Unsplash
ZOOM

Ivy League Üniversiteleri

10 Ağu 2021

Ivy League, yani Sarmaşık Birliği, Amerika Birleşik Devletleri’nin ve hatta dünyanın en iyi üniversitelerine verilen bir isim. Bugüne dek Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının 45’inden 16’sı bu 8 üniversiteden birinde eğitim gördü. Adını eski dönemlerde oynadıkları spor liginden alan bu okullar, tümüyle mükemmel bir eğitim imkanı sunuyor öğrencilere. Harvard, Yale, Princeton ve Cornell gibi en bilindik okulların da dahil olduğu Ivy League, deyim yerindeyse elit kesimin de yeri. Öğrencileri seçerken oldukça seçici davranan, sadece akademik başarıya değil ders dışı etkinliklere de önem veren bu okulları gelin yakından tanıyalım.

Unsplash
Brown Üniversitesi
 
Amerika’da Providence, Rhode Island’da yer alan Brown Üniversitesi, %8 kabul oranıyla girmesi oldukça zor olan Ivy League okullarından biri. Bir araştırma üniversitesi olan Brown, esnek bir müfredata sahip ve en çok da bu durumuyla tanınıyor. Liberal sanatlara önem veren ve bu eğitim yönüyle de diğer Ivy League okullarından ayrılan bu üniversitenin mottosu ise In Deo Speramus yani ‘’Tanrı’dan Umarız’’. Bu üniversitede eğitim görmek için 1440-1520 SAT puanı veya 32-35 arası ACT puanı almanız gerekiyor. Her dönem sadece 4 ders almanın yeterli olduğu Brown Üniversitesi’nin spor takımının adı ise Bears.

Unsplash
Harvard Üniversitesi
 
Dünyanın belki de en bilinen üniversitesi olan Harvard, 1636 yılından beri kaliteli eğitim veren kurumlardan biri. Cambridge, Massachusetts bölgesinde yer alan bu dünyaca ünlü üniversitenin elbette ki birçok ünlü mezunu da var. Barack Obama ve Natalie Portman bu kişilerden sadece bazıları. Kabul oranının %5 olduğu Harvard en rekabetçi öğrencileri bünyesinde barındırıyor. Burada eğitim almak için SAT notu 1460 ile 1580 ya da ACT notu 33 ile 35 arasında olmalı. Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük akademik kütüphanesine sahip Harvard’ın spor takımının adı ise Crimson. Veritas yani Gerçek anlamına gelen mottosuyla Harvard, birçok öğrencinin hayalini kurduğu bir üniversite.

Pexels
Columbia Üniversitesi
 
New York City’de yer alan Columbia Üniversitesi, %6'lık bir kabul oranına sahip. 1754 yılında kurulan Columbia Üniversitesi popüler Ivy League üniversitelerinden de biri. 200’den fazla araştırma merkezi bulunan bu üniversitede eğitim görebilmek için SAT puanınız 1450-1560 ya da ACT notunuz 33-35 arasında olmalı. "In lumine Tuo videbimus lumen" yani ‘’senin ışığında biz de ışığı göreceğiz’’ mottosuyla ilerleyen Columbia, birçok ilke de sahip. Spor takımlarının ismi ise Lions.

Unsplash
 Princeton Üniversitesi
 
New Jersey’de yer alan bu Ivy League üniversitesi 1746’dan beri varlığını sürdürüyor. Sadece %5’lik bir kabul oranına sahip olan Princeton’ın mottosu "Dei sub numine viget" yani "Tanrı’nın gücü altında, o gelişir." 1440-1570 SAT, 32-35 arasında ACT puanı isteyen Princeton Üniversitesi’nin spor takımının adı ise Tigers. Oldukça prestijli olan bu üniversite Ivy League’in gözde okullarından biri.

Pexels
Yale Üniversitesi
 
Akademik düzeyi baz alındığında en az Harvard kadar ünlü olan Yale Üniversitesi, New Haven, Connecticut’ta yer alıyor. 1701 yılında kurulan bu Ivy League koleji özellikle tarih alanında üst seviyelerde. %6 kabul oranıyla öğrencileri zorlayan Yale Üniversitesi’nde okumak için 1460-1570 SAT veya 33-35 aralığında ACT puanına sahip olmalısınız. Spor takımının adı Bulldogs olan Yale’in mottosu ise "Lux et Veritas" yani "Işık ve Gerçek."

Pennsylvania Üniversitesi
 
1740 yılında kurulan bu üniversiteyi kısaca Penn olarak duymuş olabilirsiniz. %8 kabul oranına sahip olan Pennsylvania Üniversitesi, özellikle ekonomi ve finans alanlarında popüler. Philadephia, Pennsylvania’da yer alan UPenn, 1420-1550 SAT veya 32-35 ACT puanı istiyor. Quakers spor takımıyla UPenn, Amerika’da iş bulma konusunda önde gelen okullardan biri. "Leges sine moribus vanae" yani "Ahlak olmadan yasalar kullanışsızdır" mottosuyla Wharton School of the University of Pennsylvania, birçok öğrencinin hayalini süsleyecek derecede kaliteli bir eğitim imkanı sunuyor.

Unsplash
Cornell Üniversitesi

%11 kabul oranıyla Cornell, girilmesi en kolay Ivy League okullarından biri. Ithaca, New York’ta yer alıyor ve 15.000’den fazla lisans öğrencisi var. 1390-1540 SAT veya 32-34 ACT puanıyla bu üniversitenin bir öğrencisi olabilirsiniz. Özellikle bilgisayar teknolojileri ve işletme alanlarında kendini gösteren Cornell Üniversitesi’nin spor takımının adı ise Big Red.  "I would found an institution where any person can find instruction in any study." Yani "Öyle bir üniversite kurmak isterim ki, hiçbir ayrım olmaksızın herkes istediği her alanda eğitim görebilsin" mottosuyla hareket eden bu okulda gerçekten de aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Pinterest
Dartmouth Üniversitesi
 
Diğer Ivy League okullarına kıyasla kolej olarak adlandırılan tek okul olan Dartmouth, Hanover, New Hampshire’da bulunuyor. %9 kabul oranına sahip olan bu okul önceleri bir erkek okuluyken sonradan karma hale dönüştürülmüş. Siz de 1420-1560 SAT veya 31-35 ACT puanı ile bu okulda öğrenci olmanın keyfini yaşayabilirsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?