Pinterest
KADIN KAFASI

Kadının Gözünden: Çok Yönlü Olmak mı Olmamak mı?

16 Eyl 2022

Kadınlar, çoğu zaman özellikle de bizim gibi bir coğrafya üzerinde yaşayan kadınlar, çok yönlü olmaya mecbur bırakılmıştır. Çünkü yeryüzünde eşit olduğumuz erkekler ile aynı düzeyde olduğumuzu insanlara – ki sadece erkekler değil, çoğu zaman inandırmamız gereken insanlara kadınlar da dahildir – ispat etmek için onlardan daha iyi, daha güçlü, daha başarılı olmaya mecbur bırakılıyoruz. Farkında olalım ya da olmayalım, kadın olarak çok yönlü ve aynı zamanda çoklu görev konusunda uzmanlaşmaya yönelmek zorundayız. Peki, gerçekte çok yönlü olma hali iyi bir özellik olmasına rağmen kadınlar tarafından neden negatif bir süreç ve yorucu bir yetenek olarak algılanıyor. İşte bugün bu konuyu sizinle biraz tartışmaya açmak istiyorum. O halde hazırsanız, “Kadınlar çok yönlü olmalı mı olmamalı mı? sorusuna birlikte cevap arayalım.

Çok Yönlü Olmak Nedir?


Birden fazla alan ile ilgilenen ve bu ilgiyi araştırma ile destekleyen, bilgi sahibi olmadan fikir ve öneri beyan etmeyen ya da eser hazırlamayan, fakat tüm bunları yapmak istediğindeyse o konu hakkında detaylı bir bilgi akışına sahip olan insanları çok yönlü insanlar olarak tanımlayabiliriz. Daha net olması için size Michelangelo ya da Leonardo da Vinci’yi örnek olarak gösterebilirim. Leonardo da Vinci ressam ve mimar olmasının yanında sanat, felsefe ve bilim dünyası hakkında oldukça önemli bir insandır. Michelangelo de tıpkı Leonardo gibi çok yönlü bir sanatçıdır. Heykeltraş, mimar, ressam ve aynı zamanda bir şairdir. Eğer gerçekten çok yönlü bir insan kime denir diye hala net bir bilgi oluşmadıysa kafanızda “Michelangelo Hakkında Bilmeniz gereken 13 Bilgi” içeriğimize göz atabilirsiniz. Peki çok yönlü olmak gerçekten iyi bir özellik midir?

Michelangelo.org

Google

Çok Yönlü Olmak Neden İyidir?


Evet, çok yönlü olmak her zaman tek bir konuda uzmanlaşmaktan iyidir, denir. Peki, ama neden? Neden çok yönlü insanlar tek bir konuda uzmanlaşan insanlardan daha değerli olur diye merak ediyorsanız size bu konu hakkında harika bir kitap önerisinde bulunmak isterim. David Epstein’ın “Çok Yönlü : Başarı İçin Neden Çok Şeyle İlgilenmeliyiz?” kitabı çok yönlü olmanın faydalarını tek bir alanda uzmanlaşmaktan daha değerli olduğunu detaylı araştırmalarla muazzam bir şekilde anlatıyor. O nedenle çok yönlü olmanın değerli olmasını David Epstein’den okumanızı tavsiye ediyorum. Benim sizinle paylaşmak istediğim konu çok yönlülüğün kadınlar tarafından nasıl algılandığı ve değerinin düşürülmesidir. İşte size ucu sonsuz cevaplara gebe bir soru: Kadınlar neden çok yönlü olarak tanımlanır?

Kadınlar Neden Çok Yönlü Olarak Tanımlanır?


Kadınların çok yönlü olarak tanımlanmasının en büyük sebebi aynı anda birçok işi yapabilmelidir. Fakat bilinenin aksine bu yetenek çok yönlülük değil, çoklu görev anlamına gelir. Çoklu görev yeteneği ise aynı anda farklı işleri aynı muntazamlıkta yapma becerisidir ki kadınlar neredeyse bunun için yaratılmıştır diyebilirim. Bunun sonucu olarak da kadınları çok yönlü olarak tanımlamak yanlış bir tanımdır. Fakat bu demek değildir ki kadınlar çok yönlü olmaz. Elbette olur, ama çok yönlü olmak kadının kendi seçimi midir, işte orası biraz tartışmaya açıktır. İçeriğin giriş kısmında da söylediğim gibi bazı coğrafyalarda kadınlar çok yönlü olmaya mecbur bırakılırlar.

Kadınlar Çok Yönlü Olmayı Kendileri mi Seçer?


Eğer biz kadınlara kimse istemediğimiz bir şeyi yaptıramaz, klişesini bir kenara bırakırsak, kadınların çok yönlü olma nedenlerinin kendi seçimleri olmadığından söz edebilirim. Elbette bu sözüm istisnaların kaideleri bozmadığı durumlar için söylenmiştir. Fakat sayın istisnaları konumuzun dışında tutarsak, bir kadın olarak eğer erkek egemenliğindeki bir konuda fikir beyan ettiğimiz durumlarda hepimizin alaycı bir yan gülüşe rastladığına eminim. Özellikle spor konusunda kadınların ülkemizde konuşması erkekler için tabudur denebilir. Yanlış anlaşılmasın spordan kast ettiğim sadece futbol değil.

Ülkemizde son yıllarda ilgileneni oldukça artan basketbol ve voleybol hakkında da fikir beyan ettiğimizde zaman bir noktada sen ne anlarsınlar havada uçuşur. Voleybolu Türk Milli Takımı başarı kazandığı, basketbolu ise yakışıklı oyuncular olduğu için takip ettiğimiz bile söylenir. Hatta o konu hakkında bilmediğimiz ispat edilsin diye, özellikle futbol hakkında konuşuyorsak hemen “Ofsayt nedir?” sorusu ile karşılaşırız. Bu basit soru ile aşağılanmamak için de o konu hakkında yüzeysel bir bilgi, sadece hobi olarak izlemek yerine gerçekten araştırmak ve bilgi sahibi olmamız gerektiğini hissederiz. İşte bu nedenle çok yönlü olmak bu tip coğrafyalarda çoğu zaman kadınların kendi seçimleri değildir. Peki kendi seçimimiz olamaz mı?

Pinterest

Kadınlar Çok Yönlü Olmayı Kendileri Seçemez mi?


Elbette olur! Hatta çok yönlü olmak bir insanın kendine yapabileceği en iyi gelişim sürecidir. Sanat, edebiyat, spor, sinema ile aynı anda ilgilenmek, o konular hakkında bilgi sahibi olmak en önce sizi mutlu eder, sonrasında ise o konuların bir gün karşına çıkması ya da iş hayatında işine yaradığını görmek harika bir his olacaktır. Tabii bu; her şeyden biraz, hiçbir şeyden tam değil anlayışı ile sadece ilgi alanı olarak çok yönlü olun demek değildir. Başarı yolunda tek bir alana odaklanmaktansa, erken yaşta birçok alan hakkında bilgi sahibi olup o bilgilerin sizi götüreceği yolda kendini bulmaktır. İşte o nedenle sevgili hemşirelerim çok yönlü ama gerçek anlamda çok yönlü olmayı kendiniz ve sadece kendiniz için seçin...
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?