Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
mint
GLOBAL NEWS

İtalya, ChatGPT Uygulamasına Yasak Getirdi

31 Mar 2023

Teknoloji şirketi OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka robotu ChatGPT, kullanıcı verilerini depolamaya yönelik mevzuatı ihlal ettiği ve kullanıcıların yaşını doğrulamadığı gerekçesiyle İtalya hükumeti tarafından yasaklandı.

İtalya hükumeti, yapay zeka odaklı start up şirketi OpenAI tarafından geliştirilen ve özellikle son zamanlarda internet kullanıcıları tarafından yoğun ilgi gören yapay zeka robotu ChatGPT’nin kullanıcı verileri konusunda mevzuatı ihlal ettiği gerekçesiyle kullanımına yasak getirdi.
 
İtalyan Veri Koruma Kurumu’nun yapmış olduğu açıklamada, ünlü yapay zeka uygulamasının kullanıcı verilerine saygı göstermediği ve kullanıcıların yaşlarını doğrulayamadığı belirtilerek, derhal yürürlüğe girecek olan kararla birlikte İtalyan kullanıcıların verilerinin ChatGPT tarafından işlenmesinin geçici olarak sınırlandırılacağı kaydedildi.
 
Açıklamada ayrıca kurumun OpenAI’ın ChatGPT uygulaması hakkında soruşturma süreci başlattığı duyuruldu. Öte yandan, kurum 20 Mart tarihi itibarıyla uygulamanın kullanıcı konuşmalarını ve ödeme bilgilerini içeren bir veri ihlali yaşadığı bilgisini de verdi.
 

“Kullanıcı Verilerinin Toplanması ve Depolanması Yasal Değil”

 
Bu gelişmelere ek olarak, İtalyan yargısı da platformun işleyişinin temelini oluşturan algoritmaları 'eğitmek' amacıyla kişisel verilerin toplu olarak toplaması ve depolamasının yasal olmadığına hükmetti. ChatGPT’yi kullanan kişilerim yaşını doğrulamanın mevcut bir yolu olmaması sebebiyle, uygulamanın 'reşit olmayanları gelişim ve farkındalık derecelerine kıyasla kesinlikle uygun olmayan cevaplara maruz bıraktığı' vurgulandı.
 
OpenAI şirketi, ilgili kararın ihlali durumunda 20 milyon Euro’ya ya da yıllık gelirlerinin yüzde 4'üne tekabül eden kısmına kadar para cezasına çarptırılacak.

 

Avrupa Polis Teşkilatı Europol, ChatGPT Hakkında Uyarıda Bulunmuştu

 
ChatGPT'nin İtalya'da engellenmesi, Avrupa polis teşkilatı Europol tarafından suçluların uygulamayı kimlik avından kötü amaçlı yazılımlara kadar dolandırıcılık ve diğer siber suçlar için kullanacakları uyarısında bulunmasının ardından geldi.
 
ABD'li start up şirketi OpenAI tarafından yaratılan ve Microsoft tarafından desteklenen ChatGPT isimli yapay zeka uygulaması, verilen anahtar kelimeler eşliğinde kendisine sorulan zor soruları net bir şekilde yanıtlayabiliyor, kod, şarkı ya da deneme yazabiliyor, hatta öğrenciler için zor sınavları geçebiliyor.
 
Geçtiğimiz yıl kasım ayı civarında piyasa sürülen ChatGPT uygulaması, öğrencilerin kopya çekmek için kullanmasından endişe duyan eğitimciler ve yanlış bilgilerin yayılmasına karşı önlem alma çabalarını artıran kurumlar arasında tartışma yarattı.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?