Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pinterest
SEYAHAT

İsviçre’yi Keşfediyoruz : Zürich

22 Eyl 2022

Avrupa’nın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biri olan İsviçre; bozulmamış doğası, temiz, düzenli sokakları ve muhteşem dağ havasıyla her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Saati, çikolatası, inekleri, peynirleri ve Alp Dağları ile meşhur olan İsviçre’nin bazı şehirlerini sizler için daha yakından inceledik.

İsviçre bir Konfederasyon ülkesidir. 26 kantondan oluşan ülkede 3 adet resmi dil kullanılmaktadır. Bunlar; Almanca, Fransızca ve İtalyanca’ dır. İsviçre; Avrupa Birliği'ne üye olmadığı için kendi para birimleri olan İsviçre Frangını kullanmaktadır. Başkenti Bern Şehridir. Ancak; ülkenin küresel ve ekonomik merkezi Zürih ve Cenevre şehirleridir. Zürih'de Almanca, Cenevre'de ise Fransızca konuşulmaktadır.

Zürih’ e Ulaşım:


İstanbul’dan Zürih’e direkt uçuşlar mevcut. Ankara’dan ise haftanın sadece bazı gün ve saatlerinde Zürich’e direkt uçuş sağlayabilirsiniz. Havalimanı içinde ulaşım sağlayan trene bindiğiniz anda sizi Heidi müziği eşliğinde inek sesleri karşılıyor.

İsviçre’de araba kiralamak isteyenleri şimdiden uyaralım. Oldukça kuralcı bir ülke olduğu için araba park etmek son derece sıkıntılı... Sadece saatlik hatta bazı yerlere dakikalık park edebiliyorsunuz. Eğer olur da sürenizi 1 dakika geçerseniz, 500 frank gibi bir ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bunu pek göze alamadığımız için bizim ulaşım tercihimiz tren oldu. Çok güzel ve kolay tren hatları olduğu için gezerken çok rahat ettik.

Zürih küçük bir şehir olduğu halde pek çok görülecek yeri var ancak bu yerlerin hepsi birbirine oldukça yakın. Bu yüzden yürüyerek pek çok yeri görme imkânınız olabilir.

Burkiplatz Meydanı


Zürih’in şehir merkezi olarak kabul edilen Burkiplatz konumu itibariyle Limmat Nehri ve Zürih Gölü’nün arasında yer almakta. Zürih’teki cazibe merkezlerinin pek çoğunun burada yer alması sebebiyle günün hemen hemen her saati, Burkiplatz Meydanı’nın kalabalık olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Niederdorf


Eski kent kısmında yer alan Niederdorf’tan Zürih’i keşfetmeye başlayabilirsiniz. Oldukça canlı bir cadde yolu olan Niederdorf tam bir masal caddesini andırıyor. Bu cadde üzerinde birbiri ardına sıralanan çok sayıda kafe, restoran ve butikler bulunmakta. Burada bulunan Raclette Restoranlarından birini mutlaka denemelisiniz.

Bahnhofstrasse (Cadde)


Bahnofstrasse; adını her yere ulaşım sağlayabileceğiniz gardan alıyor. Gardan inip dışarı çıktığınız anda dünyanın en pahalı markalarının bulunduğu geniş bir caddeye varıyorsunuz. Pek çok kafe, restoran ve mağazaların olduğu bu cadde oldukça geniş yapısıyla rahat bir şekilde yürümenize olanak sağlıyor.

Grossmünster Kilisesi (Great Minster)


Bu kilise için Zürih’in sembolü desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Grossmünster Kilisesi 9. yüzyılda, Kutsal Roma-Germen İmparatoru Şarlman tarafından inşa edilmiş.
Dini ve tarihi yönden oldukça önemli olan bu kilisenin, ülkedeki 16. yüzyılda başlayan reform hareketlerinin merkezi olduğu bilinmekte.
Bu reform hareketleri sonucunda Katolik kilisenin üstünlüğü sona eriyor. O yüzden Grossmünster Kilisesi, İsviçre tarihinde bir dönüm noktasına şahitlik etmesi sebebiyle fazlasıyla önemli.

Fraumünster Kilisesi (Church of Our Lady)


Konum olarak Fraumünster Kilisesi, Grossmünster’in tam karşısında bulunmakta. Bu kilisenin de 9. yüzyılda inşa edildiği biliniyor. Ayrıca bu kilise, yalnızca bir ibadet yeri değil darphane olarak da kullanılmış. 13. yüzyıla kadar burada metal paraların basıldığı belirtiliyor.

Aziz Petrus Kilisesi (St. Peterskirche)


13. yüzyılda kulesine takılan Avrupa’daki en büyük saat ile adından söz ettiren St. Peterskirche Kilisesi, Zürih’te görmeniz gereken yerlerin başında gelmekte.
Yaklaşık olarak 1000 yılında inşaatının tamamlandığı bilinen St. Peterskirche Kilisesi, eskiden Roma İmparatorluğu’na ait bir kalenin üzerine kurulmuş.

Limmat Nehri


Kaynağının Zürih Gölü’nden alan Limmat Nehri; Zürih şehrini ortadan ikiye ayırıyor. Şehre benzersiz bir güzellik katan bu nehirde düzenlenen turlar ile şehri iki taraftan görmenize olanak sağlıyor.

pinterest

Zürih Gölü


Zürih’e ayrı bir hava katan unsurun hiç tereddüt etmeden Zürih Gölü olduğunu söylesek yanılmayız. Yazın ayrı, kışın ayrı havasıyla Zürihlilerin merkezi konumunda. Göl gezisi için düzenlenen turları özellikle turistlerin yoğun ilgisini çekmekte. Ayrıca güneş yüzünü gösterdiği anda nehir kenarında güneşlenen ve göle giren pek çok kişi görebilirsiniz.

Çin Bahçesi


Çin Bahçesi Zürih’te görmeniz gereken en güzel yerlerden biri. 1994 yılında kardeş şehir statüsündeki Kunming tarafından hediye edilmesiyle faaliyet göstermeye başlayan ve Zürih Gölü’nün sağ tarafında bulunan Çin Bahçesi; Çin’in ülke sınırları dışında bulunan en büyük bahçe olma özelliği taşıyor. Çin Bahçesi’nin içerisinde küçük bir saray da bulunmakta ve ziyarete açık.

Zürih de görülmesi gereken müzeleri sizler için listeliyoruz. İlgi alanınıza göre bu müzeleri ziyaret edebilirsiniz.

FIFA Dünya Futbol Müzesi
Rietberg Müzesi
Zürih Sanat Evi (Kunsthaus Zürich)
İsviçre Ulusal Müzesi (Landesmuseum)
Tasarım Müzesi (Museum für Gestaltung)

İsviçre’yi tanıtımımız elbette bununla sınırlı değil daha sonra ki yazılarımızda; Cenevre, Lozan ve Luzern şehirlerini sizler için tanıtıyor olacağız. Keyifli okumalar.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?