Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
KÜLTÜR/SANAT

İzlerken İçinizi Ürpertecek Gerçek Olaylara Dayalı Belgesel Diziler

18 Kas 2022

İnsan beyninin hala tam olarak çözülmemiş birçok gizemi bulunmakta. Diğer organlar ile uyumu bir yana, bir de her şeyin başında gelen ruhsal sağlığımız da beynimizin etkisi atlında. Çocukluk travmaları, genlerimiz, yatkınlıklarımız, korkularımız gibi birçok etmen en çok ruhumuzu etkiliyor. Özellikle 1970- 1999 yılları arasında yani teknolojinin (dna testi gibi) tam olarak gelişmediği ve psikolojik tanımların bazılarının yeni yeni duyulduğu dönemlerde dünyanın pek çok yerinde suç oranları oldukça yüksekti. Sadece Amerika da 1980-1990 yılları arasında 5.000 kişinin seri katiller tarafından öldürüldüğünü düşünürsek durum epey ürpertici. Hem polis yetersizliği hem delilleri analiz etmedeki yavaşlık ve eksiklik bir de aranan kişilerin hangi duygu içinde olduğunun bilinmemesi olayların çözüm aşamasını etkilemekte. Bu yüzden idam edilen, ölen katillerin çocuğunun beyinleri o dönemde incelenmeye ve anlaşılmaya çalışılmış. Bu yazımızda; katil, polis ve dava süreçlerini anlatan, izlerken hem dehşete hem hayrete düşeceğiniz belgesel dizileri sizler için derledik.

Conversations With A Killer: Ted Bundy Tapes

Ted Bundy’nin hayatını konu alan bu belgeselde, yaşananlar olaylara tanık olanların ifadeleri ve görüntüleri ile anlatılıyor. Oldukça sorunlu bir çocukluk geçiren Ted Bundy; Utah Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra, Utah’tan Colorado’ya, Washington’dan Florida’ya kadar birçok eyalette 30’dan fazla kadını katletmesini ve itiraflarını anlatıyor. Bundy’nin korkunç cinayetler işlemesine rağmen, yakalanmasının ardından çok sayıda Amerikalı kadının ona hayranlığına, mektuplarına ve yazdıklarına inanamayacaksınız.

Night Stalker: The Hunt For a Serial Killer

Richard Ramirez’in suçlarını anlatan belgesel oldukça ürpertici. 1980 yılları, Los Angeles, hava oldukça sıcak, bu yüzden insanlar kapı pencere açık yatıyorlar fakat bilmedikleri bir şey var; ‘Gece Avcısı’. Richard Ramirez oldukça kötü bir çocukluk geçirmiştir. Gece avcısı denmesinin nedeni gece insanları takip edip öldürmesi ya da açık kapı pencerelerden girip kadınları kaçırıp işkence ederek öldürmesidir. Teknolojinin tam gelişmemesi ve olay ile ilgilenen polislerin beceriksizliğiyle, bu sürede Ramirez, 14 kişiyi katletti. Tıpkı Bundy gibi, birçok Amerikalı kadın kendisine hayran mektupları gönderdi.

Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Jeffrey Lionel Dahmer’in korkunç hikayesini anlatan bu belgeselde, maalesef ki katilin acımasız çocukluk yıllarına tanık oluyorsunuz. Alkol problemi olan Dahmer'ın üniversiteden ve ordudan atıldığına şahit olduğumuz belgeselde, yalnızlığı iyice artan ve davranışları garipleşen Dahmer, özellikle gay ve siyahi erkekleri hedef almış ve onları katletmiştir. Yaşları 14- 27 arasında değişen 17 erkeği öldürmüştür.Hapse giren Dahmer’e yine ilginç bir biçimde epey hayran mektupları gelmiştir.

Conversations With A Killer: The John Wayne Gacy Tapes

Palyaço kılığına girip çocukları eğlendiren düzgün bir Amerikalı imajı çizen, kiliseye giden ve karısı ile iki çocuğu olan John Wayne Gacy, aslında oldukça ürkütücü bir seri katildir. 34 kişiyi katleden Gacy, 28 kişiyi evinin altına gömmüştür.

Monsters Inside: The Faces Of Billy Milligan

William Stanley Milligan; Ohio Üniversitesinde okuyan üç öğrenciye tecavüz etmiştir. Yakalandıktan sonra değişik davranışlar sergileyen Billy’nin çok travmatik bir çocukluk geçirdiği ve kişiliklerinin bölündüğü ortaya çıkmıştır. Kendisiyle beraber bedeninde toplam 24 kişi barındıran Billy, araştırma için dönem doktorlarının epey ilgisini çekmiştir.

The Confession Killer

Henry Lee Lucas; annesini ve daha sonra 2 kadını öldürmesinin ardından tutuklanır. Polislerin itiraf etmesini istediğinde onlarında yönlendirmeleri ile 600 kişiyi öldürdüğünü itiraf eder. Ancak davalardaki tutarsızlıklar sebebi ile pek çok faili meçhul davayı, manipülasyon ile üstlendiğini ve aslında bu suçları işlemediğini itiraf edince bütün dosyalar tekrar açılır.

Crime Scene: The Vanishing At The Cecil Hotel

Bir otel düşünün; Los Angeles’ın merkezinde, oldukça büyük ve ihtişamlı bir lobiye sahip. Ancak yukarı çıktıkça otelin 1960’lı yılları andırdığını eski, kirli ve tekinsiz göründüğü fark ediyorsunuz. Evet, Cecil Hotel neredeyse her odasında korkunç şeyler olmuş, oldukça karanlık bir yer. Belgesel bu korkunç otele tatil yapmak için gelip ortadan kaybolan Elisa Lam’ın hikayesini ve o aranırken ortaya çıkan diğer ürkütücü olayları konu alıyor.

The Sons Of Sam: A Descent Into Darkness

David Berkowitz, New York’ta 44 Kalibre silahla arabada oturan çiftleri rastgele öldürmeye başlar. Yedi kişiyi vuran Berkowitz, bıraktığı şifreli mektuplarla kendisini “Sam’in Oğlu” olarak tanıtır. Park cezası sayesinde yakalanan Berkowitz, beyanları ile arkasında şeytani bir tarikatın olduğunu iddia eder.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?