TRT Haber
GLOBAL NEWS

İsrail'den Tepki Çeken Yasa: Batı Şeria'da Yaşayan İsrail Vatandaşlarına Ayrıcalık Tanınacak

25 Oca 2023

İsrail’de Binyamin Netenyahu liderliğinde iktidara gelen aşırı sağcı koalisyon hükümeti Batı Şeria’da yaşayan Yahudilere ayrıcalık tanıyan yasayı parlamentodan geçirdi. İsrail Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre söz konusu yasa ile Batı Şeria’da yaşayan İsrailli vatandaşlar suç işlemeleri hâlinde askeri mahkemeler yerine sivil mahkemelerde yargılanacak ve ceza almaları halinde sivil cezaevlerinde kalacak.

İsrail’de Binyamin Netenyahu liderliğinde göreve gelen ve İsrail tarihindeki en radikal sağ düşünceye sahip iktidar olarak nitelendirilen koalisyon hükümeti, parlamentodan geçirdiği yeni yasayla yeniden tepki çekti. İsrailli vatandaşlara tanınan ayrıcalığın uzatılmasını amaçlayan ve parlamentodan geçirilen yasaya göre, Batı Şeria’da yaşayan İsrailli vatandaşlar olağanüstü hâlin uzatılması sebebiyle İsrail askeri mahkemeleri yerine sivil mahkemelerde yargılanmaya ve ceza almaları halinde sivil cezaevlerinde kalmaya devam edecek. Bunun yanı sıra İsrailli vatandaşlar, Filistinlilerin aksine bu yasa kapsamında sosyal güvenlik olanaklarından da yararlanma ayrılacağına sahip olacak.

Yasayı değerlendiren uzmanlar, Batı Şeria'da yaşayan Filistinliler’in İsrail askeri kanunlarıyla yargılandığını, aynı bölgede yaşayan insanlara uygulanan çifte standardın hukuken ve vicdanen kabul edilemez olduğunu belirtti.

İsrail'de 8 partinin bir araya gelmesiyle kurulan Naftali Bennett-Yair Lapid liderliğindeki koalisyon hükümeti Haziran 2022'de söz konusu yasayı Meclis'ten geçirememişti. Meclisteki çoğunluğunu kaybeden hükümet iktidardan düşürülmüş, akabinde 1 Kasım'daki seçimler neticesinde göreve gelen Binyamin Netanyahu liderliğindeki aşırı sağ partilerden oluşan sağcı blok sandıktan zaferle çıkmıştı. 

Dini Siyonizm, Noam, Yahudi Gücü, Ultra Ortodoks Şas, Birleşik Tevrat Yahudilik partilerinin oluşturduğu yeni koalisyon hükümeti, Batı Şeria’da yaşayan İsrailli vatandaşlara ayrıcalık tanınmasının yanı sıra iktidara gelmelerinden bu yana tepki çeken hamleler gerçekleştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay Filistinlilerin vatandaşlıktan çıkarılmasına yönelik yasa tasarısını meclise taşıyan hükümet, bu tasarıya meclisin büyük çoğunluğunun destek verdiğini açıkladı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu, yasa tasarısının ardından gerçekleştirdiği açıklamada, "Bu tasarıyla İsrail vatandaşı olan veya Doğu Kudüs'te ikamet eden Filistinlinin, düşmanca bir faaliyette bulunduğunda veya hapis cezasına çarptırıldığında Filistin yönetiminden mali kazanç elde etmesi halinde Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki Filistin yönetimi bölgelerine sınır dışı edilmesini öngörülmekte.” ifadelerini kullandı.

Kaynak;

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?