pinterest
SEYAHAT

İspanya'nın En Keyifli Şehri: Valencia

02 Ağu 2023

Ne Madrid gibi ne Barcelona gibi paellanın memleketi olan Valencia, Akdeniz iklimiyle tam olarak bu iki şehrin karışımı gibi. Tarihi binalar ile modern yapıların buluştuğu Valencia, aynı zamanda İspanya'nın 3. büyük şehri. Bu yazımızda tarihi yerleri ile birbirinden güzel caddeleri ile Valencia da görülmesi gereken yerleri sizler için derliyoruz.

pinterest
Ulaşım:

Valencia Havalimanı'na, İstanbul Havalimanı'ndan direkt olarak uçuş bulunuyor. Valencia havalimanı merkeze yaklaşık 9-10 km uzaklıkta bu yüzden, indikten sonra konaklayacağınız yere rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir coğrafyası itibari ile düz bir yapıya sahip. Şehir içi pek çok yere yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

pinterest
Dümdüz yapısı, denizi, palmiyeli cadde ve sahilleri, eğlencesi, dinamik yapısı, tarihi ve muhteşem gastronomisiyle Valencia’da oldukça fazla sayıda aktivite yapmak mümkün. İspanya denince direkt olarak akıllara Madrid ve Barcelona gelse de Katalan özerk bölgesinin başkenti olan Valencia da emin adımlarla bu listeye ilerliyor. Yılın bazı dönemlerinde eğlenceli festivallere ev sahipliği yapan Valencia’da görülmesi gereken yerleri listeliyoruz.


pinterest
City of Arts and Sciences:

Bilim ve Sanat Şehri adı verilen bu yapı, daha önce pek çok kez sele neden olan Tuna nehrinin üzerine inşa edilmiş. 1996 yılında yapımına başlanılan ve 2009 da biten yapı açılışından beri hem şehirlileri hem de turistleri ağırlıyor.

6 farklı bölümden oluşan yapının içinde 3 boyutlu dijital filmler gösteren ve bir planetaryum olarak hizmet veren Hemisfèric IMAX Sineması, mükemmel manzaraya sahip Umbracle peyzajlı alan, bilim, çevre ve teknoloji hakkında sergiler içeren interaktif müze Museu de les Ciències, Avrupa'nın en büyük akvaryumu Oceanogràfic, Palau de les Arts opera binası ve Ágora konser alanı bulunuyor.

pinterest
La Lonja de la Seda:

1482-1533 yılları arasında inşa edilmiş olan bu yapı Valencia Gotik tarzı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak adlandırılıyor.  Bu yapı aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul ediliyor.

pinterest
Mercado Central:

Gezilecek yer denilince çoğumuzun aklına gelmeyecek bir yere gidiyoruz: Valencia Merkez Pazarı. 1928 yılında inşa edilmiş olan bu pazar yeri hem mimari açıdan hem de içerideki atmosfer açısından oldukça ilgi çekici. Yerel halkın alışveriş yaptığı bu yer turistlerinde uğrak noktalarından biri. 

Plaza del Ayuntamiento:

Plaza del Ayuntamiento, mağaza, otel, kafe, restoran ve butiklerin olduğu Valencia’nın en kalabalık merkezlerinden biri. Meydanın tam ortasında bulunan oldukça gösterişli belediye binasıyla bu alan, yıl içerisinde pek çok festivale ev sahipliği yapıyor.

pinterest
Estació del Nord:

Belediye binasına oldukça yakın olan Estació del Nord (tren garı) tarihi yapısı ve harika ışıklandırması ile görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Plaza de Toros:

1850 ile 1859 yılları arasında inşa edilen bu yapı Roma'da ki Kolezyum ve Fransa’da ki Nimes Arenasından ilham alınarak yapılmış. Arenada boğa güreşlerine katılan matadorlarının giysilerinin sergilendiği bir müze bulunmakta. Konum olarak ise tren garının biraz ilerisinde yer alıyor.

pinterest
Valencia Cathedral:

Valencia Katedrali, şehrin en işlek meydanlarından biri olan ve mutlaka görülmesi gereken Plaza de la Virgen’de yer alıyor. Adeta bir oya gibi işlenmiş olan katedralin yapımına 13. yy da başlanmış ve 15. ve 17. yüz yıllarda yapılan tadilatlar sonucu günümüzdeki halini almış. Katedral, Gotik ve Barok karışımı mimarisiyle Orta Çağın ihtişamını yansıtıyor.


pinterest
Playa de la Malvarrosa:

Playa de Malvarrosa, şehrin merkezine oldukça yakın kilometrelerce uzunlukta, mavi bayraklı kum bir plajı. Eğer yaz ayında Valencia’ya gidecekseniz serinlemek için bu plajı tercih edebilirsiniz. Plajın diğere tarafında bir şeyler yiyip içebileceğiniz oldukça sevimli butik kafeler bulunuyor. Sahilde bir işletme olmadığı için giderken yanınıza mutlaka şemsiye almalısınız.

Valencia’da Ne Yenir?

Valencia, deniz mahsullerinin oldukça fazla tüketildiği bir şehir. Ayrıca, paellanın merkezi olan şehirde, hemen her yerde etli, tavuklu, kazlı, sebzeli ve deniz ürünleri gibi çeşitleriyle bu yemeği bulmanız mümkün. Bununla birlikte tapas barlarını da mutlaka denemelisiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?