Önümüzdeki 5 gün boyunca
independent türkçe
SCOPE

Kanlı Eylemleriyle Tanınan Charles Manson ve Manson Ailesi

01 Eki 2022

Suç tarihinin ikonik isimlerinden biri olan Charles Manson ve “Manson Ailesi” ismini verdiği tarikatı bugünkü konumuz. Manson ve takipçileri, 1969 senesinde ırklar arası savaş başlatmak için kanlı bir eyleme imza attılar. Bu eylemde yedi kişi vurularak ve bıçaklanarak öldürüldü. Roman Polanski’nin hamile eşi Sharon Tate’in vahşice öldürülmesi ve karnı deşilerek bebeğinin çıkarılması bugün bile hafızalardan silinmeyecek şiddette bir olaydı. Gelin, yaşananları tek tek masaya yatıralım.

Charles Manson, 1960’lı yıllarda uyuşturucu ve seks üzerine kurduğu, sözde belirli bir felsefesi olan ama aslında şiddetten başka bir şeyden beslenmeyen bir tarikatın önderiydi. Bu önderlik, müritlerini kanlı eylemlere yönlendirmesine imkân sağlamış ve bir şekilde tarihin unutulmazları arasında yerini almıştı ama ne uğruna…

pinterest
Manson bir tarikat lideri olsa da özünde vahşi bir katilden başka bir şey değildi. Kanlı eylemlerin ardındaki beyindi; müritlerini azmettiren, kurbanlarını acımasız yöntemlerle öldürten ve bunu yaparken de yüzünde kocaman bir gülümsemeyle oturabilen biri. Tahmin edersiniz ki bu tarz şiddet içeren eylemleri gerçekleştirenler, zorlu bir çocukluk geçiren ve gerek fiziksel gerekse cinsel istismara uğramış kimseler oluyor. Charles Manson da bu profile istisna teşkil etmiyordu.

Onu 16 yaşında dünyaya getiren annesi bir seks işçisiydi, bu yüzden başlı başına kötü bir hayatın içine doğmuştu Manson. Çocuk yaşlardayken annesi hapse girmiş, Manson da hırsızlık yaparak geçinmeye ve sokaklarda yaşamaya başlamıştı. On sekiz yaşına geldiğinde ise bu kez kendisi tutuklandı ve cezaevine gönderildi. Koğuş arkadaşı tarafından bıçak tehdidiyle cinsel istismara uğrayınca buradan alınıp ıslahevine gönderildi. Şartlı tahliye ile ıslahevinden ayrıldığında, takvimler 1954 senesini gösteriyordu.

new york daily news
Charles Manson, özgürlüğüne kavuşur kavuşmaz kadın satıcılığı, sahte çek, uyuşturucu satıcılığı ve kullanımı gibi pek çok suça karıştı. Defalarca hapse girdi, her seferinde pişmanlıktan uzak hâlde dışarı çıktı. 1967 senesinde son kez dışarı çıktığında bu kez kendine bir aile kurmaya karar vermişti; tahmin ettiğiniz gibi bu olay bizi meşhur tarikatı “Manson Ailesi”ne getiriyor.

Ailesini Los Angeles’ta bir çiftlikte kuran ve müritlerini de bu çiftliğe toplayan Manson, onları çeşitli komplo teorileri, boş felsefeler içeren sözleri ve en çok da seks ve uyuşturucu sayesinde etrafında tutuyordu. En sonunda bu ekip, tarihe geçecek vahşette bir cinai eyleme imza attı. Ünlü yönetmen Roman Polanski’nin hamile eşi Sharon Tate, Abigail Folder, Polonyalı oyuncu Wojciech Frykowski, erkek kuaförü Jay Sebring ve lise mezunu bir genç olan Steven Parent'i Los Angeles'ta acımasızca öldürdüler. Üstelik onları öldürmekle kalmamış, Sharon Tate’in karnını yarıp içinden bebeğini çıkarmışlardı.

gq
Ertesi gece, bu kez Manson’un da dahil olduğu bir başka grup Labianca çiftini aynı şekilde öldürdü ve cesetlerini parçalara ayırdı. Grubun kadın taraftarlarından biri farklı bir suç nedeniyle yakalanmış, o da işledikleri bu cinayetleri büyük bir övünç sebebi gibi polislere gururla anlatmıştı. Bunun üzerine Manson ve gruptan dört kişi yakalanıp mahkeme önüne çıkarıldı.

İdam cezasının kaldırılması nedeniyle Kaliforniya mahkemesince ölüme mahkûm edilmemişlerdi ancak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldılar. Mahkeme, bu cezayı onlara işledikleri bilinen bu yedi cinayet üzerinden vermişti ancak Manson Ailesi’nin kanlı eylemleri bu kadarla mı kalmıştı, bilinmiyor. Tahmini sayı ise Manson yandaşlarının en az otuz beş kişinin ölümünden sorumlu oldukları.

wikimedia commons
Charles Manson, bazı kitlelerce hem çok sevilen hem de karşıt görüşlüler tarafından nefret edilen bir isim oldu. Onu sevenler, Manson’un serbest bırakılması için çeşitli kampanyalar düzenlediler, hatta onun adına pek çok fan kulübü de kurdular. Ancak bu eylemleri elbette bir karşılık bulmadı ve Manson, 2017 senesinde Kaliforniya Eyalet Hapishanesi’nde cezasını çektiği sırada hayatını kaybetti. Öldüğü zaman seksen üç yaşındaydı. Peki, çektiği bu cezalardan sonra içinde yaptığı kötü eylemlere dair herhangi bir pişmanlık taşıyor mudur, orası meçhul.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?