pinterest
SEYAHAT

İtalya'da Tek Seferde Birçok Yeri Gezebileceğiniz Tatil Rotaları

12 Tem 2023

İtalya, kendine has mimarisi, ilgi çekici tarihi, muhteşem doğası, gastronomik lezzetleri ve Akdeniz iklimiyle her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Başkenti Roma’dan, modanın öncüsü Milano’ya, romantik Portofino’dan, eğlenceli Amalfi kıyılarına, muhteşem mimariye sahip Floransa’dan, dünya üstündeki en ilgi çekici yerlerden biri olan Venedik’e kadar görülmesi gereken pek çok yere sahiptir. Malumunuz günümüzde uçak biletleri oldukça yüksek fiyatlı, biz de bu yazımızda tek gidiş- dönüş biletiyle İtalya’da görebileceğiniz tatil rotalarını sizler için derledik.

pexels
Milano- Venedik- Floransa- Roma

Gidiş Milano, dönüş Roma uçak bileti ile tercih edebileceğiniz bu tur oldukça klasik rotalardan biri. Kullanışlı tren hattıyla bu şehirler arası yolculuğu rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Bu tatil rotasını tamamlamak için 7 gün yeterli olacaktır.

Milano bilindiği üzere modanın başkentlerinden biri. Bu yüzden pek çok dünya markasına ev sahipliği yapıyor. Ancak şehir olarak çok büyük olmadığı için biraz hızlı bir şekilde her yeri gezmeniz mümkün. Duomo di Milano, Galleria Vittorio Emanuele II, Santa Maria delle Grazie, La Scala, Naviglio Grande görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Elbette Milano’ya kadar gelmişken Como Gölünü görmeden dönmek olmaz. Yarım gününüzü ayırarak oldukça yakın olan bu doğa harikası yeri de görebilirsiniz.

pexels
Milano’dan tren ile yapacağınız 3- 3 buçuk saatlik bir yolculuk sonrası Venedik’e rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Venedik, 118 tane küçük adanın dar su kanalları ile birbirine bağlandığı bir şehir ve UNESCO dünya mirasları listesinde yer alıyor. Oldukça turistik olan bu şehir, bazı dönemler çok kalabalık olabiliyor. Venedik’te mutlaka yapılması gereken şeylerin başında ise büyük kanal turu geliyor.

pexels
Venedik’ten, Floransa’ya tren ile ulaşmak için yine 3 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Floransa, tarihi ve mimari açıdan oldukça büyüleyici bir şehir. Fakat, küçük bir şehir olduğu halde kültürel açıdan görülmesi gereken yerler bir hayli fazla. Vecchio Köprüsü, Michelangelo Meydanı, Duomo Meydanı, Floransa Katedrali, Uffizi Müzesi görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

pexels
Floransa ile Roma arası trenle ulaşım ise yaklaşık 1 buçuk saat sürüyor. Roma diğer şehirlere nazaran daha büyük ve tarihi açıdan çok daha zengin bu yüzden plan yaparken özellikle buraya daha çok vakit ayırmaya çalışmalısınız. Kolezyum, Pantheon, Trevi Çeşmesi, Roma Forumu, Navona Meydanı, İspanyol Merdivenleri, II. Vittorio Emanuele Abidesi ve elbette dünyanın en küçük ülkesi Vatikan mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Roma zaten başlı başına bir açık hava müzesini andırdığından her köşe başında tarihi bir yapıya rastlamanız ise oldukça muhtemel.
pexels
Napoli- Sorrento- Positano- Amalfi

Napoli gidiş- dönüş uçak biletiyle Amalfi kıyılarını rahatlıkla gezmeniz mümkün. Bu gezi rotası için 7 gün yeterli olacaktır. Fakat bu bölge yazın çok kalabalık olduğu için Mayıs- Haziran veya Eylül ayını tercih etmenizde yarar var. Bu bölgenin en güzel yanı ulaşım için feribotun kullanılıyor olması. Ayrıca koylar birbirine yakın olduğu için yaklaşık 45 dakikalık yolculuk sonrası istediğiniz yere ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Bu bölgede koylar küçük olduğu için çoğu yeri yarım günde gezebilirsiniz. Ancak, denize girelim dinlenelim derseniz her yere 1 gün ayırmanız daha rahat olacaktır. Napoli, Pompeii, Sorrento, Capri, Amalfi, Atrani, Ravello, Maniori ve Miniori görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Gezi için dilerseniz tek bir yer belirleyip, diğer kıyılara günü birlik gidip gelebilirsiniz veya en az 3 yerde konaklayarak yine aynı yerlere rota belirleyebilirsiniz. 


yalnız iyi gezdik
Bologna- Pisa

Şöyle 3-4 gün kafa dinleyeyim hem gezeyim hem de değişik bir yer göreyim derseniz oldukça uygun bir rota ile karşınızdayız. “Bologna ve Pisa.” Bologna bileti, İtalya’nın diğer bölgelerine göre oldukça uygun ayrıca, tam bir öğrenci şehri olması nedeniyle şehirde de ucuz ve rahat bir tatil yapmanız mümkün. Via dell’Indipendenza, Piazza Maggiore, San Petronio Bazilikası, İkiz Kuleler; Asenelli ve Garisenda bu kızıl şehirde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

pexels
Bologna’dan yapacağınız 2 saatlik tren yolculuğu sonrası Pisa’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Pisa’nın adını aldığı Pisa Kulesi, aslında Orta Çağ’dan kalma bir çan kulesi. Yapımına 1173 yılında başlanmış, kule 56 metre yüksekliğinde ve beyaz mermerden inşa edilmiş. Ancak zemini pek sağlam olmadığı için kule eğilmeye başlamış ve 1990 yılında 5,5 derece eğikliğe ulaşmış. Yapılan çalışmalar sonunda kule biraz düzeltilerek eğiklik 4 dereceye düşürülmüş ancak çan kulesi olduğu halde eğilmesine etki ettiği düşünülerek 1993 yılından beri çanları çalmamış. Pisa’ya gidince görülmesi gereken yerlerin başında elbette bu kule geliyor. Pisa vaftizhanesi, Pisa Katedrali ve Piazza dei Cavalieri (Şövalyeler Meydanı) ‘da görmeniz gereken diğer yerlerden bazıları.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?