Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İstanbul'un Antika Dükkanları
KÜLTÜR/SANAT

İstanbul'un Antika Dükkanları

Eski ve eskiye dair her şey bize kendi anılarımızı ve geçmişte yaşamış kişilerin sahip olabileceği anıları hatırlatır. Geçmişten günümüze ulaşan şeyler zihindeki anılar ve hatıra kalan eşyalardır. Bu eşyaların bir hikayesi vardır. Yeni bir hikaye yaratmak için yeni bir eşya, eski bir hikayeyi anlamak için antika almak gerekir. Antika geçmişe ve yaşanmışlığa değer veren herkesin ilgisini çeker. Gördüğü her antikada ona dair olası bir anıyı canlandıranlar hep yeni bir heyecan duymak için daha fazla antika görmek isterler. Biz de bugün antikaseverler ve antikayla tanışmak isteyenler için İstanbul’da antika eşyalar bulabileceğiniz ve anılarını dinleyebileceğiniz lokasyonları derledik. Hazırsanız geçmişe doğru bir tur için doğru adresleri öğrenmeye başlayalım.

Yayın Tarihi :28 May 2022
Süre :2.5 Bardak

Feriköy Antika Pazarı
İlk adresimiz benim en sevdiğim ve sık sık ziyaret ettiğim bir yer olan Feriköy Antika Pazarı. Antika eşyalardan bahsedilince ilk akla gelen yerlerden biri olan Feriköy Antika Pazarı her hafta Pazar günleri Bomonti’de kuruluyor. Mutfak eşyalarından kitaplara, kitaplardan takılara, çantalara, dekorasyon ürünlerinden bıçak setlerine aklına gelebileceğiniz her türlü ürün sabah erkenden tezgahlardaki yerini alıyor. Tüm geçmiş dönemlere ait eşyalara rastlayabileceğiniz bu pazarda fiyatların da uçuk olmaması sebebiyle kolayca alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle pazar gezmeyi seviyorsanız sizin için ekstra zevkli bir ziyarete dönüşecektir. Herkesin zevkine uygun bir şeyler bulabileceği bu pazardan siz de eskiye özlem ve hayranlık hisleriyle ayrılabilirsiniz. Siz de bu pazarı ziyaret etmek ve geçmişte bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız Pazar günleri sabah dokuz, akşam altı arası Feriköy Antika Pazar’ına uğrayabilirsiniz.

Horhor Antikacılar Çarşısı
İkinci durağımız ise antikaseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Horhor Antikacılar Çarşısı. Bu çarşı sadece İstanbul’un değil dünyanın da en büyük antika çarşılarından bir tanesi. Yirmi beş yıl önce kurulan bu çarşıda farklı yıllara ait nadir bulunan parçalara rastlamak mümkün. Yedi katlı bir binada yer alan ve içinde iki yüzden fazla antika dükkanı bulunan Horhor Antikacılar Çarşısı’nda her türden eşyayı bulmak mümkün. Osman Gürsoy Antiques, Merih Uman, Sohbet Antik, Durak Antika ve birden fazla dükkânıyla Fırat Antik Horhor’un dükkanlarından yalnızca birkaçı. Farklı dönemlere ait özel parçalara bu çarşıda kolayca ulaşabilirsiniz. En küçük eşyalardan mobilyalara kadar sayısız seçenek Horhor Antikacılar Çarşısı’nda alıcılarını bekliyor. Her türlü bütçeden müşterinin seçenek bulabileceği bu çarşıdan bir şeyler almadan çıkmak neredeyse mümkün değil. Antika meraklılarının oldukça keyif alarak gezeceği Horhor Antikacılar Çarşısı Fatih’in merkezinde bulunduğu için buraya ulaşmak da oldukça kolay. 

Kadıköy Antikacılar Pazarı
Üçüncü durağımız ise yine birden fazla antika dükkanının bulunduğu Kadıköy Antikacılar Pazarı. Kadıköy’de antika dükkanları her köşeye yayılmış halde bulunuyor. Kadıköy'de antika denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan ve antika severlerin sıkça uğradığı Kadıköy Antikacılar Pazar’ında farklı dükkanların ürünlerine rastlamak mümkün. Nadir bulunun eşyalar, kitaplar, dergiler, mutfak gereçleri gibi çeşitli antika ürünler Kadıköy Antikacılar Pazar’ında meraklılarını bekliyor. Yalnızca belli ürünlere değil çok bilinmeyen ilginç antika eşyalar da bu pazarda yerlerini alır. Ürün çeşitliliğiyle göz dolduran bu pazara ulaşım da oldukça kolaydır. Kadıköy merkeze oldukça yakın olan pazara toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz Kadıköy Antikacılar Pazar’ında aynı zamanda açık arttırma usulü ile de satışlar yapılır. Siz de bu satışlara katılabilir ya da yalnızca seyirci olarak keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Beyoğlu Çukurcuma
Gelelim Beyoğlu’nun antikacılarıyla meşhur mahallesi Çukurcuma’ya. Antika dükkanları açısından zengin bir lokasyon olan Çukurcuma’da da farklı konseptlerdeki dükkanları gezebilir ve çok çeşitli antika ürün görme fırsatı bulabilirsiniz. Mutfak eşyalarından takılara, tablolardan mobilyalara, giyim ürünlerinden plaklara birçok antika ürünü Çukurcuma dükkanlarında keşfedebilirsiniz. Beş asırlık bir tarihe sahip olan Çukurcuma tarihi ve nostaljik yapısı sayesinde sizlere eskiye dair duygular da hissettirecektir. Merkezinde Mimar Sinan tarafından yaptırılmış Çukurcuma Cami bulunan Çukurcuma’da gezmekten oldukça keyif alacağınızı söyleyebiliriz. Geçmişten günümüze gelen eşyalarla duygu dolu bir yolculuğa çıkmak isterseniz Çukurcuma’da bulunan antika dükkanlarına mutlaka uğrayın.

Mecidiyeköy Antikacılar Çarşısı
Sırada İstanbul’un popüler bir lokasyonu olan Mecidiyeköy Antikacılar Çarşısı var. İstanbul’un en iyi antikacılarını bir arada görebileceğiniz bu çarşıda geçmişten günümüze ulaşan en özel parçaları bulabilirsiniz. 1982’den beri hizmet veren dört katlı bu bina altı bin metrekarelik kocaman bir alana yayılıyor. Bu çarşıda keyifli bir tam gün geçirebilirsiniz. Buradaki ürün çeşitliliği sayesinde aradığınız her türlü eşyaya kolayca ulaşabilirsiniz. Fiyatların da uygun olması sayesinde Mecidiyeköy Antikacılar Çarşısı’nda beğendiğiniz ürünlere sahip olmak sizi zorlamayacaktır. Eşyaları, mobilyaları, gümüşleri, porselenleri, avizeleri, dönem giysilerini ve takılarını da bulabileceğiniz Mecidiyeköy Antikacılar Çarşısı haftanın yedi günü açık. Bazı dükkanların içinde kimse olmasa da çoğunlukla sahibi kapıya telefon numarasını bıraktığı için ilginizi çeken ürünler olduğunda arayıp ulaşabiliyorsunuz.

Balat Antikacıları
Son durağımız ise Balat Antikacıları. Tarihi yapısıyla turistleri kendine çeken Balat antika dükkanları ve mezatlarıyla da oldukça ünlü. Tarihi birçok yapıyı ve eskiye dair mimarileri içerisinde bulunduran bu hoş semtte gezerken eski eşyaların sergilendiği dükkanları da ziyaret edebilirsiniz. Kendi zamanını yansıtan birçok dekoratif eşyayı Balat’ın dar sokaklarında bulabilirsiniz. Kullanılmış oyuncaklara, radyolara, daktilolara, fenerlere ve gramofonlara sıkça rastlayacağınız dükkanlarda anılarla karşılaşabilir ve onları kendi yaşamınıza katabilirsiniz. Ayrıca hafta sonları mezat kültürü devam eden Balat’ta açık arttırmalara katılabilir ya da izleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Yukarı Kaydır