Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
The Guardian
GLOBAL NEWS

İspanya: Artan Kadın Cinayetleri Sonucu “Acil Toplantı” Çağrısı

25 Oca 2023

İspanya Hükümeti, ocak ayı boyunca içlerinde bir kız çocuğunun ve altı kadının bulunduğu kadın cinayetlerinin yaşanmasının ardından, ikinci kez “acil toplantı” gerçekleştirdi. Aralarında ev içi şiddet uzmanlarının da bulunduğu toplantıya Eşitlik, İçişleri ve Adalet Bakanlığı yetkilileri katılıyor.

The Guardian’ın yaptığı habere göre, İspanya’da Aralık ayında 11 kadının öldürülmesinin ardından, uzmanlardan oluşan bir komiteyle birlikte kriz toplantısı gerçekleştirilmişti. İspanya Hükümeti, toplantının üzerinden henüz bir ay bile geçmeden, ikinci toplantı için masa başına oturdu.

Yapılan ikinci kriz toplantısı ise Ocak ayı içerisinde altı kadın ve bir kız çocuğunun kadın cinayetlerine kurban gitmiş olması oldu. Toplantının kararının verilmesi, İspanya’nın kuzeybatısında yer alan Valladolid’de 45 yaşındaki bir kadın ile 8 yaşındaki kız çocuğunun ölümüyle sonuçlanan cinayetin ardından alındı.

Hükümetin 2003’ten bu yana kaydettiği kadın cinayetleri verileri de son gelişmelerle birlikte; partnerleri veya eski partnerleri tarafından cinayete uğrayan kadın sayısı 1188’e yükseldi.

Eşitlik Bakanı Irene Montero, anne ve kızına karşı düzenlenen cinayetin ardından sosyal medyada yaptığı paylaşımda: “Dolaylı şiddet maço şiddetidir. Ailenin acısına eşlik edecek hiçbir kelime yok. Erkek şiddetine karşı politikalar hayat kurtarır ve (bu politikalar) şiddet mağdurlarına her zaman ulaşabilmek için giderek daha etkili olmak zorundadır.” ifadelerine yer verdi.


Irene Montero, bu olaydan henüz beş gün öncesinde de Katalonya’nın Lleida kentinde, 38 yaşındaki dört çocuk annesi bir kadının öldürülmesine de tepki göstermişti.

Yaşanan olayların ardından Eşitlik Bakanı Irene Montero; yaşananları analiz etmek, hataları tespit etmek ve koordine olmak adına Cuma günü acil bir şekilde Kriz Komitesi’nin toplanacağını duyurdu.

Adalet Bakanı Pilar Llop ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kadınları saldırganlardan koruma amacı taşıyan elektronik kelepçe gibi cihazların kullanımının teşvik edileceğini dile getirmişti.

Gerçekleşecek toplantıda şiddet gören kadınlara, partnerlerinin sabıka kaybı hakkında bilgi verilmesine dair üzerinde çalışılan yasal değişiklik konusunun ele alınacağı öne sürülüyor. Görüşmeye Eşitlik, İçişleri ve Adalet Bakanlığı’nın yetkililerinin katılacağı bildiriliyor. Ayrıca gerçekleşecek olan kriz toplantısına İspanya’nın özerk bölgelerinden temsilcilerin de katılması bekleniyor.


KAYNAK:

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?