Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

İyi Bir Uyku İçin 6 Besin

28 Kas 2022

Gerçekten iyi bir uyku düzeniniz var mı? Bu soruyu düşünmeden evet diye cevaplıyorsanız bizce çok şanslısınız. Ancak büyük çoğunluk uykularının düzensiz olmasından ve sabahları yorgun uyanmaktan şikayetçi. Bunun birçok sebebi olsa da en azından uykunuzu desteklemek için birkaç besin önerimiz var.

İyi bir uyku demek; iyi bir bağışıklık sistemi, iyi bir sindirim sistemi ve iyi bir sinir sistemi demek. Yani gerçekten iyi uyku almıyorsanız birçok hastalığa yakalanma ve kilo problemi yaşama riskiniz artıyor. Öyle ki yetersiz uyku uyuduktan sonraki gün daha kalorili ve karbonhidrat ağırlıklı yiyecek tüketiminiz artıyor. Ayrıca spor yapıyorsanız uyku düzensizliğinin kas yapımını olumsuz etkilediğini de bilmelisiniz. Gerçekten iyi bir uyku demek minimum 7 saat kesintisiz gece uykusu almak demek. Maalesef herkes mükemmel uykunun tadına varamıyor. Özellikle yoğun stres altında olanlar, beslenme düzensizliği yaşayanlar en çok uyku sorunu yaşayan kesim. Araştırmalar yediklerimizin uyku düzenimizde de büyük etkileri olduğunu gösteriyor. 

Öncelikle kaçınmanız gereken birkaç hatadan bahsedelim. İlk odağımız kafein. Çok sevdiğimiz kahve keyfinin akşam saatlerine sarkması uykuya dalmayı epey zorlaştırıyor. Bunun dışında alkol de uyku kalitenizi olumsuz etkiliyor. Her ne kadar alkol almanın uykuya daha rahat dalmayı sağlandığını düşünsek de; gece bölünen uyku ve sürekli su tüketme ihtiyacı hissetmek sağlıklı alınan gece uykusunun bozulmasına sebebiyet veriyor. Uykuya dalmanızı sağlayacak bir diyet yok. Ancak bazı besinleri günlük beslenme planınıza dahil ederek uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

Domates


Domatesin iyi bir uykuya destek olmasının sebebi melatonin içermesi. Melatonin aslında vücudumuzda üretilen bir hormon. Bu hormon vücudumuzdaki sirkadiyen ritmi düzenleyerek uyku-uyanıklık arasındaki dengeyi sağlıyor. Özellikle uyku problemi yaşayanlar için sıkça takviye olarak öneriliyor. Ama siz domates, ceviz, yulaf gibi doğal melatonin kaynaklarını tüketebilirsiniz. 

Ilık Süt


Annelerimizin yatmadan önce içirdiği ılık süt gerçekten daha iyi uyumamızı sağlıyor mu? Cevabımız evet… Bunun sebebi süt proteinlerinin içerdiği aminoasitlerden biri olan triptofan. Bu aminoasit daha sakin ve rahat bir uyku uyumanıza yardımcı oluyor. 

Yumurta


Uyku kalitesinde bile etkili olan yumurtanın faydaları saymakla bitmiyor. Yine triptofan içeren bir besin olması sayesinde sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmanızı sağlıyor. Ayrıca ruh halini iyileştiren serotonin seviyelerini de arttırıyor. Hem serotonin hem triptofan içeren bu harika yiyeceği mutlaka kahvaltılarınıza ekleyin!

Muz


Başka bir triptofan içeren gıda daha! Muz sadece triptofan içermekle kalmıyor aynı zamanda potasyum açısından da zengin. Potasyumun özellikle sporcular için önemli bir mineral olduğunu duymuşsunuzdur. Bunun sebebi doğal bir kas gevşetici olması. Yapılan araştırmalar potasyum tüketiminin uyku süresinin artmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca iyi bir magnezyum kaynağı.

Bitter Çikolata


Çikolata kimi mutlu etmez ki? Serotonin seviyelerini arttırarak ruh halimizi düzeltmeye yardımcı olan çikolatanın uykuya da faydası var. Bu da magnezyum içeriğinden geliyor. Magnezyum kasların kasılma ve gevşeme işlevine destek olduğu için daha rahat uyku uyumamızı sağlıyor. Sabah saatlerinde 2 kare bitter çikolata ile hem iyi bir uyku uyuyun hem de kendinizi şımartın!

Papatya Çayı


Soğuk kış günlerinde içimizi kahve yerine sıcacık çaylar ile ısıtmak uyku düzenimiz için daha sağlıklı bir seçim. Burada da dikkat edilmesi gereken kafein içermeyen sakinleştirici bir çay tüketmek. Papatya çayı doğal bir sakinleştirici olmasının yanı sıra iyi bir uyku düzenleyici olarak kullanılıyor. Özellikle akşam 6’dan sonra kafein içeren içecekler yerine sıcak bir papatya çayı tercih etmeniz uyku kalitenizi belirgin bir şekilde arttıracak. Ancak alerjiniz olmamasına dikkat etmelisiniz!
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?