pexels
ZOOM

Kamp 101: Yeni Başlayanlar İçin Kamp Rehberi

18 Kas 2022

Eğer ilk defa kamp tecrübesi yaşayacaksan, bir şeyleri yanlış yaptığında o kadar da eğlenceli geçmeyebilir. Bu maceranın sana 'kamp bana göre değilmiş' dedirtmemesi için birkaç önerimiz var...

1.5 Bardak

pexels

İlk kampını tek başına yapma


Akıllı telefonlar birçok konuda bize rehberlik ediyor olabilir. Çadırı nasıl tüm ortam şartlarından koruyacak şekilde kuracağını oradan belki öğrenebilirsin. Ama yanında tanıdığın birinin olması, özellikle daha sakin kamp alanlarında, kendini daha güvende hissetmeni sağlar. Kalabalık kamp alanlarında bu kısım o kadar da önemli olmayabilir çünkü etrafında daima seninle tanışmaya çalışan, konuşan, eğlenen insanlar olur. 'Ee ben kafa dinleyecektim arkadaş götürürsem ne anladım ben bu işten?' diye soruyorsan, ilk kamp deneyiminin yalnızlık için o kadar da uyumlu olmadığını bilmelisin. Ayrıca yanındayken kafa dinleyebileceğin bir arkadaşın yoksa, senin için çok üzülürüz... Çünkü herkesin onlardan bir taneye ihtiyacı var.

pexels

Çadırını ıslak, yokuş, fazla taşlık alanlara kurma


Kampta uyunan uykular, uykuların en güzelidir, ancak çadır doğru yere kurulmuş ve uyunacak yumuşaklıkta zemin sağlanmışsa tabi ki. Hava koşulları ne olursa olsun, özellikle sabaha karşı çiy oluşabilir ve siz ne olduğunu anlamadan çadırın zeminini ıslatır. Islandığı zaman da, üşümene neden olur. Ki ıslaklığın kendisi bile yeterince rahatsız edicidir zaten. Bu nedenle, çiy ihtimaline karşı daima çadırının altına bir naylon branda sermen gerek. Ayrıca, çadırı kurduğun yer girintisi çıkıntısı fazla olan, taşlık bir alansa da batar, ve uykun sürekli bölünür. Eğer bir şişme yatağın yoksa, bu çıkıntılar seni oldukça rahatsız eder, ki şişme yatağı taşıması da hayli zahmetlidir. 

pexels

İlk kampın, yaz kampı olsun


Soğuk faktörü gerçekten seni kamp fikrinden soğutabilir. Bu nedenle taze bir kampçı olarak, daha sıcak havaları tercih etmelisin. Hatta bu kampı, denize yakın bir alanda gerçekleştirirsen, çok daha hoşuna gideceğini biliyoruz. Kış kampları, fazlaca donanım ve tecrübe isteyen kamplardır. Eğer tecrübeli bir grupla dahil olmuyorsan kampa, hiç dahil olma çünkü muhtemelen çok üşüyeceksin. Daha başlamadan vazgeçmeni hiç istemeyiz!

pexels

Çok ağır bir çanta hazırlama


Çantan, herhangi bir sırt çantası değil, mutlaka kamp çantası olsun. 'Çadır kutusunu elimde de taşırım, normal bir sırt çantası yeterli olur' diye düşünme, çünkü hafif bile olsa, birden fazla parça eşyayı taşımak yollarda büyük bir sorun. Ayrıca, kamp çantanı mümkün olduğunda hafif tutmaya çalış. Gerçekten ihtiyaç duymayacağını bildiğin hiçbir şeyi boşu boşuna sokuşturma. Çünkü ağır bir çanta, seni daha kolay pes etmeye itebilir. Hafif çantalarla başla, zamanla alıştıkça çantanı da ağırlaştır. 

pexels

Çadırın içinde mum ve türevlerini yakma, yemeği çadır içinde pişireyim deme


Her ne kadar çok dikkatli birisi olduğunu düşünüyor olsan da, bazı hatalar çok anlıktır. Mum, ya da tüp çadırın içinde açıkken uyuyakalabilirsin, ya da bir anlık kazayla çarpıp düşürebilirsin. Çadır materyalleri, çok kolay tutuşan materyallerdir. Olası bir kazaya mahal vermemek için, ateş içeren bütün eylemleri açık havada ve çadırın biraz uzağında gerçekleştirmelisin. 

pexels

Özellikle toplu kamplarda, otlakçılara karşı uyanık ol


Sen açık elli ve açık gönüllü, çok ponçik bir insan olabilirsin. Fakat bilhassa kalabalık kamplarda daima ortamın iliğini kemiğini sömürmeye and içmiş, başkalarından geçinmeye çalışan birileri olur. Sigara isterler, alkol isterler, yemek isterler, isterler de isterler... Bu tiplere karşı son derece dikkatli ol ve seni sömürmelerine izin verme. 
Eğer ilk kampın, senin için güzel bir deneyim olursa, devam etmek isteyeceğinden hiç şüphemiz yok!
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?