Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İskoçya Başbakanı, Genel Seçimleri Bağımsızlık Referandumu İçin Kullanacak
GLOBAL NEWS

İskoçya Başbakanı, Genel Seçimleri Bağımsızlık Referandumu İçin Kullanacak

24 Kas 2022

Geçtiğimiz günlerde İngiltere Yüksek Mahkemesi, İskoçya’nın bağımsızlığını kazanmak adına düzenlemek için başvurduğu “ikinci bir bağımsızlık referandumu” talebini reddetti. Reddedişin ardından İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon; bir sonraki genel seçimlerin “defakto bağımsızlık referandumu” olacağını belirtti.

İngiliz Yüksek Mahkemesi, bağımsızlığı için ikinci bir referandumun düzenlenmesini talep eden İskoçya’nın; referandum talebini reddetti. Oy birliği ile reddetme kararını açıklayan İngiliz Yüksek Mahkemesi Başkanı Robert Reed: “İskoç parlamentosu, İskoçya’nın bağımsızlığı konusunda bir referandum için yasama yetkisine sahip değil.” ifadelerinde bulundu. 
 
İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin referandum talebini reddetmesinin ardından; İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon, hayal kırıklığını dile getirdi. 
 
İskoç Başbakanı öne sürdüğü açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: “Hayal kırıklığına uğramış olsam da Yüksek Mahkeme kararına" saygılıyım. Mahkeme yasa yapmaz, sadece yorumlar. İskoçya'ya Londra'nın onayı olmadan kendi geleceğini belirleme hakkı vermeyen bir yasa, Birleşik Krallık'ın gönüllü bir ortaklık olduğu fikrinin gerçek dışı olduğunu ortaya koyuyor ve bağımsızlık talebini güçlendiriyor.”
 
İskoçya Başbakanı, açıklamalarına: “İskoçya'nın demokrasi talebi reddedilemeyecek. Bugün verilen karar İskoçya'nın bağımsızlık isteyen sesinin yükselmesini bir yönden engelleyebilir ama demokrasilerde sesimiz engellenemez ve engellenemeyecek.” diyerek devam etti. 
 
Bağımsızlıklarının sesinin engellenemeyeceğini bildiren İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon; lideri olduğu İskoç Ulusal Partisi’nin yeni yılda, bir sonraki İngiltere genel seçimlerinde nasıl “defakto bağımsızlık referandumu” olabileceğine karar vermek adına toplantı düzenlediğini bildirdi. 
 
İskoçya Hükümeti, referandum talebini reddeden İngiltere’nin ardından genel seçimlerde “defakto bağımsızlık referandumu” uygulamayı planladıklarını dile getirdi. 
 
Sturgeon; lideri olduğu İskoç Ulusal Partisi SNP’nin, İskoç demokrasisini savunmak adına büyük bir kampanya başlatacağını ve partisini seferber ilan edeceğini ileri sürdü. 
 
İngiltere Yüksek Mahkemesi’nin bağımsızlık referandumuna yönelik talebi reddetmesinin ardından Nicola Sturgeon; İngiltere hükümetinin aldığı kararın, “İngiltere'nin ulusların gönüllü ortaklığı olma” iddiasını baltaladığını dile getirdi.
 
Sturgeon, karara ilişkin açıklamalarında: “Açık konuşalım; bir ortağın farklı bir gelecek seçme, hatta kendisine soru sorma hakkından mahrum bırakıldığı sözde ortaklık, hiçbir şekilde gönüllü, hatta bir ortaklık olarak tanımlanamaz.” ifadelerini kullandı. 
 
İskoçya, genel seçimlerde bağımsızlığı için “defakto bağımsızlık referandumu” hazırlamayı planlıyor.
 
KAYNAK:
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?