Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Karanlık Kız: Leda, Nina ve Anne Olmak
imdb.com
KÜLTÜR/SANAT

Karanlık Kız: Leda, Nina ve Anne Olmak

18 Kas 2022

Prömiyerini 78. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yapan Karanlık Kız (The Lost Daughter); Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım, Yetişkinlerin Yalan Hayatı ve Bir Yazarın Yolculuğu gibi kitaplarıyla tanıdığımız İtalyan yazar Elena Ferrante’nin aynı adlı romanından uyarlanan bir film. Birçok festivalde oyuncuları ile yönetmenine ödüller kazandıran yapımın 94. Akademi Ödüllerinde de 3 adaylığı bulunuyor. İzleyiciyle buluştuğu dönemde bir hayli ses getirdiğini söyleyebileceğimiz Karanlık Kız, ana karakteri Leda üzerinden başta kadın ve anne olmak üzere hayata dair pek çok şeyi sorgulamamıza yol açıyor.

Karanlık Kız (2021); Stranger than Fiction (2006), Won't Back Down (2012) ve The Kindergarten Teacher (2018) gibi filmlerde rol alan oyuncu Maggie Gyllenhaal’un ilk uzun metraj filmi. Gyllenhaal, senaristlik dünyasına ilk adımını da bu yapımla atıyor. Yönetici yapımcıları arasında oyuncu Olivia Colman’ın da bulunduğu yapımın türü ise psikolojik dram.

vogue.com
Karanlık Kız, ana karakterimiz Leda’nın yaz tatili için gittiği Yunanistan’da yaşadıkları üzerinden ilerliyor. Orta yaşlardaki Leda, edebiyat profesörüdür ve 2 kızı vardır. Tek başına çıktığı bu tatilde gördüğü Nina isimli genç bir kadın ile kızı Elena arasındaki ilişki içinde bir şeyleri uyandırır. Başlangıçta anneyle kızı uzaktan izler, daha sonra ise bir olay sonucu Nina ile tanışma imkanı bulur.

Tatil boyunca Nina ve Elena başta olmak üzere birçok şey Leda’nın hafızasını harekete geçirir ve geçmişiyle ilgili düşünmeye sevk eder. Leda’nın geçmişi ve şimdisi arasında salınırken bizler de yavaş yavaş onun duygu ve düşünce dünyasına hakim olmaya başlarız. Katman katman açılan hikayeyle beraber Leda’nın karanlık tarafları da ortaya çıkar. İlk bakışta huzurlu ve sakin görünen bu tatil, bir o kadar tedirgin edici ve tekinsizdir de aslında.

nytimes.com
Leda’yı Broadchurch (2013–2017), The Favourite (2018) ve The Father (2020) gibi pek çok projede karşımıza çıkan Olivia Colman canlandırırken Leda’nın gençliğine Chernobyl (2019), Judy (2019) ve I'm Thinking of Ending Things (2020) gibi yapımlardan tanıdığımız Jessie Buckley hayat veriyor. Nina rolünde ise How to Be Single (2016), Suspiria (2018) ve Our Friend (2019) gibi filmlerde yer alan Dakota Johnson var. Bunun dışında kadroda Ed Harris, Dagmara Domińczyk, Jack Farthing, Peter Sarsgaard ve Oliver Jackson-Cohen gibi isimler de bulunuyor.

vanityfair.com
Annelik, maalesef etrafında binbir tabunun kol gezdiği bir kavram. Toplumun annelere ilişkin beklentisi, kadının çocuklarla ilgili fiziksel ve duygusal akla gelebilecek tüm yükü tek başına sırtlanması ve kendini tamamen unuttuğu bir noktaya varsa bile fedakarlıktan bir adım bile geri durmaması yönünde. Bu bakışa göre anne olduğunuzda şefkat, sabır ve dayanıklılık gibi olumlu sayılan tüm özellikler birdenbire size yükleniverir, sonsuz bir verme kapasitesine sahipsinizdir artık. “Bencillik” etmeye hakkınız yoktur, annelik etiketi her şeyin önüne geçmeli ve kimliğinizin diğer parçaları tozlu raflara kaldırılmalıdır.

Kapana kısılmışlık hissi, bastırılan duygular ve kendine ait bir alan veya zamandan yoksun kalmak… Anneliği kutsayan ve tüm sorumluluğu annenin üzerine bindiren anlayışın sonuçlarıdır tüm bunlar. Leda da benzer bir şeyi deneyimliyor ve kendini bulmak, özgür hissedebilmek istiyor. En nihayetinde de içinde bulunduğu durum onu bir karar almaya itiyor. 

twitter.com/letterboxd
Karanlık Kız’ın en dikkate değer yanlarından biri de Leda’yı sevdirmeye ya da ondan nefret ettirmeye çalışmaması. Leda’yı yargılayıcı olmayan bir pencereden izliyoruz. Sevgi, suçluluk ve sükûnet gibi pek çok duygunun iç içe geçtiği Leda’nın hikayesi, bu tarz konularda kimilerinin kolayca düştüğü siyah-beyaz ikilikten uzak bir tablo çiziyor.

Film sadece anne olmak üzerinden ilerlemiyor, nesilden nesile izlerini takip edebildiğimiz cinsiyetçilik ve eşitsizliği de ele alıyor. Kadın olmanın ne demek olduğu ve kadının aile içinde nasıl konumlandığı üzerine de bir kez daha düşündürüyor.

insider.com
İncelikli ve çok katmanlı bir hikaye sunan Karanlık Kız’ı Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?