Independent Türkçe
GLOBAL NEWS

IŞİD, Liderinin Öldürüldüğünü Doğruladı

04 Ağu 2023

IŞİD Sözcüsü, liderleri Ebu El Hüseyni El Kureyşi’nin İdlib’de Hayat Tahrir El Şam ile çıkan çatışmada öldüğünü, cesedinin Türkiye’ye teslim edildiğini iddia etti.

IŞİD, örgütün lideri Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi'nin öldürüldüğünü doğruladı. IŞİD sözcüsü, örgütle bağlantılı Telegram kanallarında yayımlanan ses kaydında, Kureyşi'nin İdlib'de Hayat Tahrir El Şam (HTŞ) örgütüyle 'doğrudan çatışmalarda öldüğünü' söyledi. Sözcü, El Kureyşi'nin tam olarak ne zaman öldürüldüğü hakkında ayrıntı vermedi ve öldürülen liderin yerine Ebu Hafs El Haşimi El Kureyşi'nin geldiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, nisan ayında yaptığı açıklamada, El Kureyşi'nin Türkiye  istihbarat güçleri tarafından öldürüldüğünü söylemişti. Erdoğan, konuya ilişkin açıklamasında, “MİT, DAEŞ’in sözde lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi kod adlı şahsı uzun süredir takip ediyordu. Bu şahıs, Milli İstihbarat Teşkilatımızın dün Suriye'de gerçekleştirdiği bir operasyonla etkisiz hale getirildi." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından kısa süre önce Suriye'de muhalefet yanlısı haber kaynakları, Türkiye'nin desteklediği Suriye Milli Ordusu (SMO) ile işbirliği içinde Halep'teki Cenderes ilçesinde IŞİD'in üst düzey yetkilisini hedef alan bir operasyon düzenlediğini bildirmişti. Mesajlaşma uygulaması Telegram üzerinden yayın yapan Suriye odaklı bazı haber kaynakları, 'şüphelinin kendisini havaya uçurduğunu' yazmıştı.

IŞİD, lider ölümleri veya bölgesel başarısızlıklarla ilgili ana akım medya kanallarında yayımlanan haberler hakkında hemen yorum yapmıyor. Örgütün çevrim içi destekçileri, grupla ilgili hassas haberleri, IŞİD'in resmi medya kuruluşları aracılığıyla duyurulmadığı sürece paylaşmama veya tartışmama yönündeki emirlerine genellikle bağlı kalıyor. Ebu Hüseyin el Kureyşi'nin bir mahlas olması kuvvetle muhtemel. IŞİD liderlerinin gerçek kimlikleri hakkında doğrulanmış ya da doğrulanmamış istihbaratın genellikle basına yansıması bekleniyor. Ancak diğer IŞİD liderlerinin aksine, Ebu Hüseyin'in kim olduğu hakkında böyle bir spekülasyon yapılmadı. Bu durum onu tamamen anonim bir lider haline getirdi.

IŞİD, video ve sesli mesajlarıyla profili kamuya açık olan ilk lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin ölümünden bu yana liderlerinin yalnızca ismini açıklamakla yetiniyor. Örgüt bunu güvenlik nedenleriyle gerekli bir önlem olarak gösterse de liderlerinin ölümlerinin potansiyel etkisini azaltmak ve bu tür haberler söz konusu olduğunda manevra alanını genişletmek için bu yönteme başvurduğu düşünülüyor.

IŞİD Sözcüsü ise dün Telegram'da yayınlanan ses kaydında, Suriye'nin İdlib vilayetinde silahlı muhaliflerin elindeki bölgeleri kontrol eden Hayat Tahrir El Şam örgütünün IŞİD liderini öldürdükten sonra cesedini Türkiye'ye teslim ettiğini ileri sürdü. Anadolu Ajansı (AA), o dönemde konuya ilişkin yaptığı bir haberde, Milli İstihbarat Teşkilatlanmanın (MİT) Suriye'de 4 saatlik bir operasyonla Kureyşi'yi 'etkisiz hale getirdiğini' ve 'Kureyşi'nin yakalanacağını anlayınca üzerindeki intihar yeleğini patlattığını' yazmıştı. HTŞ de IŞİD liderini hedef alan herhangi bir operasyonu üstlenmedi. IŞİD, HTŞ'yi 'Ankara'nın çıkarları doğrultusunda çalışmakla' suçluyor. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?