Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İsviçre’yi Keşfediyoruz: Cenevre
SEYAHAT

İsviçre’yi Keşfediyoruz: Cenevre

24 Eyl 2022

Zürih gezi sonrası keşif durağımız, İsviçre’nin ikinci büyük şehri olan Cenevre oldu. Cenevre; İsviçre’nin Fransızca konuşulan kantonunda yer almakta olup ülkenin en büyük finans merkezlerinden biridir. CERN, Birleşmiş Milletler Avrupa Merkezi (UN), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin merkezi de burada bulunmaktadır. Bu bilgilerden sonra Cenevre’de neler yapılmalı ve nereler görülmeli, yazımızda inceliyoruz.

Ulaşım:


Eğer Zürih’ten Cenevre’ye gidecekseniz Zürih yazımızda bahsettiğimiz Bahnofstrasse’ de bunulan tren garından direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Zürih ile Cenevre arası mesafe tren ile yaklaşık olarak 3 saat 10 dakika sürmekte. Eğer, "Yok ben Türkiye’den gideceğim." derseniz, İstanbul’dan Cenevre’ye direkt uçuşlar mevcut.

Şehir içi ulaşım için tramvay ve otobüsler bulunuyor. İsterseniz araba kiralayabilirsiniz ancak tıpkı Zürih gibi burada da park yeri şartları biraz stresli olabilmekte. Cenevre küçük bir şehir ve gezilecek yerler genel olarak birbirine yakın. Açıkcası ayaklarınıza güveniyorsanız, yürüyerek her yeri keşfedebilirsiniz.

Vikipedi

Jet d’Eau


Genevre Gölü ile Rhone Nehri kesişiminde bulunan Jet d’Eau için Cenevre’nin sembolü diyebiliriz. Bu fıskiye saniyede 500 litre suyu 140 metre yüksekliğe çıkartabilmekte ve şehrin hemen hemen tüm noktalarından görülebilmektedir. İlk olarak 1886 yılında rezervuar sistemindeki fazla basıncı alması amacıyla tasarlanan fıskiye, o zamanlar 30 metre yüksekliğe kadar yükselmekteymiş. Fakat halk bu fıskiyeyi çok sevince daha geniş kapsamlı getirilmiş ve şu an ki şeklini almış.

Vieille Ville (Eski Şehir Bölgesi)


Eski Kent Bölgesi, Reform’un merkezi olarak kabul edilen Aziz Pierre Katedrali’nin hakimiyeti altında bulunmaktadır. Şehrin en eski meydanı olan bölge, kesinlikle büyüleyici ve atmosferik bir ortama sahiptir. Ayrıca 16. yüzyılda sürgüne gönderilen Protestanlar için barınak ve sığınak olarak kullanılmıştır.

St. Pierre Katedrali


St. Pierre Katedrali, 16. yüzyılda inşa edilmiştir. 1535 yılında yaşanan Reform zamanında katedral, Protestanlar için bir ibadet yeri haline gelmiştir. Bu katedrali önemli kılan bir diğer detay ise katedralin altında, 14. yüzyıla ait arkeolojik alanlardan birine sahip olmasıdır.

Promenade de la Treille (Treille Gezinti Yolu)


Eski Kent’in eteklerinde bulunan bu gezinti yolu, 1767 senesinde inşa edilmiş. Burayı güzel kılan şey eski olması ile birlikte tüm şehri görebilme imkânı sunmasıdır. Gezmekten yorulduğunuz zaman burada bir ara verip dünyanın en uzun bankına oturup kestane ağaçları arasındaki manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Brunswick Anıtı


Neo-Gotik bir tarzda tasarlanan bu anıt, 1879 senesinde Brunswick Dükü II. Charles anısına inşa edilmiştir. Rhone Nehri kenarında yürüyüş yaparken muhteşem mimariyi görebilirsiniz.

Cenevre Gölü (Lak Leman)


Muhteşem manzarası ile turistlerin en çok gördüğü yerlerin ilk sırasında Cenevre Gölü bulunmakta. Avrupa’nın en büyük gölü olma özelliğine sahip olan bu göl ve çevresindeki güzellikleri görmek isterseniz, kişi başı 18 CHF’lik bir ücret karşılığında 1 saat boyunca muhteşem bir görsel şova tanık olabilirsiniz.

Quartier les Grottes


Cenevre çok düzenli, çok lüks diyorsanız sizi konforun dışına çıkaracak bir mahalleye yönlendirelim. Les Grottes’ un geçmişi, 1900’lü yılların ortalarına kadar uzanmaktadır. Kaotik, bohem ve genç nüfusun fazla olduğu bu mahalle turistlerin uğrak noktalarından biri.

Reformation Monument (Reform Anıtı) 


Reform Anıtı, Protestan Reformu’nu gerçekleştiren John Calvin,William Farel,Theodore de Beze ve John Knox adına yapılmıştır. Tamamı taştan yapılmış olan heykeller 5 metre yüksekliğinde ve duvara bitişik şekilde inşa edilmiştir.

Maison Tavel (Tavel Evi)


Cenevre’nin eski kent tarafında bulunan Maison Tavel, şehrin en eski binalarından biridir ve günümüzde tarih ve kültür müzesi olarak kullanılmaktadır. Beş kattan oluşan Tavel binası, 14. yüzyılın ev mimarisini yansıtan şehrin önemli yapılarından biridir. Masal evi gibi görünen evin içinde sergiler bulunmaktadır.

Cenevre’ de bulunan ve ziyaret etmek isteyebileceğiniz müzelerin listesi;
Patek Philippe Saat Müzesi
CERN
Uluslararası Kızıl Haç Müzesi
Milletler Cemiyeti Müzesi

Cenevre gece gündüz hareketli olan hem çalışan yoğunluğunun hem de genç nüfusunun oldukça fazla olduğu bir şehir. Refah seviyesi oldukça yüksek olmakla birlikte, Mont Blac’ın ferah havası ve şehrin el değmemiş doğası ile görenlerde hayranlık uyandırıyor. İsviçre’yi keşfediyoruz yazımız Lozan Şehri ve Luzen Şehri gezi rehberleri ile devam edecek. Keyifli okumalar.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?