Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İtalya’da Erken Seçimler: İktidara Aşırı Sağcı Kesim mi Gelecek?
GLOBAL NEWS

İtalya’da Erken Seçimler: İktidara Aşırı Sağcı Kesim mi Gelecek?

Önümüzdeki bahar yapılması beklenen seçimler, İtalya Başbakanı Mario Daraghi’nin istifası sonucu hükümetin dağılmasına sebep oldu. Bunun sonucu olarak, sağcı ve merkezci partileri içeren koalisyonu içeren hükümetin ardından İtalya’da erken seçimlere gidilme kararı alındı. İtalya’da erken seçimlerin yapılma tarihinin 25 Eylül olduğu öne sürüldü. Önümüzdeki günlerde İtalya’nın yeni hükümetini göreve atayacak olan erken seçim sürecini gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yayın Tarihi :20 Eyl 2022
Süre :1 Bardak
Guiseppe Conte başkanlığındaki koalisyonun dağılmasının ardından hükümetin başına geçen İtalya Başbakanı Mario Daraghi, Ocak 2021 tarihinde iktidara gelmişti. Başbakan Mario Daraghi, görevi süresinde İtalya’nın Covid-19 virüsü nedeniyle hasar alan ekonomisinin toparlanmasına öncülük ettiğinden dolayı dünyada ve kamuoyunda takdir toplamıştı. Çalışmalarının üzerineyse prestij sahibi The Economist dergisi; İtalya’yı “Yılın Ülkesi” olarak adlandırmıştı.
 
Ancak İtalya Başbakanı Mario Daraghi, 21 Temmuz 2022 tarihinde görevinden istifa etti. Bunun sebebi ise kendisinden önce iktidarda olan Guiseppe Conte’nin lideri olduğu Beş Yıldız Hareketi’nin; Başbakan Daraghi’nin ekonomik yardım kararnamesine verdiği desteği geri çekmesi oldu. Hükümet koalisyonunda büyük etki yaratan bu gelişmeden sonra ise İtalya başbakanı Mario Daraghi, görevinden istifa etmek zorunda kaldı. 
 
İtalya’da yaşanan türlü siyasi gelişmenin ardındansa ülkede önümüzdeki bahar ayında beklenilen seçimler öne çekildi. Erken seçim süreci başlatılmış oldu. 
 
İtalya siyasetinde aşırı sağcı bir tutum sergileyen Giorgia Meloni’nin lideri olduğu Fratelli d’Italia Partisi’nin (İtalya’nın Kardeşleri, FDI) şu anda İtalyan siyasetinde yer alan “Merkez Sağ Koalisyonu” içerisindeki en önemli parti olduğu öne çıkarılıyor.  Fratelli d’Italya Partisi’nin yanında; Lega Nord Partisi (Kuzey Ligi) ve Forza Italia (FI) Partisi’nin de içerisinde bulunduğu 4 partiden oluşan aşırı sağcı koalisyonun sandıkta ilk sırada çıkması bekleniyor. Bu da İtalya yönetiminde aşırı sağcı kesimin Başbakanlık koltuğuna oturması tahminlerini öne çıkartıyor.
 
Faşizm ile olan bağlantılarından dolayı sürekli olarak eleştirilen Fratelli d’Italia Partisi’nin, muhafazakâr ve milliyetçi bir tutum sergilediği görülüyor. 
 
İtalya Başbakanı Mario Daraghi’nin Temmuz ayındaki istifasından sonra da İtalya hükümetine oturacak isimlerin “aşırı sağcı kesimde” yer alacağı tahmin ediliyor. İtalya’da yapılacak erken seçimler ise 25 Eylül tarihinde gerçekleşecek.
 
KAYNAK:
 

Yukarı Kaydır