Pinterest
KADIN KAFASI

Kadın Düşmanlığının Günümüzdeki İsmi: Andrew Tate

28 Tem 2023

Son dönemlerde kadın düşmanlığı, insan kaçakçılığı, cinsel istismar ve dolandırıcılık suçları ile gündemden düşmeyen Andrew Tate, erkeklere yönelik hazırladığı “Alfalık Dersleri” içerikleri ile geniş bir kitleye ulaşmıştı. Ürettiği içerikler ve kullandığı eril dil nedeniyle kadın düşmanlığının günümüzdeki ismi olarak bilinen Andrew Tate ve kitlesi, birçok suçu meşrulaştıran tavırlarıyla eril güce hizmet etmekten çekinmemişti. Bizler de bu durumdan yola çıkarak sizler için hazırladığımız içeriğimizde, Andrew Tate’i yakın mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pinterest
   İnternet fenomeni, eski kick boksçu Andrew Tate, erkeklere özel ürettiği içerikler ile son dönemlerin en çok konuşulan isimlerinden biri olmuştu. Çoğu erkeğin büyük bir ilgiyle takip ettiği sosyal medya fenomeni, “Alfalık Dersleri” başlığı altında kadın düşmanlığı yaparak, erkeklere, özellikle de erkek çocuklarına, nasıl daha eril olunacağı hakkında taktikler vermekten çekinmemişti. Geçtiğimiz aralık ayında insan kaçakçılığı, cinsel istismar ve dolandırıcılık suçlamalarıyla Romanya’da göz altına alınan Tate, her zamanki gibi erkeklik aklayıcı mahkemeler tarafından serbest bırakılmıştı. Peki, özellikle sosyal medyada karşımıza çıkan, Andrew Tate’in de ön ayak olduğu kadın düşmanlığının nedeni nedir? İncelememize dilerseniz başlayalım. 

Pinterest
Kendisini Kadın Düşmanı Olarak Tanımlayan Bir Sosyal Medya Fenomeni
 
   Kendisini; “Tam anlamıyla bir kadın düşmanı” olarak tanımlayan Tate, birçok insanlık dışı söylemiyle bu görüşünü desteklemeyi hiçbir zaman es geçmedi. Hatta onun görüşüne göre gerçek dünyada cinsiyetçi olmamanın bir yolu yoktu. Elbette Tate, sosyal medyada bu görüşü savunan tek fenomen değildi. Bunun gibi birçok sosyal fenomeni de kadın düşmanlığı adı altında videolar çekmeyi ve içerikler üretmeyi ihmal etmedi.

Pinterest
Andrew Tate'in Dünyası
 
   Kadın düşmanı sosyal medya fenomeni Andrew Tate'e göre kadınlar, erkeklere hizmet etmekle görevliydi. Bu yaşam biçiminin benimsenmesini savunan fenomen, kadınların bir varlık olarak değil de sömürü malzemesi olarak kullanılmasını savunuyordu. Genç erkeklere ve erkek çocuklarına nasıl erkek olunacağı hakkında bilgiler verdiğini iddia eden Tate, erkeklerin beyinlerini toksik fikirlerle yıkayarak cinsiyetçi bir yeni nesil yaratmayı hedefledi. 

Pinterest
“Erkeklik İdeali” 
 
   Sosyal medya aracılığıyla 13 yaşındaki erkek çocuklarına bile ulaşmayı başaran Andrew Tate, yapılan araştırmalara göre gençler arasında “erkeklik idealini” temsil eden bir isim. Kadınlar üzerinde kurmak istediği sömürü dünyasını çocuklara aşılaması, gelecek nesiller için şimdiden oldukça tehlikeli olarak görülüyor. 
 

Pinterest
Şiddet Savunucu
 
   Tate, idealize ettiği cinsiyetçi dünyada kadınlara hükmedebilmek için şiddetin bir araç olarak kullanılması gerektiğini söylemekten de çekinmedi. Kadınların erkeğin mülkü olduğu, kadınları daha kolay manipüle edebilmek adına 18 yaşındaki kadınlarla birlikte olmayı tercih ettiği, kadınların evde oturması ve kocalarının yanından ayrılmamaları gerektiği genç erkeklere dayattığı söylemlerden yalnızca birkaçı. 

Pinterest
“Yüksek Erkek Hayatı”
 
   Cinsiyetçi söylemlerinin yanı sıra sosyal medyada yarattığı “yüksek erkek hayatı” algısıyla, gençlerin daha çok ilgisini çeken Tate, paylaştığı lüks araçlar, kadınlar ve silahlar ile gençleri gerçek erkek hayatının bu olduğu konusunda etkiliyordu.

Pinterest
Andrew Tate Hayranlığı

   Genç erkekler arasında her geçen gün artan Andrew Tate hayranlığı, cinsiyetçi ve kadın düşmanı bir neslin yetişmesine neden oluyor. Yapılan araştırmalara göre belirli bir yaşın üstündeki erkeklere kıyasla genç erkekler ve erkek çocuklarında cinsiyetçilik daha yaygın bir problem haline geldi. 


Pinterest
Yaygınlaşan Kadın Düşmanlığı 
 
   Kadın düşmanlığı ve cinsiyetçilik, yalnızca internet çağının değil, erkekliğin egemen olduğu her çağda karşımıza çıkan bir problemdir. Bu problemin günümüzde daha yaygın bir şekilde karşımıza çıkmasının nedeni ise internet ve sosyal medyanın hızlı ve kolay ulaşılabilir bir yapıya sahip olması. Özellikle çocuklar ve gençlerin kullandığı bu mecralar, kolay manipüle edilebilmeleri nedeniyle büyük bir tehlike yaratıyor.

Pinterest
Toksik Maskülenliğin Simgesi: Andrew Tate
 
   Andrew Tate, 21. yüzyılda toksik maskülenliğin simgesi haline gelmiş bir isim. Özellikle yaptığı çarpıcı açıklamalar, genç erkekleri ve erkek çocuklarını cinsiyetçiliğe sürükleyen söylemler ve kadınlara uyguladığı istismarlar ile bu üne kavuşan Tate, her şeyi yapabilme gücüne sahip olduğunu hissettiğini dile getirerek istismara uzanan tüm suçların kapılarını, şimdiden aralamış durumda. Sistematik bir şekilde işlediği suçların daha fazla çocuğa ulaşmaması adına görevliler ve ailelerin harekete geçmesi gerekiyor. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?