Pexels
ZOOM

Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

09 Ağu 2021

Karbon ayak izi kavramını yakın dönemlerde sıkça duyuyor ama tam olarak ne olduğunu bilmiyor musunuz? Artık birçok insanın konuyu derinlemesine öğrenmesi ve bu konuda üzerine düşen sorumluluğu da yerine getirmesi lazım. Kişilerin yaşamsal faaliyetlerinin sonucunda oluşan karbon ayak izi, özellikle son yıllarda ciddi oranda arttı. Klim krizine büyük katkıları olan karbon ayak izini kişiler, şirketler ve diğer kurumlar mümkün olduğunca azaltmalı ki gelecekteki potansiyel sorunlar da en aza indirgenebilsin. Kendi başınıza neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Unsplash
Karbon Ayak İzi Nedir?
 
Küresel ısınmanın en önemli sorumlularından biri olan karbon ayak izi, sera etkisine yol açan gazların oluşumunu açıklayan bir kavram. Fosil yakıtların kullanımı yüzünden atmosfere yayılan karbondioksit salınımının bıraktığı zarar aslında. Azaltılabilen bir durum olan karbon ayak izi, kişilerin ve özellikle büyük şirketlerin dikkat etmesi gereken bir durum. Örneğin, kullandığınız kişisel araçların motorunun çalışması sonucunda ortaya çıkan karbondioksit, karbon salınımına ve ayak izinin oluşmasına sebep oluyor. Gün içerisinde yaptığımız birçok olay da aslında bu duruma zemin hazırlıyor. 

Pexels
Bireyler Neler Yapabilir?
 
Yapabileceğiniz en önemli ama bir yandan da kolay adım, gideceğiniz yerlere yürümek. Kişisel araç kullanmak yerine mümkünse yürüyün, böylece hem doğayı hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca yaşadığınız yer uygunsa bisiklet de güzel ve sağlıklı bir tercih olur kesinlikle. Eğer gideceğiniz yer uzaksa da toplu taşıma aracını kullanmayı tercih etmelisiniz. Uçakla seyahat de karbon ayak izini oldukça artıran bir durum. Bu nedenle yolculuklarınız için trenle seyahati tercih edebilirsiniz.

Unsplash
Yedikleriniz Karbon Ayak İzinizi Artırmasın!
 
Yedikleriniz vücudunuza etki ettiği kadar dünyamızı da etkiliyor. Et tüketiminizi mümkün olduğunca azaltmanız bu durum için oldukça önemli. Kümes hayvanları ve sığır gibi büyükbaş hayvanların üretim süreleri boyunca kullandıkları kaynaklar ve enerji tüketiminin çok fazla olması sebebiyle bu durum karbon ayak izini artırıyor. Özellikle kırmızı ete dahil olan sığır eti ve dana eti karbon ayak izi oluşumunu oldukça artırıyor. Bunun ardındansa ton balığı ve çiftlik somonu geliyor. Bu sebeple karbon ayak izinizi azaltmak için değişime beslenme düzeninizden başlayabilirsiniz.

Pexels
Sürdürülebilir Yaşamı Tercih Edin
 
Geri dönüşüm, yeşili korumak ve eşyalarınızı yeniden kullanmak karbon ayak izininizi azaltmanızda en büyük yardımcınız olabilir. Geri dönüşüm bilincini kazanmanız ve başkalarının da kazanmasına yardımcı olmanız gerek. Atıklarınızı ayırmak ve onları geri dönüşüm kutularına atmak atacağınız basit ama etkili adımlardan biri. Bir diğer yol ise kullandığınız eşyaları mümkün olduğunca yeniden kullanmak ve aşırı satın alımın önüne geçmek. Sadece gerçek ihtiyaçlarınızı almak ve ikinci el eşyaların kullanımını artırmak da yapabileceğiniz şeylerden biri. Bir diğer önemli konu ise elbette ki yeşil alanları korumak. Doğayı korumak bu konunun en mühim noktalarından biri. Yeşil çevre karbondioksiti emerek oksijeni serbest bırakır. Çevre temizliğine dikkat çekmeli, yaşadığınız sokakları, şehri, denizi ve diğer her şeyi mümkün olduğunca temiz bırakmalı ve korumalısınız. Bu konuda kendiniz bilinçlenerek etrafınızdaki kişileri de bilinçlendirmelisiniz.
Kısacası, bu problemi çözmek için onun ne olduğunu anlamak ve azaltmanın yollarını bilmek gerekiyor. Karbon ayak izi konusunda bireysel olarak herkese sorumluluk düştüğünü unutmamalı ve bu konuda üzerimize düşeni yapmalıyız.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?