pinterest
SCOPE

Iwo Jima’da Ne oldu?

28 Eyl 2022

İkinci Dünya Savaşı, büyük kayıpların ardından hızla sona yaklaşmakta. Avrupa’da Normandiya Çıkarması’yla ilerleyişini sürdüren Müttefikler, Pasifik’te de mevzi kazanmaya devam eder. 1944 yılı sonlarına gelindiğinde Mariana, Taipei, Saipan adalarını Amerikalılara kaptıran Japon İmparatorluğu köşeye sıkışır. Iwo Jima Adası’nın, Japonlar için önemi büyük… Bunu da kaybederlerse, ABD başkent Tokyo’ya süratle hareket edecek ve İmparatorluk Japonya’sı için her şey bitecektir!

2 Bardak
1944 yılı Mihver Devletler için adeta sonun başlangıcıdır. Müttefiklerin İtalya’yı işgali, Avrupa’nın batı sahillerine yüz binlerce Müttefik askeri sevki ve Rusların Almanları önüne katıp Berlin’e yürümeleri… Öte yandan Japon İmparatorluğu da Pasifik’te A.B.D ile amansız bir savaşa tutuşmuştu. Filipinler’i ve Pasifik’teki birçok adayı İmparatorluk bünyesine katan Japonlar, 1941’de Amerikalılara karşı Pearl Harbor baskınını düzenlemişti. Amerika’ya ait topraklara saldıran Japonların gözünü hırs bürüdükçe Frank Roosevelt savaş ilan etmiş ve böylelikle 1939’da Almanların Polonya’yı işgaliyle başlayan İkinci Dünya Savaşı’nda bir cephe daha açılmıştı.

pinterest
Almanlar, Avrupa’da Doğu’da Rus kuşatması; Batı’da, Anglo-Sakson işgaliyle halihazırda kendine ait olmayan toprakları birer birer geri vermek zorunda kalıyor; Japonlar da Pasifik’te Amerikalılarla muazzam bir hava ve deniz savaşına girişiyordu. 1944 yılına gelindiğinde işgalci olduğu adaları bir bir kaybeden Japonlar, artık köşeye sıkışmıştı. Japonya Anakarasına dahil edilen Iwo Jima Adası’nın önemi oldukça fazlaydı. Küçücük bir ada olan Iwo Jima’nın konumu epey mühimdi. Tokyo’ya 1200 km uzaklıktaki ada, hava ve deniz savunması; başkentin düşmemesi için adeta bulunmaz bir Hint kumaşıydı.

Mariana, Taipei ve Saitan adalarının işgali sırasında ağır kayıplar veren A.B.D, Iwo Jima’nın işgali öncesi bu küçük adayı aylarca bombalar. Kasım 1944- Şubat 1944 arası adayı ablukaya alan Amerikalılar, B-29 uçakları ve uçak gemileri, kruvazör ve gambonların desteğiyle adada bomba atılmadık yer bırakmaz. Amaç; sahillere konuşlanan Japon kuvvetlerini püskürtmek ve olabildiğince az kayıpla adayı almaktır. Bu küçük ada hem Japonlar hem de Amerikalılar için maalesef bir kan gölüne dönüşecek; on binlerce askerin ölümüne sebep olacaktır. 

pinterest
Japonların Iwo Jima Muharebesi’ni kaybedeceği en baştan belliydi. Japon General Tadamichi Kuribayashi, adadaki birliklerin başındaydı ve kendine has stratejisiyle bu savaşı Amerikalılar için olabildiğince zorlu hale getirmeye çalışıyordu. Sahildeki birlikleri yeraltı tünellerine çeken, dahası adanın her yerine yeraltı tünelleri kazdıran ve mağaralara, korunaklı mevzilere erzak, mühimmat yığdıran Kuribayashi’nin planı bir gerilla savaşı vermekti. Aylarca süren bombardıman sonucu birliklerin yok olduğu kanısıyla Amerikalılar 16 Şubat 1945 tarihinde Iwo Jima’ya harekât başlatırlar.

Suribachi Dağı dahil olmak üzere, top atışına tutulan adayı olabildiğince hızla alıp askerlerini Tokyo’ya yığmak isteyen A.B.D donanması ve ordusu, başlarına gelecekten habersiz biçimde adaya ayak basarlar. Japon askerlerine giden emir kesindir: Kimse teslim olmayacak, teslim olmak vatana ihanettir. Düşmanın eline geçmektense ya intihar eylemleri düzenleyecek yahut intihar edecektir. 

pinterest
Amerikalılar Japonların bu taktiklerini gördükçe onların bu dünyadan değil; adeta başka bir galaksiden gelmiş bir millet olduğunu acı ve ölümle anlayacaklardı.16 Şubat 1945 - 26 Mart 1945, tarihlerinde yaşanan Iwo Jima Muharebesi'ni dünya şaşkınlıkla takip eder. Tünellerden çıkan intihar eylemcileri, mağaralarda savaşan gerilla askerler ve asla teslim olmayan ölümü yeğleyen bir millet… Daha savaşın ilk gününde binlerce askerini kaybeden Amerikalılar neye uğradıklarını şaşırsalar da bu küçük adayı 38.günde almayı başarırlar; 
fakat Amerikalıların savaş zayiatı ilk defa Japon zayiatını geçecek ve 6.821 ölü 19.189 yaralı, 494 kayıpla bu savaş Amerikalılar için tam bir trajediye dönüşecektir. Amerikalıların adaya yaklaşık 60.000 asker çıkarttığını da unutmayalım! Japonların 21 bin kişilik kuvvetinden ise, 20.700 kişi ölmüş geriye kalan 300 asker de kesin emre rağmen teslim olmuştur.

pinterest
20 kilometrekarelik bu küçük adanın her santimine yazık ki kan bulaşır. Iwo Jima’yı kaybeden Japonlar için geriye sayım başlar ve yenilgi artık kaçınılmazdır. Tokyo’yu gece gündüz bombalayan A.B.D hava kuvvetleri malumun ilanını Iwo Jima’da görür; Japonların İmparatorlarına aşırı sadakati daha sonra Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombasına atılmasıyla sonuçlanır.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?