin ve vakit kaybetmeden uygulamaya geçin. Ve tutarlı olun. Pratikte tutarlılık göstermezseniz, yolun yarısında yorulup vazgeçmek, maalesef çevremizden ve tarihten tanıdık olduğumuz bir durum.

Hayalinizdeki iş için gereken bilgi, beceri ve yeteneklere özverili çalışmanızla sahipsiniz. Şimdi sıra değerlerinizle uyuşan bir kültürü bulunan kurumda, istediğiniz pozisyonu bulmak. Bu ise bugün dijital platformlar sayesinde hiç olmadığı kadar kolay.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?