Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İsviçre’yi Keşfediyoruz: Luzern Gezi Rehberi
wikimedia
SEYAHAT

İsviçre’yi Keşfediyoruz: Luzern Gezi Rehberi

05 Eki 2022

Luzern için belki de İsviçre’nin en şirin ve masalsı yeri diyebiliriz. Keza Luzern’e yaklaştığınız anda Heidi’nin memleketi olduğunu hissediyorsunuz. Doğası, tarihi, temizliği, sakinliği kısaca her şeyiyle Luzern Şehri bizi büyülemeyi başardı. Bu yazımızda Luzern Şehrinde neler yapılır, nasıl gidilir sizler için derledik.

1.5 Bardak

Ulaşım:


Luzern’e maalesef direkt ulaşım bulunmamakta. Öncelikle Zürih’e gidip oradan trenle yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrası Luzern’e varabilirsiniz. 

Luzern Şehri, Luzern Kanton’unun başkentidir ve Almanca konuşulmaktadır. Eşsiz bir doğal güzelliğin içerisinde kurulu, Orta Çağ’dan kalma mimarisi ile, göz alıcı bir şehir. Dört Kanton Gölü’nün Reuss Nehri’ne dökülen batı ucunda ve İsviçre Alpleri'nde yer almaktadır. Şehirde oldukça fazla öğrenci bulunmakta ve bununla birlikte şehir, çok sayıda turist ağırlamaktadır. 

Luzern Gezilecek Yerler:


Ahşap Chapelle Köprüsü


Reuss Nehri’nin Lucerne Gölü’ne döküldüğü yerde yer alan, ahşap Chapelle Köprüsünün aslı 14. yüzyılda inşa ve edilmiş olduğu ve Avrupa’nın en eski köprüsü olarak bilinmekteydi. 1993’te sigaradan çıktığı söylenen yangın sonucunda maalesef bu köprü kül oldu. Luzern’in simgesi haline gelen bu köprü, yangından sonra vakit kaybedilmeden bire bir olarak yeniden inşa edildi. İsviçrelilere göre ruhu olan bu köprünün gerçekten de şehre ayrı bir hava kattığını söylemek mümkün.

Aldstadt (Eski Şehir)


Şehir duvarlarıyla çevrili olan merkez, taş sokakları, çeşmeleri, meydanları ve şirinliğiyle sizleri büyüleyecek. Oldukça güzel şekilde korunmuş olan şehir merkezini gezerken bina duvarlarında görebileceğiniz murallar oldukça etkileyici. 

Ağlayan Kaya (Aslan Anıtı)


Luzern Aslanı, Fransız Devrimi zamanında kraliyet ailesini korumaya çalışırken ölen İsviçreli askerler adına yapılmış bir eser olarak karşımıza çıkıyor. Kum taşından yapılan ve ölmekte olan bir aslanın tasvir edildiği heykel hem yerli hem de yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmekte. Aslan’ın yüzünde ki acıklı ifade, askerlerin isimlerinin heykele yazılmış olması ve incelikle yapılmış olması oldukça etkileyici doğrusu.

Luzern Gölü


Ülkenin en büyük dördüncü gölü olan ve ziyaretçilerine muhteşem dağların kıyılara uzandığı harika bir manzara vadeden Luzern Gölü, gerçekten bir kartpostal gibi.
Gölü turlamak isterseniz, Luzern’den kalkan buharlı gemiler ile kasabalar arası seyahat edebilirsiniz. Eğer muhteşem manzaranın tadını yürüyerek çıkarmak isterseniz de gölün etrafında yeşillikler içinde bulunan ve 34 km uzunluğunda olan yürüyüş parkurunu değerlendirebilirsiniz.

pinterest

Pilatus Dağı


Luzern’in bir diğer sembolü olan masif Pilatus Dağı, Luzern Gölü’ne bakan birkaç tepeden oluşmakta. En yüksek noktası ise Tomlinson Tepesi. Dağa ulaşmanın bile kendi başına bir macera olduğu Pilatus için ziyaretçiler sadece çarklı trenle dünyanın en dik demiryolunu tırmanıyorlar. Pilatus için muhteşem bir manzara görmek isteyen maceraseverlerin buluşma noktası diyebiliriz.

Rigi Dağı


‘Dağların Kraliçesi’ olarak da bilinen ve dünya kabuğunun ilk oluştuğu dönemlere ait olduğu düşünülen Rigi Dağı, ziyaretçilerine olağanüstü güzelliğini yalnızca sisin olmadığı temiz günlerde göstermekte. Rigi Dağı’nın bir diğer özelliği de Luzern, Zug ve Lauerz olmak üzere, üç farklı gölün üzerinde bulunuyor olması. Çarklı bir tren ile ulaşmanın mümkün olduğu tepeye, teleferikle de çıkılabilmekte.

Vikipedi

Luzern’de görmek isteyebileceğiniz müzeler:


İsviçre Ulaşım Müzesi
Richard Wagner Müzesi
Glacier Bahçesi

Ayrıca Chappel Köprüsü'nün iki tarafında bulunan şirin kafelerde oturarak temiz havanın ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz veya gelmişken meydandaki restoranların birinde lezzetli bir fondü yiyebilirsiniz. 

Luzern; şirinliği ve doğasıyla bizi gerçek anlamda büyüledi. Sokaklarında ve tepelerinde gezinirken, Heidi’nin neden bu kadar mutlu olduğunu gerçek anlamda anlamış olduk. Luzern gezimizin sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda "İsviçre’yi Keşfediyoruz" serimizin son durağı olan Lozan Şehrini sizlere tanıtıyor olacağız. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?