pinterest
BUSINESS

Karakter Renkleri ile Kariyer Planlama

01 Ağu 2023

İnsanları 16 olası kişiliğe ayıran Myers Briggs Tip Göstergesi (MBTI) Testi ya da renk psikolojisi testleri… Birçok şirket ve iş veren çalışanları ya da potansiyel pozisyonlara en uygun karakteri bulabilmek için bu testleri uyguluyor. Acaba kendi renginizi ya da iş arkadaşınızın ne renk olduğunu tahmin edebilir misiniz?

2 Bardak
Gerek uzaktan çalışma, gerek ekiptekilerin görevlerini belirginleştirme gerekse işe alım süreçlerinde kişilik testlerini uygulamak, çalışanlar ve işin ihtiyaçları konusunda tutarlı eşleştirmeler yapabiliyor. Keza, işe alım yapanlar, bu testler aracılığıyla, (potansiyel) çalışanlar hakkında kısa zamanda çok fazla şey öğretebiliyor da. Konumuzu aldığımız 4 Renk Kişilik Testi ya da Köprü Kişilik Testi olarak geçen testte, testi yapanların karakterleri renklerle sembolize ediliyor. Kırmızı, Mavi, Sarı ve Yeşil bu 4 renkli testin sonuç renkleri. Tabii, hemen hiçbirimiz tek bir renk olmayabiliriz. Yani bu testi daha çok baz’ımızı ve motivasyonlarımızı belirleyen bir test olarak da görebilirsiniz. Anlayacağınız, birinin çok Sarı özellikleri varsa, içinde Mavi de olabilir, dört renkten oluşan alacalı bir karakter deseni de…pinterest
Bu testler elbette sadece işverenlere has testler değil. Online olarak ulaşılabilir olduklarından, ofis ortamımızda iş arkadaşlarımızın rengini tahmin etmek ve birbirimizin renkleri hakkında yorum yapmak da keyifli olabiliyor. Aynı zamanda arkadaşlarımız hakkında öğretici bir oyun haline de gelebiliyor.

İşe alım süreçlerinde uygulandığında, hiç tanımadığımız bir insan hakkında birçok bilgi edinilebilmesinin yanında, keskin ve analitik arkadaşımızın Kırmızı, odasında/masasının üzerinde illaki resim ya da bir biblo gibi aidiyet nişanesi olan arkadaşımızın Sarı olduğunu da bu testlerdeki renkleri algılayarak tahmin edebiliriz. Testteki sorulara cevap vererek karakter rengine ulaşabildiği gibi aynı şekilde davranış özelliklerinden de birilerinin rengi hakkında tahminlerde bulunmak epey eğlenceli de olabiliyor. O halde, renklere ve renkleri anlamanın kariyer planlamada nasıl önemli olabileceğine daha detaylı bakalım:

Ofisteki Kırmızı Arkadaş

Kırmızılar sonuç odaklı ortamlarda başarılı olan, iddialı doğal liderler. Eğer bir yanda zor kararlar alırken can çekişen birini görürseniz onun pek kırmızı biri olmadığını söyleyebilirsiniz. Onlar kararlı ve öz güvenlidirler. Başarı için güçlü bir güdüye sahip ve hedef odaklı olan kırmızılar, ekipleri motive etmede ve projeleri kararlılıkla ilerletmede iyi olur. Bir Kırmızıya sanat projenizi gösterirseniz, projenizden çok etkilense bile çok yüksek ihtimalle, projenizle duygusal bağ kurmadan size bir şeylerin mantığını sorar.

pinterest

Ofisteki Yeşil Arkadaş

Eğer kendini kompleks problemlerin ortasına atan ekip arkadaşlarınız varsa onun Yeşil olduğunu düşünebiliriz. Onlar, karmaşık sorunların derinliklerine dalmaktan hoşlanır, analitik ve mantıksal düşünmek onların yaradılışından gelir. Yeşiller öğrenmeye de bayılır. Eğer kuvvetli bir Yeşilin yanına coşkulu bir Sarı koyarsanız o ekipten daha önce görülmemiş parlak bir proje çıkma olasılığını artırabiliriz. Yeşiller detayları çok severken, aynı özellik onlara hassasiyet de sağlar. Bu da onları araştırma, problem çözme ve veri analizi görevlerinde değerli çalışanlar haline getirir.

Gördüğümüz gibi, kariyer planlamasında karakter renklerini keşfetmek, kişilerin kendi eğilimleri ve becerileri ile uyumlu işleri tercih etmelerine yardımcı olabilir. Enerjik ve sosyal bir (Sarı) kişi, ekip çalışmasını içeren bir pozisyonu tercih edebilirken; analitik ve detay odaklı bir kişi(Yeşil)nin daha fazla, veri analizi gerektiren bir rolü seçebileceği yorumunu yapabiliriz.

Burada kaçırmamamız gereken en önemli noktalardan biri de kişilik testlerinin kariyer planlamasında tek başına belirleyici olmadığını unutmamak olur. Kişilik testi işimiz veya pozisyona aradığımız kişiler için önemli olsa da, çalışanlar; deneyim, ilgi alanları ve yetenekleriyle kendilerini gösterir. Ayrıca, kişilikler de zaman içinde değişebilir ve gelişebilir. Bu nedenle kariyer planlamasında esneklik, hepimiz için önemli.

Kişilik renkleri ve kariyer planlaması, bireylerin kendi kişilik özelliklerini anlamalarına ve bunları kariyer tercihleriyle ilişkilendirmelerine yardımcı bir element olabilir. Profesyoneller de bu tür testleri, tek başına kesin kararlar vermek için kullanmakta ziyade yardımcı bir araç olarak kullanır. Doğru kariyer seçimi mutluluğumuz ve başarımız için kritik bir unsur olduğundan, yaptığımız testlerin; kariyer yolumuzun yardımcı elemanları olarak duracağını, fakat, kendimize has yolumuzun daha birçok dinamiğin bileşkesi olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz…

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?