Kahraman İnekler Film İncelemesi
KÜLTÜR/SANAT

Kahraman İnekler Film İncelemesi

Disney Plus’ın ülkemizde hizmet vermesinin ardından birçok animasyon filme bir tıkla ulaşma imkanı bulduk. Bunlardan biri de Kahraman İnekler! Yaşadıkları çiftliğin borcunu ödemek için kolları sıvayan üç ineğin macerasına hazırsanız, sizleri bu inceleme yazısını okumaya davet ediyoruz!

Editör :Tuğba Özer
Yayın Tarihi :23 Haz 2022
Süre :2 Bardak

Warner Bors, uzun yıllardır bizleri birçok çizgi film hikayesiyle tanıştırdı ve tanıştırmaya da devam ediyor. Bunlardan biri de eski tarzda ve hikayede çizgi film sevenlerin bayılarak izledikleri Kahraman İnekler… Vahşi Batı´da iyi yürekli Bayan Pearl’ün sahibi olduğu "Cennet Toprakları" adlı süt inekleri çiftliğinde bütün hayvanlar için hayat şeker gibi tatlı bir seyirde akıp gidiyor. Ara sıra cesaret kırıcı sözler duyulsa da bunların çoğunu çiftliğin huysuz yaşlı keçisi Jeb’in ürettiği bilindiği için pek aldıran olmuyor. Çiftlik avlusunun gayrı resmi patronu ise sürekli hasır şapkayla gezen otoriter görünümlü İngiliz ineği Bayan Caloway, bütün çiftlik hayvanlarının saygısını kazanmayı başarıyor. Aynı çiftlikte Grace adında daha genç bir inek daha bulunuyor. Grace ise Caloway’in aksine oldukça açık gözlü, biraz naif ve yeni çağ düşüncelerini öğrenmeye hevesli genç bir inek olmasıyla dikkat çekiyor. Çiftliğin diğer sakinlerini ise birbirinden renkli karakterlere domuzlar, piliçler ve ördekler oluşturuyor. Ancak kısa aralarla iki sıra dışı olayın meydana gelmesiyle çiftlikteki huzurlu yaşamın seyri değişmeye başlıyor.

Sahibinin çiftliği kapatması üzerine açıkta kalan Maggie adlı bir inek kendisine yeni bir ev bulma umuduyla çiftliğe geliyor. Hemen ardından kasaba şerifi Brown, çok yetenekli atı Buck´un sırtında çıkageliyor. Bayan Pearl’e getirdiği haberler hem çiftlik sahibi kadını hem de hayvanları derinden sarsıyor. 750 dolarlık bir ödeme hemen yapılmadığı takdirde çiftliğin üç gün içinde açık artırmaya çıkarılarak satılacağını yani sahip değiştireceğini söylüyor. Bunun üzerine Maggie bir öneri getiriyor. Çiftlikteki hayvanların çok yakında düzenlenecek fuardaki yarışmaya katılıp büyük ödülü kazanması halinde bu borcun ödenebileceğini, dolayısıyla çiftliğin satılmaktan kurtulacağını söylüyor. Ancak bunu başarabilmek için üç ineğin kasabaya gitmesi ve kendilerine yardım etmesi için yetenekli at Buck’un ikna edilmesi gerekiyor. Bayan Caloway bu plana başlangıçta sıcak bakmıyor. Maggie´yi yabancı olarak görüyor ve çiftliğin sahibesi Bayan Pearl’ü yalnız bırakmaya pek gönüllü olmuyor. Ancak sonradan plana dahil olma kararı alıyor.

Maggie, Bayan Caloway ve Grace, kasabaya vardıklarında 750 dolarlık ödülün Alameda Slim adlı sığır hırsızını yakalayana verileceğini öğreniyorlar. Bunun üzerine Alameda Slim’in peşine düşmeye karar veriyorlar. Ödülü kazandıkları takdirde çiftlik de kurtulacak olması, hepsini heyecanlandırıyor. Alameda Slim’in kurmak istediği gayrimenkul krallığını tamamlaması için son parsel olan Bayan Pearl’ün çiftliğini alması gerekiyor. Alameda Slim’in çiftliği alma çabası ve üç sadık ineğin bu araziyi kurtarma mücadelesi, bizlere büyük bir maceranın kapılarını aralıyor. Çalışkan ve hayvanlarını kaybetmek istemeyen Bayan Pearl’ün hayvanlarıyla olan ilişkisi ve başta inekler olmak üzere bütün çiftlik üyelerinin sadakatini konu alan Kahraman İnekler, özellikle değer yargılarını çocuklara aşılamak için içinde fazlaca öğüt barındırıyor. Kötülerin kaybettiği, iyilerin zulümler karşısında her daim kazandığı gözler önüne seren bu filmin, çocuk veya yetişkin herkes için oldukça keyifli dakikalar vadediyor.

Warner Bros kalitesine her çizgide rastlayacağınız Kahraman İnekler’in hem çizimlerinin hem de renklerinin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Açık tonların hakim olduğu filmde, gözünüzü bir an bile ekrandan ayıramayacaksınız. Müzikal bölümlerin sıklığı ise filmin bir rutin içinde sıkıcı olmasını fazlasıyla engelliyor. Alt yazı seçeneğini kullanmak istemeyenler gönül rahatlığıyla filmi Türkçe dublaj da izleyebilir. Özellikle 5 yaş üzeri çocuklar için fazlasıyla öğretici ögeler barındıran bu filmi, çerez niyetine tüketmek isteyen yetişkinlerinde nostalji çizgileri nedeniyle keyifle izleyeceğini söyleyebiliriz. Hepinize şimdiden iyi seyirler diliyoruz!

Yukarı Kaydır