Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
the guardian
GLOBAL NEWS

Justin Bieber'dan 200 Milyon Dolarlık Dev Anlaşma

25 Oca 2023

Dünyaca ünlü pop şarkıcısı Justin Bieber, müzik haklarını iki yüz milyon dolara sattı.

Kanadalı şarkıcı Justin Bieber, tüm müzik kayıtlarının yayın haklarını Merck Mercuriadis ve Nile Rodgers’ın kurucu ortağı olduğu Hipgnosis Songs Capital şirketine sattı. Anlaşma şartlarına dair detaylar kamuoyuyla paylaşılmadı ancak Fransız haber ajansı AFP, Justin Bieber’a bu anlaşma karşılığında iki yüz milyon dolar ödeneceğini bildirdi.
 
Bieber’la yapılan anlaşma kapsamında, yirmi sekiz yaşındaki şarkıcının 31 Aralık 2021 tarihi öncesi kaydedilen tüm şarkıları yer alıyor. İki yüz doksan şarkılık müzik kataloğunun içinde hem Bieber’ın kariyerinde büyük önem taşıyan hem de müzik listelerinde uzun süre zirveden inmeyen “Baby” ve “Sorry” gibi hitleri de bulunuyor.
 
Anlaşma gereği, Justin Bieber'ın şarkıları halka açık ortamda çalındığı zaman Hipgnosis Songs Capital'a telif ücreti ödenmesi gerekecek.
 
Hipgnosis Songs Capital, Blackstone ve British Hipgnosis Song Management şirketlerinin 2018 yılında birleşmesiyle kurulmuştu. Şirketin kurucusu Merck Mercuriadis daha önce yaptığı bir açıklamada, "Hit şarkılar, altın ya da petrolden daha değerli olabilir" yorumunda bulunmuştu.
 
Merck Mercuriadis, Bieber ile yaptıkları son anlaşmayla ilgili olarak ise "Justin Bieber'ın son on dört yılda küresel kültür üzerindeki etkisi gerçekten dikkate değer" şeklinde konuştu.

seventeen magazine

Hipgnosis Songs Capital, Justin Timberlake ve Shakira'yla da anlaşmıştı

 
Hipgnosis Songs Capital daha önce Justin Timberlake ve Shakira gibi iki ünlü isimle de benzer anlaşmalar yapmıştı.
 
Şirket tarafından Justin Timberlake'e yaklaşık yüz milyon dolar ödenmiş, Shakira'ya ödenen ücret ise kamuoyuna açıklanmamıştı.
 
Son dönemde tüm müzik kayıtlarının yayın haklarını satanlar arasında, Bob Dylan ve Bruce Springsteen de yer alıyor. Bob Dylan, Universal Music Group'tan dört yüz milyon dolar; Bruce Springsteen ise Sony Music’ten beş yüz milyon dolar ücret almıştı.
 
Müzik kataloğu, bir kişinin yarattığı şarkılar ve yaptığı kayıtların listesi anlamına geliyor. Müzik dünyasının güçlü isimlerinin zamana meydan okuyan eserlerini içeren katalog satışlarından elde ettikleri şaşırtıcı meblağlar sanatçıların mali durumlarını düzene koymasına yardımcı olurken, yatırımcılara da güvenli bir getiri imkânı sunuyor. Ancak genç sanatçıların katalogları sektörde eski olan sanatçılara nazaran daha riskli görülüyor.


Kaynak: BBC, Euronews TR

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?