Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
https://unsplash.com/
DOĞAL YAŞAM

Kar, Huy mu Değiştiriyor?

19 Oca 2023

Son yıllarda sık sık duyuyorsunuzdur, “Nerede o eski kışlar?” serzenişlerini. Bugün beklenildiği gibi yağmayan karın eskiden bolca ve tam zamanında yağdığı söylenip duruyor. Bu izlenimdeki gerçeklik payı nedir, tam olarak ölçmek zor ancak bilim insanları iklim değişikliğine bağlı olarak kış mevsiminde gördüğümüz kar miktarının ve türünün değiştiği konusunda hemfikir gibi görünüyor. Peki bu değişimin yönü nedir?

https://unsplash.com/
İklim değişikliğinin dünyanın her yerinde kar yağışını etkilemesi tabii ki beklene bir durum. Ancak söz konusu değişimi anlamak ve ölçmek zor. Zira iklim değişikliğine bağlı olarak bazı bölgelerde kar yağış miktarı azalırken diğer bazı bölgelerde artabilir. Ayrıca bazı bölgelerde yeni tip kar fırtınaları da ortaya çıkabilir. 

https://unsplash.com/
Genel olarak araştırmalar, dünyanı pek çok bölgesinde kış sıcaklıklarının yükseldiğini ve örneğin ABD’de kış mevsiminin artık daha kısa sürdüğünü gösteriyor. Aralık ve Ocak ayı boyunca ülkemizde yaşadığımız yüksek sıcaklıkları düşününce ve bu durumun yalnızca bu seneye özgü olmadığını da hatırlayınca, bizde de durumun benzer olduğunu söylemek mümkün.

https://unsplash.com/
Daha sıcak geçen kış mevsimi ve daha erken gelen ilkbahar, kar tanelerinin gökyüzünden aşağı inme fırsatını azaltır. Kar taneleri atmosferde bir araya gelemez ve yüzeye doğru inerken donmuş halde kalmaları zorlaşır. Böylece bölge veya ülke geneline düşen ve biriken kar miktarını azaltır. İklim değişikliği yere düşen kar tanelerinin hepsini eritebilir ve bunların yeryüzüne örtü olmasını engelleyebilir. 

https://unsplash.com/
ABD Çevre Koruma Ajansı’nın verilerine göre, mevsim boyunca kar örtüsüyle kaplanan bölge miktarı yılda ortalama 5000 kilometre kare oranında azalıyor. 
Kar yağışında da yüzde 20’nin üzerinde düşüş gözleniyor. 

Science dergisinde yapılan bir araştırmaya göre, ABD’nin batı eyaletlerindeki kar kütlesinde yaşanan son azalmalar, son bin yılın en kötü seviyesinde. Dolayısıyla ciddi bir endişe kaynağı. Çünkü kar yağışındaki azalma aynı zamanda ilkbaharda insanlara, bitkilere ve hayvanlara daha az su sağlanması anlamına geliyor. Bunun yanında toprağın daha az nemlenmesi, yani kuraklık ve orman yangını riski demek. Yani aslında kar yağışının azalması, kar yağışının azalmasından çok daha fazlasını ifade ediyor. 

https://unsplash.com/
Dünyanın bazı kısımlarında kar giderek azalmasına rağmen söz konusu düşüşün evrensel olduğunu söylemek zor. Hatta bazı bilim insanları, iklim değişikliğine bağlı olarak artan sıcaklığın atmosferde toplanan yağış miktarını arttırabileceğini öne sürüyor. Ve bu da, özellikle bazı soğuk bölgelerde, (küresel ısınmaya rağmen sıcaklıkların donma noktasının altında seyrettiği bölgelerde) kar yağışının da aynı şekilde yoğunlaşabileceği anlamına geliyor. Alaska’nın dağlık bölgeleri buna bir örnek. Sıcaklık artışı atmosferik nemi artıyor ve bu da dağların yüksek zirvelerinin bol miktarda karla kaplanmasına neden oluyor. Nature dergisinde yayınlanan bir araştırma, Alaska’da kış mevsiminde yağan yağış miktarının son iki asırda yaklaşık yüzde 50 arttığını gösteriyor. 

Yere düşen kar miktarı dışında iklim değişiliğinin, kar yağışının biçimi ve karın doğası üzerinde de etkisi oluyor. Bazı bilim insanları, değişen iklimle ilişkili olarak bazı bölgelerde şiddetli kar fırtınalarının eskisinden çok daha yaygın hale geldiğini öne sürüyor. 

https://unsplash.com/
Ayrıca iklim değişikliğinin kar tanelerinin yapısını da değiştirebileceği yine bilim insanları tarafından dile getirilen görüşler arasında yer alıyor. Örneğin daha sıcak havalarda ortaya çıkan kar taneleri atmosferde salınırken bazen sürekli bir donma ve erime döngüsünde sıkışıp kalabiliyor. Bu da onları daha pürüzsüz, sulu ve erimeye daha yatkın hale getiriyor. Hatta bazı bilim insanları karın kokusunun bile değiştiğini, daha sıcak ve nemli havanın etkisiyle kar tanelerinin daha keskin bir kokuya sahip olduğunu iddia ediyor. 

Sonuç olarak iklim değişikliğinin etkileri derin ve kapsamlı bir konu. Ve iklim değişikliği ile kar yağışı arasındaki bağlantılar karmaşık ve kimi zaman da çelişkili olabiliyor. En iyisi yaşayıp görmeyi ve bilim insanlarının yaptığı araştırma sonuçlarını takip etmeyi sürdürelim. 
Ve bakalım mevsimin ilk karı ülkemize ne zaman düşecek? 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?