Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
unsplash
GASTRONOMİ

İstanbul Sokak Lezzetleri

25 Oca 2023

Sahip olduğu kültürel değerleri ve eşsiz tarihi dokusu ile çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan İstanbul, benzersiz yemekleri ile de dikkat çekmeyi başarıyor. Hal böyle olunca zengin Türk mutfağının önemli bir uzantısı niteliğinde söyleyebileceğimiz İstanbul sokak lezzettlerinden bahsetmemek olmaz. Gelin birlikte bölgesel bir lezzet turuna çıkalım.

1.5 Bardak

Kokoreç
Kokoreç

Özellikle sakatat sevenlerin bayıldığı bir lezzet olan kokoreç iyi yapıldığı takdirde pek çok kişinin beğenisini kazanıyor demek mümkün. Hem tabakta hem de ekmeğin arasında servis edilebilen bu yiyeceğin özellikle İstanbul'da ve İzmir'de oldukça popüler olduğuna değinmek gerekir. Fakat hazırlanış biçimiyle bölgeden bölgeye göre bazı farklara sahip. Geleneksel İstanbul kokoreci ise kor ateşte pişirilir. Ardından ince ince kıyılır ve kekik, pul biber tuz ile lezzetlendirilerek servis edilir. 

Midye Dolma
Midye Dolma

Sokak lezzeti denildiğinde çoğumuzun aklına ilk gelecek yiyeceklerden biri midye dolma olacaktır. Özel olarak hazırlanan iç pilavın siyah veya mavi midyenin içine yerleştirilmesi ile hazırlanan ve limon ile servis edilen bu lezzete İstanbul sokaklarında sıkça rastlamak mümkün. Aslı Osmanlı mutfağına dayanan bu yiyeceğin birçok pişirme tekniğinin ve hazırlama yönteminin olduğuna da değinmek gerekir. Ancak günümüzde iç pilavı genellikle pirinç, soğan, salça, karabiber, yenibahar ve kuru üzüm ile hazırlanıyor.

Simit
Simit 

Yalnızca İstanbul'da değil tüm Türkiye genelinde severek tüketilen bir atıştırmalık olan simit, kalabalık sokakların her köşe başında bizleri bekleyen bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Geleneksel İstanbul sokak lezzetlerinden biri olarak söyleyebileceğimiz simit, şüphesiz ki her öğünün önemli bir kurtarıcısı. Hele ki yanında servis edilen bir bardak sıcacık taze çay veya ayran varsa o zaman keyfiniz katlanacaktır. Odun ateşinde pişirilen simit ise özellikle meşhurdur. İstanbul'un lezzetli simitleri ile ünlü Karaköy Galata Simitçisi ise tavsiye edeceğimiz tarihi fırınlardan yalnızca biri denebilir.

Kumpir
Kumpir

Fırınlanmış yumuşacık patatesin tereyağı ile özleşmesi ve garnitür ile birleşiminden doğan bu sıcacık lezzete karşı koymak pek mümkün gözükmüyor. Garnitür seçiminde ise son derece özgürsünüz. Kısırdan salataya, sosisten mısıra ve aklınıza gelebilecek her türlü mezeden sosa kadar pek çok yiyecek ile zenginleştirebileceğiniz kumpiri doyasıya kaşıklamak size kalmış. Kumpir denildiğinde akla gelen ilk durak ise pek çoğumuzun da tahmin edeceği üzere Ortaköy oluyor. Hemen bir kumpir alıp meydana kurulabilir, sokakları adımlayabilir veya Boğaz manzarası eşliğinde yemeğinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Nohutlu/Tavuklu Pilav
Nohutlu/Tavuklu Pilav

Bir İstanbullu için pilav, günün her saatinde keyifle tüketilebilecek bir öğün desek abartmış olmayız. İstanbul'un belirli bölgelerinde konumlandırılmış ve yıllarca ayakta kalabilmeyi başarmış dükkanların yanı sıra özenli seyyar satıcıları da şehrin pek çok bölgesinde yer alıyor. İster nohutlu ister tavuklu servis edilebilen bu lezzetin en büyük eşlikçisi ise elbette ayran. İstanbul'un pek çok semtinde tane tane dökülen lezzetli pilav yemeniz mümkün. Geleneksel lezzeti ile gönüllerde taht kuran tarihi Unkapanı Pilavcısı ise en meşhurlarından biri olarak söylenebilir. 

Mısır
Mısır

Hem patlamışını, hem közlenmişini hem de haşlanmışını... Mısırı her şekliyle seviyoruz öyle değil mi? İstanbul'da hemen her semtin meydanında rastlayabileceğiniz bir lezzet olan közlenmiş veya haşlanmış mısırı pek çok seyyar satıcı tezgahında görebilirsiniz. Tereyağ, çeşitli baharat ve soslar ile zenginleştirilerek servis edilen bardak mısırı ise pek çok köşe başında görebilirsiniz. 

Kestane
Kestane

Kış mevsiminin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kestane şimdilerde hemen her mevsimde karşımıza çıkabilen bir lezzet olarak seyyar satıcıların tezgahında yerini alıyor. Dumanı üzerinde kestanenin davetkar kokusu özellikle kış mevsimlerinde yaptığınız soğuk gezilerinizde içinizi ısıtmak için iyi birer durak olabilir. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?