Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Kadınların Korkulu Rüyası: İBS (Huzursuz Bağırsak Sendromu)
pexels
WELLNESS

Kadınların Korkulu Rüyası: İBS (Huzursuz Bağırsak Sendromu)

Karın ağrısı, şişkinlik, gaz ve düzensiz bağırsak hareketleri insanları çok rahatsız eden bir durumdur. Hele ki bu talihsiz durumlar önemli bir toplantı, sınav veya bir buluşmanın gerçekleşeceği bir güne denk gelirse vay halimize! İBS; irritabl bağırsak sendromu, hassas bağırsak sendromu ve spastik kolon gibi adlar ile de anılan bir “gastrointestinal sistem” bozukluğudur. Ve maalesef 35 yaş altı kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Eğer siz de huzursuz bağırsak sendromu yaşıyorsanız bu sağlık sorunu ve alınabilecek önlemler ile ilgili olarak içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

pexels
Öncelik olarak bu hastalığı tanımakta fayda var. Nitekim, ne ile mücadele edildiğini bilmek ve ne olduğunu kabul etmek her zaman için iyi bir başlangıç olabilir.

Araştırmacılar; tüm dünyada İBS problemi yaşayanların %75’inin kadın olduğu bildirilmektedir. 
İrritabl bağırsak sendromu fiziksel, psikolojik ve sosyal boyutları olan bir hastalıktır. Belirtileri arasında; karın ağrısı, bağırsak bozuklukları, gaz, şişkinlik, geğirme, bulantı gibi yakınmalar görülmektedir. Bazı kadınlarda jinekolojik rahatsızlıklar İBS semptomları ile birlikte yaşanabilmektedir. İBS’lu birçok kadın, pelviste (leğen kemiğinde, kasıklarında) ağrı ve adet dönemi sırasında bağırsak hareketlerinde artışlar yaşadığını belirtmektedir. Bununla birlikte bazı kadın hastalarda ise İBS şikayetlerine ek olarak cinsel ilişki sırasında ağrı, huzursuzluk gibi belirtiler olmaktadır.

pexels
Ayrıca bu hastalığı yaşan kişilerde; anksiyete, depresyon ve stres gibi başka problemlerinde olduğu bilinmektedir. İBS varlığı, günlük yaşam aktivitelerini etkilediği için stres oluşumunu da tetiklemektedir. İrritabl bağırsak sendromu olan bireylerde stres faktörünün artması gastrointestinal sistemde olumsuz etkiye neden olarak sürecin daha da ağır geçmesine neden olmaktadır.
Bazı araştırmalara göre bağırsak problemleri yaşayan bireylerin yaklaşık yarısında ruhsal sorunların meydana geldiği belirtilmiştir. 
IBS yaşamı tehdit etmeyen bir hastalık olmasına rağmen, bu hastalığa sahip kişiler, maalesef hastalık ile başa çıkma konusunda yetersiz kalmakta ve iş kaybı, psikolojik sorunlar, aile ve arkadaşlarla sınırlı sosyal etkileşimler sonucu yaşamları olumsuz etkilenmektedir. Özellikle şişkinlik ve diyare problemi, kişilerde özgüven kaybına ve böylelikle de sosyal ortamlardan kaçınmaya yol açabilmektedir.

pexels
Bağırsaklara boşuna vücudun ikinci beyini demiyorlar!

Beyin ve bağırsaklar, sinirler aracılığı ile sıkı ilişki içindedir. Bu nedenle beyin bağırsak fonksiyonlarını etkilemektedir. Bağırsaklar, gıdaların sindirilme ve artıkların dışarı atılması işlevini beyinden bağımsız olarak otonom sinirlerin kontrolünde yapmaktadırlar. Fakat stres sırasında beyinin gönderdiği karmaşık uyarılar, kendi kendine düzenli çalışan bağırsak sinir sistemini de etkilemektedir. Bunun sonucunda İBS’ de gözlenen olaylar istemsiz olarak gelişmektedir. Stresli durumlarda santral sinir sistemi ve diğer sinir sistemleri arasındaki yakın ilişki nedeni ile gerek direkt uyarı gerekse salgılanan hormonlar aracılığı ile bağırsak hareketleri hızlanır. Bu da karın ağrısı ve ishale neden olmaktadır. Birçok kişi sinirli ve sıkıntılıyken bulantı, kusma, şişkinlik ve gazdan şikâyet ederler. Bireyler istemli olarak bağırsak fonksiyonlarını etkileyemezler. Fakat stres sonucu gelişen olaylar tamamen bireyin kontrolü dışında gelişmektedir. Bu yüzden stresli ortam geçince her şey eski düzenine geri dönmektedir.

pexels
Nasıl başa çıkabiliriz, ne yapmalıyız?

Sanırım, daha önce de belirttiğimiz gibi ilk kural hastalığı kabul etmekte ve biraz da kendinizi tanımakla başlıyor. Stresli olacağınız zaman kendinizi bunun olacağına hazır etmek en azından neyle karşılaşacağınız konusunda iyi bir adım olabilir. Ayrıca bu problemi yaşayan bir kadın olarak diyebilirim ki; yediğiniz yiyeceklerin sizi nasıl etkilediğini gözlemlemek de biraz işe yarıyor. Örneğin ne yerseniz siz de hazımsızlık ve bağırsak düzensizliği yapıyorsa o gıdaları tüketirken dikkat edebilirsiniz.

Bununla birlikte; bir uzmana danışmak ve onun söylediği doğrultuda beslenmek, ayrıca bir psikolog ile görüşüp stresinizi ve kaygılarınızı azaltarak ilk adımı atabilirsiniz. Bol fiziksel aktivite, diyet, psikolojik destek ve doktorunuzun vereceği ilaçlarla yaşam kalitenizi oldukça yükseltebilirsiniz.

Yukarı Kaydır