İyileştiren Podcastler
Pexels
WELLNESS

İyileştiren Podcastler

Bir telefon, bir uygulama ve bir çift kulaklık podcastler aracılığıyla bizi yepyeni insanlarla tanıştırabiliyor. Bu insanlar sayesinde bilmediğimiz dünyaları öğreniyor, düşünmediklerimiz üzerine düşünmeye başlıyor, sık sık kafa yorduklarımız ile ilgili (oldukça tek taraflı olsa da) sohbet edebiliyoruz. Öğrendikçe, düşündükçe ve paylaştıkça da ruhsal olarak iyileşiyoruz. Bunu mümkün kılan bazı psikoloji podcastleri yaşamınızı kolaylaştırabilir.

Editör :Miray Gülsoy
Yayın Tarihi :16 Kas 2021
Süre :2 Bardak

Açık Radyo
"Psikosfer" Açık Radyo 95.0 

Psikosfer; psikoloji, felsefe ve sanatın kesiştiği noktaların konuşulduğu bir podcast serisi. Programı yazar Bülent Usta sunuyor. Antropoloji Bölümünü bitirerek, Adli Tıp Enstitüsünde yüksek lisansını tamamlayan Bülent Usta, klinik psikoloji alanında doktora yapıyor ve Birgün Gazetesinde yazıyor. Yazıları genellikle antropoloji, felsefe, eleştiri, söyleşi ve edebi ağırlıklı. Usta, her bölümünde psikolog, felsefeci, yazar ve farklı sanatçıları konuk ederek; “derin okuma pratikleri, “edebiyat ve terapi ilişkisi”, “ödipal meseleler” gibi konular üzerine sohbet ediyor. Usta’nın oldukça kapsamlı ilgi alanları her bir alana farklı yerlerden bakmamızı sağlıyor. Bu programı dinlerken yer yer edebiyata psikolojik yaklaşabilir zaman zaman da edebi bir psikoloji üzerine düşünebilirsiniz. Programa çeşitli podcast platformlarından erişmek mümkün. 

Açık Radyo
"Normalin Sınırları" Açık Radyo 95.0

Normalin Sınırları ele aldığı konuları “klinik felsefe sohbetleri” olarak tanımlıyor. Programı Psikosfer’in sunucusu Bülent Usta ve psikiyatr Alper Hasanoğlu birlikte hazırlayıp sunuyor. Aynı zamanda bir psikoterapist ve yazar da olan Alper Hasanoğlu, halihazırda felsefe doktorasına devam ediyor. Kendisini şu sıralar Flu TV’nin Delirmek Normaldir isimli YouTube programında dinlemek de mümkün. Normalin Sınırlarında Usta ve Hasanoğlu, “intihar”, “korku”, “mutluluk”, “tecrit” gibi kavramlar üzerine oldukça kapsamlı sohbetler ediyor. Bu iki uzmanın insan ve yaşam üzerine besledikleri canıgönülden ilgi ve merak, dinlerken sizi de heyecanlandırıyor. Programı çeşitli podcast platformlarından dinleyebilirsiniz.

Spotify
"Merdiven Altı Terapi" Deniz Dülgeroğlu

Merdiven Altı Terapi’nin yaratıcısı Deniz Dülgeroğlu bizleri düşüncelerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Önceden bir diş hekimi olan Dülgeroğlu, yaşamına reklam yazarı olarak devam etmek üzere işi bırakmış. Şimdilerde reklamcılığı da bırakarak kendi bağımsız içeriklerini üretiyor. Bu podcastinde ise kendi yaşamından esinlendiği farklı meseleleri zaman zaman neşeli zaman zaman da hüzünlü ve her daim samimi bir dille ele alıyor. Kendisi 20 seneyi aşkın süre terapiye gitmiş, bizlerle de alışkın olduğu danışan koltuğundan konuşuyor. Her birimizin yaşamında kafa yorduğu konuları uzun uzun sorguluyor, bizleri de sorgulatıyor. “Siz geceleri uyuyabilin diye ben uyumayıp dertlerinizi düşünüyorum” diyor. Dülgeroğlu’nu dinlerken kendinizle sohbet ettiğinizi hissedeceksiniz. Programa podcast platformlarından, benzer içeriklerine de YouTube kanalından erişebilirsiniz. 

Spotify
Nihan Kaya

Nihan Kaya YouTube’a ürettiği içerikleri podcast olarak da paylaşıyor. Roman, inceleme, kuram ve çocuk kitapları yazarı Nihan Kaya aynı zamanda MEF Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde de ders veriyor. Özellikle İyi Aile Yoktur kitabıyla tanınan Kaya, psikoloji ve yaratıcılık ağırlıklı yazılar yazıyor. Podcastinde ise edebiyat, psikoloji ve sanat alanlarını genellikle çocuk kesişiminde ele alıyor. Sosyal medya ve kitaplarında sık sık yer verdiği “hiyerarşisiz öğrenme”, “sembolik çocuk”, “eğitimin tarihçesi” gibi konulara 10-15 dakikalık kısa podcastler halinde erişebiliyorsunuz. Zaman zaman uzmanlarla yaptığı uzun sohbetleri de paylaşıyor. Her bir bölüm çocuk olmak ve yaşam üzerine yeni bilgiler öğrenmenizi sağlarken, birçok konu hakkında yeniden etraflıca düşünmeye de sevk ediyor. Programa çeşitli podcast platformlarından erişebilirsiniz.

Spotify
Yakın İlişkiler

Yakın İlişkiler, ilişkilere dair neredeyse her şeyi ele alıyor. Kurduğumuz ilişkilerin psikolojik kökenlerini bilimsel araştırmalar ışığında oldukça yalın bir dil ile açıklıyor. Alanında uzman psikolog, klinik psikolog ve öğrencilerin yer aldığı Yakın İlişkiler ekibi, zaman zaman çeşitli uzmanları da programına konuk ediyor. Programda; kayıp, ayrılıklar, yalnızlık, evlilik, kıskançlık, toksik ilişkiler gibi birçok konu üzerine konuşuluyor. Dinledikçe kurduğumuz aile, arkadaşlık, aşk ve iş ilişkilerini daha da iyi anlıyoruz. Programa podcast platformlarından erişebileceğiniz gibi Yakın İlişkiler ekibinin çeşitli içeriklerine de diğer sosyal medya mecralarından erişmek mümkün. 

Yukarı Kaydır