Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Japon Mitolojisinin Korkunç Yaratıkları
SCOPE

Japon Mitolojisinin Korkunç Yaratıkları

Japon mitolojisinin ne denli tuhaf yaratıkları barındırdığını tahmin etmek zor değil. Animelerden gördüğümüz kadarıyla müthiş zengin bir canavar çeşitliliğine sahip bir kültür zaten. Sizler için kimisi çok ama çok tehlikeli kimisi de zararsız olan canavarlardan bir seçki derledim. Yalnız uyarayım, bu yazıyı okuduktan sonra geceleri ıssız sokaklarda yürürken veya trene binerken panik atak geçirebilirsiniz!

Editör :Nazlı Doğan
Yayın Tarihi :21 Ağu 2022
Süre :2 Bardak

pinterest

Jorogumo

 
Yaratık, cin ve hayalet olarak tanımlanan bu canavar oldukça tehlikeli. Kelime anlamı fahişe örümcek anlamına geliyor. Jorogumo 400 yaşında görkemli bir böcek aslında. Hem de korkunç büyüklükte bir örümcek. Kendisi 400 yaşına gelene kadar ufak böceklerle beslenirken bu yaştan sonra aşkı arayan genç erkeklerle beslenmeye başlıyor bu nedenle de genç erkekleri avlamasıyla nam salıyor. Avlama yöntemi ise çekici, güzel ve karşı konulmaz bir kadına dönüşmek. Bu güzellikteki bir kadına hayır diyemeyen erkeği avlayarak öldürmek jorogumonun en büyük zevki. Mağaralarda, ormanlarda ve terk edilmiş evlerde yaşıyor.

pinterest
Buz gibi, asla yumuşamayan kalbi ve kıvrak bir zekâsıyla ünlü ürkütücü bir canavar. Kurbanlarını uzun ve acılı bir ölümle öldürmeyi tercih ediyor, onları ipliklerle ördüğü kozaya hapsediyor ve kurbanını yavaş yavaş zehirliyor.
Size de karadul örümceğini hatırlatmıştır zannediyorum bu hikâye? Hani çiftleştikten sonra partnerini yiyen şu ürkütücü örümceği?

Tanuki

 
Tipi bir rakuna benziyorsa da tanukiler rakun ailesine mensup değiller. Canidae ailesine mensuplar aynıı kurtlar, köpekler ve tilkiler gibi. Türkçeye benzerliklerinden dolayı rakun köpeği olarak çevrilse de aslında familyaları farklı. Haylazlıkları ile ünlü tanukiler oldukça düzenbaz yaratıklar, genellikle şekil değiştirerek hedeflerindeki kişiyi şaşırtmayı seviyorlar. Oyuncular ve aslında zararsızlar. Ormanlık alanlarda ve bataklıklarda yaşıyorlar. Ayrıca avlanmak için yüzme yeteneklerini de çok derin sulara dalarak gösterebiliyorlar.
Ayrıca Japonya’nın çeşitli yerlerinde heykelleri var ve birçok animede de sevilen bir figür olarak yer alıyor.

https://libfl.ru/attachments/attachment/large/5cbb5e730859a1ab0551b474-large.jpg

Betobeto-San

 
Aslında özünde zararsız bir canavar betobeto-san. Kişiye direkt olarak bir zarar vermese de huzursuzluk vererek can sıkıyor. Çünkü aslında kendisi de huzursuz bir ruha sahip. Kendi huzursuzluğunun nedeni ise kaybolmuş olması. Bu nedenle de sürekli olarak yürüyor. Bu Japon mitolojisi canavarının bir görüntüsü yok ama ayak sesleri var. Issız bir sokakta yürüyen insanları takip ediyor. Eğer ıssız bir sokakta yürüyorsanız etrafınızda kimsecikler yoksa ama adım sesleri duyduğunuzdan eminseniz yolun kenarına geçip “Betobeto-san önden buyur” demeniz gerekiyor. Yoksa o adım sesleri peşinizi bırakmıyor ve size huzursuzluk vermeye devam ediyor.

Teke-Teke

 
Teke-teke trenlerde zorbalık eden, tren raylarında yaşamını sürdüren bir genç kadın. Bu genç kadın henüz bir öğrenciyken üzerinden tren geçiyor ve bedeni ikiye ayrılıyor. Bu da onu çok öfkelendiriyor ve tren tuvallerindeki insanlara musallat olmaya başlıyor. Oldukça tehlikeli bu canavar karşısındakine sorular soruyor ve doğru cevabı alamazsa kurbanını yanından hiç ayırmadığı tırpanıyla ortadan ikiye keserek öldürüyor. Aynı kendi ölümü gibi bir ölüm çiziyor yani karşısındakine de. İsmi de bu genç kızın geceleri vagonlar arasında gezerken “teke teke” şeklinde bir ses çıkarttığı iddiasından geliyor.

Kuchisake-Onna

 
Bir başka ürkütücü canavarla karşı karşıyayız. Bu canavarın dudak kenarları kulaklarına kadar yırtık. Nedeni için farklı farklı efsaneler var. Bir versiyonda Kuchisake-onna çok çapkın ve kocasına sadakat göstermeyen bir kadın. Sürekli aldatılmaya dayanamayan samuray kocanın, kimsenin yüzüne bakmaması için kadının yanaklarını kestiği rivayet ediliyor. Diğer versiyonda ise çok güzel bir kadın olan Kuchisake-onna’nın kıskanç bir dişçi kadın tarafından yüzünün bu hale getirildiğine inanılıyor.

Her iki hikâyede de Kuchisake-onna intikamcı bir ruha bürünüyor ve karşısına çıktığı kurbanların verdiği yanıtlara göre onların canını bağışlıyor veya öldürüyor. Yırtık olan ağzını bir maskeyle ya da yelpazeyle kapatıyor, erkek kurbanlarına güzel olup olmadığını soruyor. Hayır cevabını alırsa bir makas ya da bıçak yardımıyla onları öldürüyor. Evet yanıtını alırsa da ağzını kapattığı yelpazeyi çekiyor ve sorusunu tekrarlıyor: “Hâlâ güzel miyim?” Bu sorunun üzerine hayır cevabını alırsa karşısındakini öldürüyor ama karşısındaki evet derse de kurbanının yanaklarını aynı kendisininkine benzeyecek şekilde kesiyor. Yani Kuchisake-onna musallat olursa ondan kurtulmak mümkün olmuyor…

Yukarı Kaydır