Onedio
KÜLTÜR/SANAT

"Kal" Film İncelemesi: Evliliğe Gitmeyen Bir İlişki Nereye Gider?

16 Kas 2022

Netflix’te geçtiğimiz günlerde yayına giren, girer girmez de en çok izlenen filmler listesinin başına yerleşen Türk yapımı romantik film Kal, bu soruya açık ve net bir cevap veriyor aslında: “Evliliğe gitmeyen bir ilişki gitse gitse, sona gider…” diye.

1.5 Bardak
Kal filmi son zamanlarda izlediğimiz en doyurucu ve en sürükleyici Türk yapımlarından biri oldu. Dilan Çiçek Deniz ve Burak Deniz’in başrollerini paylaştığı filmde, deneyimli oyuncular Dolunay Soysert ve Ceyda Düvenci ile Berrak Tüzünataç, Şükran Ovalı ve Ersin Arıcı da çekirdek kadroda yer alıyor.

Medya Başkent
Kal filminin konusu:

Semih bir gün Defne’yle tanışır ve aşık olur. Her ilişki gibi onlarınki de önce heyecanla ve büyük bir tutkuyla başlar ve iki tarafta sürekli olarak birbirlerine sürprizler yaparlar. Semih son derece yetenekli bir sokak sanatçısı, dövme tutkunu ve başarılı bir grafik tasarımcıdır. Annesi sayesinde “kurumsal” bir ajansta tasarımcı olarak çalışmaktadır. 

Buraya kadar anlattıklarımız size klasik veya sıkıcı geliyorsa, bir es verip şunu açıklamak isteriz: Filmin sahneleri o kadar gerçekçi ve o kadar samimi çekilmiş ki izlerken etkinlenmemeniz elde değil. Bu anlattığımız aşkın başlangıcı, son zamanlarda izlemeye alışkın olduğunuz yapay evlerdeki yapay aşklardan değil. Aksine gerçek bir ev, gerçek muhabbetler, gerçek bir sokak, gerçek barlar, gerçek ilişkiler ve gerçek sevişmeler var bu filmde. Yaralar da gerçek, aşklar da… 

"Bir yandan yanında birinin varlığına alışmışlarken bir yandan da kaçırdıklarına üzülürler..."

Semih ve Defne çifti birlikte yaşamaya başlarlar. Bir yandan geleceğe dair plan yapmak isterlerken bir yandan da kendileri olmanın savaşını verirler. Bir yandan yanında birinin varlığına alışmışlarken bir yandan da kaçırdıklarına üzülürler. Ve her ilişkide olduğu gibi bir noktada çıkmaza girerler. Uzaklaştıkları arkadaşlıkları, hayatları ve monoton şeyler en sonunda evliliğe gitmeyen bu ilişkiyi beklenen sona götürür. 

"Neden bitti?" diye sorulduğunda verecek çok bir cevap yoktur aslında. Defne’ye göre Semih’in kimseye “Kal!” diyememesidir bitiren bu ilişkiyi, Semih’e göre de Defne’nin ondan bu kadar çabuk vazgeçebilmesi. 

Her ilişkide olan, ayrılık sonrası sosyal medyadan silme, en ufak bir haberini bile almayı deli gibi isteme, gururuna yedirememe, gecenin bir yarısı onun olma ihtimali olan yerlere gidebilme, kafasını başka tenlerde bazen de alkolle dağıtma, ailelerin sordukları ve cevaplanması zor kilit sorular ve iş işten geçtikten sonraki karşılaşmalar. O kadar hayatın içinden ve o kadar varlar ki…

İlişkiyi yer yer Semih’in gözünden izliyor, acısına bizzat şahit oluyoruz… Hem de böylesine acı çekerken, sadece “Kal.” diyemediği için aşkın uçup gitmesini izlemekten biz bile son derece sıkıntı duyuyoruz. 

ODATV
En çok neleri sevdik?

Empati yapması o kadar kolay bir film ki, oyuncuların da bunu kolaylaştırması ile birlikte filmin içine rahatlıkla girebildik. 

Tempo, tempo, tempo! Filmin temposu son derece hızlı ve bir o kadar da sürükleyici. Hiç sıkılmadan, büyük bir heyecanla izliyorsunuz. 

Filmin samimiyetini ayrı sevdik. Gerek seçtikleri iç ve dış mekanlar, gerek Semih’in (Burak Deniz’in) muhteşem oyunculuğu ile film son derece doyurucu, sürükleyici ve “gerçek” olmuş. Sanki Kadıköy’de bir arkadaşımızla karşılaşmışız da bize son ilişkisini anlatmış gibi izledik filmi. Mekanlar ve insanlar bir o kadar tanıdık. Hikayeler bir o kadar bilindik. 

Burak Deniz’in madde kullandığı sahnedeki oyunculuğu bizce ödüllük bir oyunculuk olmuş. Senelerdir oyunculuk yapıp da sarhoş rolünü bile oynayamayanların izleyip de ders alması gerekir. 

Roller cuk oturmuş! Üstelik Semih’i kim giydirdiyse kendisini ayakta alkışlıyoruz. 4/4’lük bir kostüm tasarım işi var Semih’in üzerinde. 

Kısacası, aşk ve olası ayrılık hakkında kimisine göre “biraz garip”, bize göre ise tamamiyle “hayata dair” bir hikaye dinlemek isterseniz, bizce mutlaka izlenmesi gereken bir film olmuş “Kal.” Belki de sürekli olarak karşılaştığımız bir hikaye, öylesine samimi ve güzel işlenmiş ki sevdiğimiz bir arkadaşımızın ayrılığını izlemiş baya da bir üzülmüş gibi olduk. Mutlaka izleyin! 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?