Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Kaçırılmaması Gereken Pandemi Temalı 5 Film
12 Monkeys
KÜLTÜR/SANAT

Kaçırılmaması Gereken Pandemi Temalı 5 Film

İki senedir COVID-19 pandemisiyle birlikte yaşamaktayız. Bu nedenle, koronavirüsle iç içe olmanın nasıl bir şey olduğunu daha iyi bir şekilde anlamış olduk. Birçok insan hayatında ilk kez bir pandemi ile karşılaştığı için şok olmuş olsa da bu durum aslında birçok filme ve diziye konu edilmiş durumda. Bu yazımızda, sizler için salgın hastalıkları konu alan efsane yapımları kaleme aldık.

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :14 Eyl 2021
Süre :1.5 Bardak

Contagion
Contagion, 2011

Bir saat kırk altı dakikalık bir süre ile karşımıza çıkan Contagion, Türkçe’ye ‘Salgın’ olarak çevrilmiş olan en bilindik pandemi temalı yapımların arasında yer alıyor. Listemizin birinci sırasında bulunan bu film, koronavirüse benzer bir virüsün hızlıca hava ve solunum yoluyla birçok bireye bulaşmasını konu almakta. Dünya’nın bir virüs nedeniyle neredeyse cehenneme dönüştüğü bu yapımda hem virüsün getirdiği endişe dağıtılmaya çalışılıyor hem de bu büyük salgına çözüm yolları araştırılıyor. Şu anda içinde bulunduğumuz pandemi dönemine oldukça benzer bir ortamı ekranlara getiren Contagion’ın oyuncu kadrosunda Matt Damon, Kate Winslet ve Jude Law gibi ünlü isimler yer almakta.

Outbreak
Outbreak, 1995

Türkçe’ye ‘Tehdit’ olarak çevrilmiş olan Outbreak, Zaire’de ortaya çıkan ölümcül bir virüs üzerine kurulu. Bir bulaşıcı hastalıklar uzmanı tarafından araştırılması istenen bu virüs, bir süre sonra Amerika’ya yayılarak ülkede yer alan tüm insanları ölüme sürükleyecek bir etki ile bireylerin hayatlarını tehdit etmeye başlıyor. Film boyunca ebolaya benzer bu virüs kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Korkunç olduğu kadar büyük bir aksiyonu konu edinen bu yapım, iki saat sekiz dakikalık bir süre ile seyircilerin ekranlarına gelmekte. Morgan Freeman, Dustin Hoffman ve Rene Russo gibi usta oyunculara bünyesinde yer veren Outbreak’i kaçırmamanız gerektiğini önemle belirtmek istiyoruz.

12 Monkeys
12 Monkeys, 1995

Bruce Willis ve Brad Pitt’in bulunduğu 12 Maymun’da yaklaşık beş milyar kişinin ölümüne yol açmış olan bir virüs ile karşılaşmaktayız. Geriye kalan insanların ölmesini engellemek için yer altına yapılan barınakları seyirciler ile buluşturan bu yapımda diğer pandemi temalı filmlere göre daha büyük bir bilim kurgu dünyasının içine girmekteyiz. Bahsi geçen virüse çözüm yolları aranırken birdenbire zamanda geriye gidilmesini sağlayan bir zaman makinesine rastlıyoruz. Bu nedenle, 12 Maymun’un hem salgın hastalık hem de zamanda yolculuk konularında en üstte tutulan yapımlar arasında yer aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. İki saat dokuz dakikalık bu filme Netflix’ten ulaşabilirsiniz.

Blindness
Blindness, 2008

Listemizin ilk üçünde ölümle yüzleştiren bir virüs üzerine kurulu yapımlara yer verdik fakat listenin dördüncü filmi bu yapımlardan oldukça farklı. ‘Körlük’ olarak bilinen Blindness, körlüğün bir salgın hastalık haline gelmesine dayanmakta. Bir gün bir göz doktoruna birdenbire kör olması durumu için yardım istemeye gelen hasta, bu durumu doktora da bulaştırır. Bir zincir haline gelen bu körlük, kentteki tüm sakinleri etkisi altına alır fakat sadece göz doktorunun eşi bu durumdan etkilenmez. Tek başına kalan bu kadın, kendisini ve ailesini kurtarmak için çabalamaya başlar. Körlüğü pandemileştiren Blindness, Julianne Moore ve Mark Ruffalo gibi ünlü isimlere kadrosunda yer vermekte. 

Perfect Sense
Perfect Sense, 2011

Türkçe’ye ‘Yeryüzündeki Son Aşk’ olarak çevrilmiş olan Perfect Sense, Susan ve Micheal isimli iki insanın birbirlerine karşı duydukları aşkı ekranlara yansıtmakta. Bu ikilinin yakınlaştığı bir zamanda dünyanın her yerinde duyguları yok eden bir hastalık baş gösteriyor. İnsanların sevme yetilerini kaybetmelerine sebep olan bu hastalığın Susan ve Micheal’i de etkileyip etkilemeyeceğini sizlerin de öğrenmesini istiyoruz. Bu nedenle, virüs odaklı salgın hastalık filmlerinden bağımsız bir tema üstlenen bu bir saat otuz iki dakikalık yapımı izlemeyi unutmamalısınız.
Yukarı Kaydır