Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Kadının Anlam Arayışı
Unsplash
KADIN KAFASI

Kadının Anlam Arayışı

22 Kas 2022

“Bir kadın ne ister?” ya da “Kadınlar ne ister?” sorusu günümüzde hala anlamını bulmuş değil, öyle değil mi? Aslında bu sorunun cevabı karşı cins tarafından anlamını bulamamıştır. Oysa ki biz kadınlar, “Ne istiyorum?” sorusunu kendimize yönelttiğimizde ve gerçekten de cevabını aramaya niyetlendiğimizde elimizden kurtulabilir mi? Elbette ki hayır! İşte bu nedenle “Kadının Anlam Arayışı” içeriğini hazırlarken hem gözlemlerimden hem de kendimden örneklerle hepimiz adına söz almak istedim. Merak edenleri bir adım öne alalım ve gelin, kadınların anlam arayışına yakından bakalım.

Tarihsel süreç içerisinde geçmişten bugüne kadın her daim ikinci sınıf insan olarak nitelendirilmiştir. Kadın, toplumdaki yeri ve önemi için mücadele etmek zorunda kalmış ve hala da mücadelesine devam etmektedir. Öyle değil mi? Çok uzaklara gitmeye gerek yok. Çok yakın geçmişte, üstelik tüm dünyanın takip ettiği ve göz önünde bulunan Hollywood dahi kadını ikinci sınıf insan olarak görmüyor mu? Erkek ve kadın oyuncuların film başına kazandıkları miktarı karşılaştırmak bu savı desteklemek için yeter de artar. Kaldı ki yine aynı mekanda kadına yönelik, yıllarca süre gelen tacizler için yine tüm kadınlar “Me too” hareketini başlatmadı mı? Sadece bu iki örnek toplumsal olarak ikinci sınıf insan olarak nitelendirildiğimizi göstermeye ve de bugün sahip olduğumuz her şey için mücadele ettiğimizi belirtmeye yetmez mi? Fikrimi sorarsanız yeter! Geçmişten günümüze sahip olduğumuz her şey için çabalıyor ve her geçen gün bu çabamızı arttırarak devam ediyoruz. Bu örneklerden sonra kadının toplumdaki yerini sorgulamayı sosyologlara bırakarak, biz kadınların anlam arayışını sorgulamaya geçiyorum.


Pinterest

Unsplash
Kadınlar sadece kadın olarak varlıklarını her anlanda göstermezler, göstermiyoruz. En basit örnekle neredeyse tüm şirketlerde, kariyer odaklı çalışan kadınlar, unvanı yükseldikçe ne yazık ki giyim şeklini, konuşma biçimini ve de tavırlarını değiştirmek zorunda kalıyor. Çoğu zaman saçlar kısalıyor, tavırlar sertleşip ve erkeksileşiyor ve giyim tarzı da maskülenleşiyor. Elbette istisnai durumlar vardır ama çoğu zaman bu süreç böyle ilerlemek zorunda kalıyor. Çünkü erkek egemenliğinin en fazla hissedildiği yerlerden biri de kariyer alanıdır. İşte o noktada kadın kendi anlamını yitirip başka bir anlama bürünüyor, bürünüyor ki hayatta kalabilsin.


Pinterest
Kariyerden ev hayatına geçersek, ev yaşamı çoğu kadının anlam bulduğu ve aynı zamanda bulduğu kadarını da yitirdiği bir noktadır. Toplum tarafından dayatılan temizlik, bakım, yemek ve de çocuk bakımı rolleri geçmişten günümüze kadının görevi olarak kodlanmıştır. Kadın bu noktada ona biçilmiş rolü öyle bir üzerine almıştır ki günümüzde bunlardan birini yapmayı reddetmesi dahi onu kötü hissettirmektedir. Dikkatinizi çekerim onlara eksik hissettirenler şöyle dursun, birçoğumuz bu rolleri öyle bir üstlenmişiz ki es geçtiğimiz bir rol karşısında kendimizi kötü hissetmeden duramıyoruz. Halbuki günümüzde birçok kadın bi fiil çalışma hayatına geçmiş ve biçilmiş olan bu roller artık geçerliliğini kaybetmiştir. Fakat yine de çoğu evde yemek ve çocuk bakımı tek bir kişinin – kadının – üzerindedir. Üstelik bu konuya feminist bir bakış açısı ile değinmiyor, tamamiyle “hayat müşterektir” kalıbından yola çıkıyorum. Ev de hayat müşterek midir? Öyleyse neden biz hala kendimiz için birtakım hobiler edinirken, hayallerimize ulaşmaya çalışırken ya da sadece arkadaşlarımızla takılırken geride bıraktığımız ev işleri, çocuk sorumluluğu gibi roller için suçlu hissediyoruz? Neden aradığımız anlama ulaşılamıyor?

Başka bir açıdan ele almak gerekirse; tüm pazarlama reklamları hakkında da söyleyeceklerim var. 50’li ve 60’lı yıllardan bugüne reklam sektörü elbette ki değişiklik gösterdi. Fakat o dönemlerdeki kadın odaklı reklamlar günümüzde halen aynı şekilde devam ediyor. O dönemler kadınlara yönelik reklamlarda kadının görevi; hem evi çekip çevirip yemek yapmak hem de bir model kadar güzel ve bakımlı olmak olarak işleniyordu. Günümüzde bu bakış açısı biraz daha evrilse de nedense ev temizliği konusunda reklam sektörü halen kadın odaklı çalışmaktan vazgeçebilmiş değil. Elbette eline bir bez verip erkeklerle reklam çekmeleri çok da gerçekçi olmaz ama neden ev temizliği ve bakımı reklamları 21. yüzyılda bile hala kadına ithaf ediliyor? Tek temizlik yapan kadınlar mı? Üstelik kadının üretimde en az erkekler kadar yer aldığı günümüzde, evi düzenleyip yöneten, aile ilişkilerini dengeleyen ve çocuk bakımını üstlenmek zorunda kalan hala kadın mı olmalı? Süreç böyle olduğunda kadına zaten anlam yüklenmişse, biz kadınlar kendi anlam arayışımıza odaklanırken nasıl bu örnekleri görmezden geleceğiz?

Pinterest
Sonuç olarak “Bir kadın neden anlam arar?” ya da “Kadınlar neden anlam aramaya ihtiyaç duyar?” sorularının cevabı her kadın için değişse de, birçoğumuz toplumun baskıladığı ya da biçtiği rollerden bağımsız cevap arayışına giremiyoruz. Fakat bu başardığımız noktada varlığımızı kendi içimizde yüceltip daha mutlu bir hayata geçtiğimizi de belirtmek isterim. Kim bilir, kadınlar belki duyulmak, fark edilmek için belki de sadece kendi varlığını bulmak için anlam arayışına girer. Peki, siz ne durumdasınız, kendi anlamınızın arayışında mı yoksa tüm bu faktörlere rağmen bulmanın haklı gururunda mı?


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?