Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Kadın ve Futbol
SPOR

Kadın ve Futbol

27 Eyl 2022

Kelimeler ve çağrışımları üzerinde 1 saniyelik bir çalışmaya var mısınız? Kelime futbol; ya çağrışımı? Elbette bir top peşinde koşan 22 'erkek'... Nihayetinde futbol erkek tekelinden kurtulduğunda da, kavramlar bile deyim yerindeyse haremlik ve selamlık olarak ayrılıyor. Ham kavram erkeklere, belirtme eklisi kadınlara mal ediliyor ve ortaya şöyle 'normal' bir kavram çıkıyor; Kadın Futbolu...

2 Bardak

Birçok toplumun 'ötekisi' kabul edilen kadınların bireysel ve kitlesel mücadeleleri, kadına biçilen yazgıyı defalarca darmaduman etti. Kas gücüne verilen ilkel değer ve batıl tabular bu mücadeleler karşısında dirençlerini yitirdi ve ataerkil zihniyetin aldığı her darbeden medeniyetin ışık hüzmeleri sızmaya başladı. Ne var ki medeniyetin ışığı, geçmişin karanlığını henüz büsbütün ele geçiremedi. Ancak ilk ışık hüzmesi dahi bir devrimdi.

Bu devrim beraberinde bize özgürlüğü bağışladı, biz ise bu özgürlükle dışında bırakıldığımız her toprağı fethettik. Bu topraklardan biri de yeşil sahalardı.

Şort giymek bir mesele, 'erkek gibi' koşmak bir meseleydi. Şöhret ve maddi kazanç kadına göre değildi. Spor yapar da eti sıkı bir kadın olursa, erkeklerin ağzı sulanırdı. Bunu bile bile bunu yapmak ne demekti biliyor musunuz? 

Hayır aklınıza gelen şey değil. Bunu bile bile yapmak, 'aranmak' demek değildi. Yalnızca umursamamaktı.

"Ne senin bastırmaktan aciz olduğun doyumsuz güdülerin; ne benden üstün kas gücün... Hiçbiri umurumda bile değil" demekti.

Şayet öyle de oldu. El alemin ve erkek kesimin kaygıları yerini buldu. Ölen öldü, kalan sahalar artık bizimdi.

Kadın Futbolunun Tarihçesi

1895 yılında, Kuzey Londra'da ilk kez kadınlar kendi aralarında futbol oynadı. I. Dünya Savaşı sırasında erkekler cephede savaşırken, kadınlar fabrikada erkeklerin yerine çalışıyorlardı. Bu dönemde futbol maçı da yapmışlardı.

1917 yılının Ağustos ayında Tyne Wear & Tees Alfred Wood Munition Girls Cup resmî adıyla bir futbol turnuvası başlatıldı. The Munitionettes' Cup olarak tanınan turnuva iki sezon boyunca sürdü.

Kadın Futboluna Federasyon Yasağı

1920 yılında Dick, Kerr's Ladies FC ile bir Fransız takımı arasında uluslararası ilk kadın futbol maçı gerçekleştirildi. Ne var ki Futbol Federasyonu, futbolun kadınlara göre bir spor olmadığı gerekçesiyle 5 Aralık 1921'de kendisine bağlı sahalarda kadınlar tarafından futbol oynanmasına yasak getirdi. Ancak bu pes etmek için bir sebep değildi. Futbol, 'insanlar' için bir tutku meselesiydi.

10 Aralık 1921 günü 30 kadar kadın futbol takımı bir araya geldi. Yapılan toplantıda bağımsız bir Bayanlar Futbol Birliği (Ladies' Football Association) kurulması kararı çıktı. Bir yıl sonra, kurumun ilk turnuvası düzenlendi.

1969'a gelindiğinde, tükürdüğünü yalayan Futbol Federasyonu'na bağlı olarak Kadınlar Futbol Birliği (Women's Football Association) kuruldu.

1969 yılında Avrupa Şampiyonası, 1970 yılında ise Dünya Kupası gayrı resmî olarak ilk kez düzenlendi. İlk resmî kadın futbolu turnuvası olan FA Women's Cup'ı ise 1970-71 sezonunda gerçekleşti.

1975'te AFC Kadınlar Asya Kupası, 1983'te OFC Kadınlar Uluslar Kupası, 1984'te Avrupa Turnuvası'nda Temsil Edilen Kadın Takımları Şampiyonu adıyla ilk resmî Avrupa şampiyonası, 1991'de ilk resmî FIFA Kadınlar Dünya Kupası, CONCACAF Kadınlar Şampiyonası ve Afrika Kadınlar Şampiyonası düzenlendi. 

Kadın futbolu, ilk kez 1996 Yaz Olimpiyatları programında yer aldı.

"Saha Bir Defile Değil"

Günümüzde son derece yaygınlaşan Kadın Futbolu artık bir 'normal' halini alabildi ancak hala erkek futbolu kadar değer görmüyor.

Öte yandan, hala futbolun kadınlara göre olmadığını, erkeksi bir spor olduğunu savunan insanlar bulunuyor ancak onların düşüncelerinin bir hükmü bulunmuyor. İşin ilginç tarafı ise, futbolun 'kadınlara' yakışmadığını düşünenler arasında kadınların da yer alıyor olması. Spor sahası bir defile değil; kaldı ki insanlar tutkularının izini sürerken size görsel bir şölen sunmakla mükellef de değil...

"Her insan istediği sporu yapmakta özgürdür" gibi demode bir argümana ihtiyacımız var mı gerçekten?
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?