Pexels
DOĞAL YAŞAM

Japon Balıklarını Tanıyalım 1

29 Eki 2022

Göz alıcı renkleri, şaşkın bakışları ve sempatik yüzleriyle sevgimizi kazanan Japon balıkları, akvaryumda beslenen balıkların en popülerleri arasında. İngilizcede “goldfish” olarak adlandırılan bu balıklara biz “Japon balığı” desek de aslında kendileri Çin İmparatorluğu döneminde çoğaltılmışlar ve zamanla Çin’den dünyanın dört bir tarafına yayılmışlar. Hem çoğumuzun sandığı gibi sadece turuncu renkte de değiller. Gelin Japon balıkları hakkında neler bilip bilmediğimize şöyle bir bakalım ve bu sevimli canlıları biraz yakından tanıyalım.

Bilimsel olarak “Carassius auratus” şeklinde adlandırılan Japon balıkları, Sazangiller (Cyprinidae) ailesine mensup. Doğu Asya’ya özgü bu balıklar, “Prussian carp” isimli türün evcilleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmış. Bu türün asıl rengi ise yeşilimsi kahverengi ile gri. Ancak gerçekleşen bazı anormallikler sonucu siyah, benekli, altın ve beyaz gibi renklerde oldukları da görülür. Çoğunluktan farklı olarak pörtlek gözlere veya üç loblu kuyruk yüzgecine sahip olabilirler, sırt yüzgeçlerinin eksildiğine de rastlanılabilir. İşte saydığımız bu özellikleri taşıyarak diğerlerinden ayrışan balıklar uzun yıllar boyu seçilip çoğaltılmış ve böylece 125’ten fazla Japon balığı türü ortaya çıkmış. 

Pexels
Yaklaşık 2000 yıl önce Çin’de yapılan bu evcilleştirmenin amacı ise tahmin edebileceğiniz üzere Japon balıklarını havuz gibi yerlerde süs balığı olarak kullanmak. Altın ve tonlarındaki Japon balıkları güzel göründüğü kadar servet ve şansın da sembolüydü. Sadece Song Hanedanlığına mensup kişiler bu renkteki balıklara sahip olabilirdi. Bu yüzden halka Japon balığı satmak isteyen üreticiler de turuncu Japon balıklarını çoğaltmaya yoğunlaştı. Halk arasında turuncu Japon balıklarının yaygınlaşmasının da neden şu anda çoğunlukla turuncu Japon balıklarıyla karşılaştığımızı açıkladığı düşünülüyor.

Pexels
Laf açılmışken balığın Çin’de önemli bir yeri olduğunu söylemek gerek. Balık hem temel bir yiyecek hem de balıkçılığın yaygın olması dolayısıyla kıymetli bir kazanç kapısı. Antik Çin’de balığın bol olması, kolayca çoğaltılabilmesi de onun doğadan gelen bir armağan olarak görülmesi için yeterliydi. Bereketi akla getiren balıklar zamanla refahın ve bolluğun birer simgesine dönüştü.

Japon balığı ile sazan da Çin kültüründe bolluk, bereket ve refahı temsil etmede öne çıkan balıklardan. Dekorasyonda adını sıkça duyduğumuz Çin’den çıkma Feng Şui felsefesi de bu düşünceden nasibini almış görünüyor. Doğadaki elementlerin ev dekorasyonunda nasıl kullanılacağı ve evdeki enerji seviyesinin ideal hale nasıl getirilebileceği ile ilgili sayısız kuralı olan bu felsefe, evde Japon balığı kullanmanın önemine işaret ediyor. Bu felsefeye göre dekorasyonda birbirinin yerine kullanılabilen Japon balığı ve sazan, eve bereketi çağırmanın bir yolu. 

everythingfishkeeping.com
Feng Şui felsefesinde Japon balığı ve sazanın önemli bir yer edinmesinin farklı sebepleri var. Sazanlarla ilgili bir hikayede bir Çin sazanı akıntıya karşı yüzmeyi başarıyor ve zorlukları aşıyor. Bu yüzden sazan balıkları refahın yanı sıra dayanıklılık, cesaret ve engeller karşısında yılmama gibi özellikleri de temsil eden bir balık. Sazanın çok yakın akrabası altın renkli Japon balıkları ise renklerinden dolayı refahla ilişkilendiriliyor. Elbette Japon balıklarının akla zenginliği getirmesinin bir diğer nedeni de sarı rengin imparatorlukla bağdaştırılması.

Saydığımız bu özelliklerin yanı sıra balıkların neredeyse sürekli hareket halinde olması da Feng Şui dekorasyonunda öne çıkmalarının bir başka nedeni. Balıklar hareket ettikçe qi (chi) denilen yaşam gücü enerjisinin de akmaya devam edeceğine inanılır. Böylece Japon balığı veya sazanın bulunduğu ortamda yaşayan insanların durağanlıktan uzaklaşacağı düşünülür. Aynı zamanda balık, evde su elementine daha çok yer açacağı için zenginliğin ve bereketin suyun aktığı gibi eve akacağı fikri hakimdir.

Pexels
Japon balıklarının nasıl ortaya çıktığından ve daha çok Feng Şui felsefesine odaklanarak Çin kültüründeki yerinden kısaca bahsettik. Ancak Japon balıklarıyla ilgili anlatacak daha çok şey var! Japon balıklarını tanımaya devam etmek isteyenlerle içeriğimizin 2. bölümünde görüşmek üzere.
 

Kaynaklar:©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?