İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Kapalı Kapılar Ardında Bir Gerçek: Cinsel Fetişizm

20 Nis 2021

Çoğu zaman göz ardı edilen, üzerinde pek de fazla durulmayan bir konu cinsel fetişizm. Ancak yaygınlığı da bir o kadar onu daha fazla konuşmamızı sağlıyor. Biz de bugün sizler için A’dan Z’ye cinsel fetişizmi bütün boyutlarıyla ele alıyoruz.

2 Bardak

null

Cansız bir objeye veya vücudun cinsel işlevi olmayan yerlerine karşı duyulan arzu ve çekim kısaca tanımlıyor cinsel fetişizmi. Özellikle ayak, iç çamaşırı ve deri fetişizmi toplumda çok yaygın olarak görülüyor. Ancak cinselliğin bizim toplumumuz da dahil olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde bir tabu olarak görülmesi fetişizmin de arka planlara itilmesine sebep oluyor. Oysaki fetişizmin birçok türü toplum genelinde oldukça yaygın, ancak bu sadece kapalı kapılar arasında kalıyor. Peki, partnerinizin giydiği o deri jartiyerin sizi cinsel anlamda yükseltmesi ve cinsel dikkatinizi partnerinizin tercih ettiği bu giyim eşyasına yöneltmeniz sizi bir deri fetişisti mi yapıyor? Cevabı uzmanlardan alalım çünkü psikoloji bilimi ile uğraşan araştırmacılar, en az 6 aylık bir süre boyunca gerek fantezi dünyasında gerek davranışlar şeklinde dışavurum ile cinsel bir güdü taşımayan nesnelere veya bedende cinsel organlar dışındaki bölgelerden tahrik olmanın fetişizmi tanımladığını söylüyorlar.

null

Bunların yanı sıra bu cansız nesnelere karşı veya vücudun cinsel işlevi olmayan bölgelerine karşı duyulan cinsel istek, saplantılı bir hale geliyorsa ve kişinin hayatını normal bir şekilde idame ettirmesinin önüne geçiyorsa bu, psikoloji biliminde cinsel uyum bozuklukları yani parafili olarak nitelendiriliyor. Kimi fetişler oldukça yaygın olduğu gibi bunların arasında ilk sırada ayakkabı ve ayak fetişlerinin yer aldığını söylüyor uzmanlar. Ardından jartiyer, büstiyer, dar, deri ve lateks kıyafetler ve iç çamaşırlarına karşı gelişen fetiş yer alıyor. Ancak cinsel fetişizm türleri sadece ayak, ayakkabı, kıyafet ve iç çamaşırı ile sınırlı değil. Öyle ki her nesne fetiş nesnesi olabildiği gibi, bakınız: En Tuhaf Fetişler, bu nesnelerin insan bedeni ile direkt bir ilişkisi olması da gerekmiyor. Buna balon fetişizminin örneğini verebiliriz. Balon fetişi olan kişiler, balonun şişirilmesinden veya patlamasından dolayı tahrik olabiliyor, hatta balonların rengi ve kokusu bile onların cinsel anlamda uyarılmalarına sebep olabiliyor.

null

İnsan bedenine yönelik en yaygın fetişler arasında ise kilo, ırk, yaş, saç ve göz rengi, ense, burun, eller ve çiller yer alıyor. Nesne veya bedenin bazı bölgelerine karşı gelişen fetişizmde, bu nesneler olmadan veya partner kişinin tahrik olmadığı kilo, ırk, yaş veya diğer özellikleri karşılamadığında kişi orgazma ulaşamadığı gibi uyarılma da gerçekleşmiyor. İşte tam da bu nokta aslına bakarsanız durumun parafili olarak değerlendirilmesine neden oluyor. Uzmanlar, bütün insanların aslında bir dereceye kadar fetişist olduğunu söylerken, ilk verdiğimiz deri jartiyer örneğini hatırlarsanız, bunun bir saplantı haline gelmesi, kişinin cinselliği bu nesneler olmadan deneyimlemede zorluk çekmesi ve bahsettiğimiz gibi uyarılıp orgazm olamaması ile açıklanıyor. Diğer grupta yer alan insanlarsa bu nesneleri cinsel hayatlarına ara sıra renk katmak için kullanırken onlar olmadan da cinsellikten keyif alabiliyor, cinsel anlamda uyarılıp orgazma ulaşabiliyorlar.

null

Sözün özü fetişizmin artık kişi için vazgeçilmez bir hale gelmesi, adeta bir gereksinim halini alması ve o nesneye karşı bir bağımlılık geliştirmesi bu durumun tedavi edilmesini de beraberinde getiriyor. Sadece cinsel hayattan alınan zevki artırmak için kullanılan bu nesnelere bağımlılık geliştirmeden onlarsız da keyif alınan bir cinsel hayata sahip olmak için ise bahsettiğimiz gibi durum böyle değil. Bütün bunlar göz önüne alındığında fetişizmin tamamen doğal olmadığını ve bazı sınırları olduğunu söylemek gerekiyor. Bu sınırlar aşıldığında ve kişi fetişt geliştirdiği nesneye karşı saplantılı bir tavır içerisinde olduğunda da bir cinsel terapi alması gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Hatta zaman zaman daha ağır durumlarda bu dürtüleri bastırmak ve kontrol altına almak adına ilaç kullanımı da söz konusu olabiliyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?