Fotoğraf: @kitaphayalim_
KÜLTÜR/SANAT

Kafka’nın Dönüşüm’ü Bizlere Ne Anlatıyor?

06 Tem 2021

Kafka anlaşılması zor bir yazardır, çünkü yazılarını sembolik dille donatır. Yazacağım incelemeyle birlikte kitapla aranızda olan perdenin aralanacağını ve karşınızda kendinizi bulacağınızı düşünüyor, sizi çok bekletmeden incelemeyle baş başa bırakıyorum.

2 Bardak
Franz Kafka’nın 1915’te yayınlanan Dönüşüm adlı öyküsü, yazarın, anlatım sanatının doruğuna ulaştığı eserdir. Küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen bu uzun öykü, aynı zamanda toplumun dayattığı, işlevini çoktan yitirmiş kalıplara bilinç düzeyinde baş kaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı biçimde dile getirir. Diğer bir ifadeyle sistem içinde köleleşen, sürekli olarak bazı sorumlulukları yerine getirmesi istenen bu sorumluluklar yerine getirilmediğinde toplum tarafından dışarı atılan insanı resmettiği muhteşem öyküsüdür Dönüşüm.

Dönüşüm kitabı, Kafka’nın 1912 yılında 4 günde bitirmeyi öngördüğü, korkunç olarak tanımladığı bir öykü. Bu mektuplarından birinde sevgilisi Felice’e okumak istediğini de söylüyor. Sevgilisi Felice’e yazdığı tüm mektuplarda “öykü” diye bahsediyor Dönüşüm’den. Bir zaman sonra adını açıklıyor. O kadar büyüktür ki Kafka’nın içinde tuttukları, babasına yazdığı fakat adresine ulaştıramadığı mektubu dahi kitaplaştırılmıştır.

Dönüşüm kitabı ne anlatıyor diye kısaca soracak olursanız; bir sabah kalkıyorsunuz ve bir böceğe dönüşmüş bir şekilde yatakta yatarken buluyorsunuz kendinizi. Yataktan kalkmaya çalışıyorsunuz fakat bunu yapmak, önceki sabah kadar kolay olmuyor. Kitabımızın ana karakteri Gregor her sabah işe gitmek için bindiği trenin saatinin çoktan geçtiğini fark ediyor. Başta çalar saatinin çalmadığını düşünüyor, fakat çalar saati her sabahki gibi çalıyor. Ama o saati duymuyor. Samsa yataktan kalkmak ister fakat artık sahip olduğu birbirinden bağımsız hareket eden çokça bacaklar buna izin vermiyor.

Annesi oğlunun uyanamamış olduğunu sanıyor ve kapıya vurmaya başlıyor. Kilitli kapının arkasından oğlunu uyandırmaya çalışıyor. Gregor kalktığını söyleyerek annesini savuşturuyor ancak sesi çok garip çıkıyor. Annesi onun hasta olduğunu düşünüyor. Gregor büyük uğraşlarla yatağından kalkıyor, yeni vücuduna alışması hiç de o kadar kolay olkuyor.

Saat sekiz civarında patronu eve geliyor ve çok kızıyor. Gregor’a birkaç soru soruyor ancak Gregor artık konuşamıyor. Sesi hayvan sesi gibi bir hal alıyor. Patron ise kapıda Gregor’un anne ve babasına Gregor’un yaptığı davranıştan dolayı iş yerindeki yerinin sağlam olmadığını söylüyor. Gregor kapıyı zorlukla açıyor. Patronu onu görünce korkudan evden kaçıyor ve annesi ise bayılıyor. Babası onu sopa darbeleriyle odasına geri sokuyor. Gregor ailesinin ve patronunun ona verdiği tepkiden sonra böceğe dönüştüğünü kesin olarak kabul ediyor. Dikkatinizi çekiyorsa, Dönüşüm öyküsünde yer ve zaman bu evde geçiyor.


Dönüşüm kitabının ana fikrinden de bahsetmeden önce şunu demeliyim ki bu eserde toplumsal ilişkilerin değişmesinden kaynaklanan sorunları eleştirel biçimde işleniyor. Eserde modern topluma ilişkin eleştirilerini en çok ekonomik etkenleri ön plana çıkartan yabancılaşma açısından ele aldığı tespit ediliyor. Çünkü bu öyküde yabancılaşmanın kaynağında daha çok ekonomik nedenlerle bireyin kendi emeğine ve özüne yabancılaşması temalarına yer veriliyor. Başkahraman aynı zamanda sanayi toplumunun yalnız ve çaresiz bir üyesi olarak sunuluyor. Samsa kentin varoşunda zor şartlar altında yaşayan bir pazarlamacı olarak çalışıyor. Yaşamını o kadar mesleğine adıyor kilisesindeki değişikliği de meslek hastalığı olan sert bir soğuk algınlığının belirtisi olduğundan en ufak bir kuşku bile duymuyor.

Dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olan Kafka’nın dönüşüm kitabına kitaplığınızda yer açabilir, hatta kimi çevirileri 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?