Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
BUSINESS

İşe Alınmak İçin “Fazla Yeterli” Olma Durumu

28 Ara 2022

Yeni bir iş arayışı içindesiniz, düzenli olarak başvurularda bulunuyor ve sürekli yeni görüşmelere çağırılıyorsunuz ama nafile… Bir türlü iş bulamıyorsunuz. İşi alamamakla ilgili sayılan nedenler arasında en sinir bozucusu, muhtemelen pozisyon için "fazla nitelikli" olduğunuzun söylenmesi. Peki, işverenler hem işinde yetkin çalışan ararken hem de “fazla yeterli” olduğunuz bahanesiyle önünüze taş koyuyor?

Başınızdan geçen tüm o görüşmeleri ve önceki iş deneyimlerinizi aklınızda yeniden canlandırın. Bugüne kadar yeni beceriler edinmeniz, daha fazla eğitim almanız ve deneyiminizi artırmanız için sürekli olarak teşvik edildiniz. Ancak bu nitelikleri iş aramanın bir parçası olarak sergilemeye çalıştığınızda, çoğu zaman fazla yetenekli olduğunuz bahane edilerek reddedildiniz. Neden bir işveren, işin gerekliliklerini karşılayan ve aşan birini istemez ki? Konuya bu nokta üzerinden bakınca akla mantığa uygun hiçbir sebep bulamıyorsunuz. Çünkü yok!

Gelin, biraz da acı gerçekleri konuşalım.

pexels
Bir iş için gereğinden fazla vasıflı olmak diye bir şey gerçekten yoktur. Uygun şartlar altında, çoğu kurum ve kuruluş, hayal ettiklerinden çok daha fazla niteliklere sahip birini işe almak ister. "Aşırı nitelikli" olmak, işi alamamanızın neredeyse hiçbir zaman gerçek nedeni değildir.

Bundan ziyade, gereğinden fazla nitelikli olduğunuz şeklinde önünüze sunulan gerekçe, genellikle işverenin sizin hakkınızdaki başka endişelerin bir “temsilcisi”dir. Yani esas sebep çok başkadır. Pozisyon için fazla kalifiye biri olduğunuzu söylediklerinde, işverenler genellikle sizinle ilgili şunları düşünür.

pexels
“Bu kişi, bu işi gerçekten istemiyor.”
 
Mevcut pozisyon, beceri seviyesinin altında ve deneyimi göz önüne alındığında, muhtemelen bu pozisyonla gerçekten ilgilenmiyor. Ayağını kapıdan içeri sokmak için veya herhangi bir iş için çaresiz kaldığından bu pozisyona başvurdu. Deneyim seviyesine daha uygun bir şey bulur bulmaz ayrılacak.

“Bu pozisyonda mutsuz olacağı çok belli.”
 
İşi istediğini düşünse bile, kısa sürede sıkılacak veya verilen günlük sorumluluklardan tatmin olmayacak. Mutsuz, motive olmayan bir çalışan yalnızca benim için değil, kimse için iyi olmaz. O yüzden işe almamın bir anlamı yok.pexels
“Birlikte çalışmak bana çok pahalıya patlar.”
 
Sizin beceri setinize sahip birinin piyasa oranı, işverenin pozisyon için bütçelediği aralığın dışında. Seni işe almaya güçleri yetmiyorsa neden seninle görüşme zahmetine girsinler ki?
 
“Yönetilmesi zor biri.”
 
İyi patronlar, kendilerinden daha zeki insanları işe alır. Ancak mevcut şartlarda hiç kimse, amirini arka plana atabilecek, her şeyi bilen bir çalışanla uğraşmak istemez. Unutmayın, patronlar da insandır ve herkes gibi kibir, gurur ve güvensizliğe eğilimlidir.

pexels
“Şirket bu kadar büyüme potansiyeline sahip değil.”
 
Bazı durumlarda, şirkette profesyonel büyümeye giden açık bir yol varsa, bir işveren mükemmel niteliklere sahip birini işe alabilir. Bununla birlikte, sınırlı esnekliğe sahip küçük bir kuruluşsa, çok fazla beceriye sahip birini işe alma konusunda daha çekingen davranabilirler. Yani sizi işe alarak mevcut pozisyonunuzu daha da yükseltemeyeceğini düşünür ve zaten büyüme hedeflemeyen bir şirket için fazla uğraşa girmez.
 
“Bu iş için yaşlı.”
 
Bazı işverenler, daha yaşlı adaylar hakkında olumsuz fikirlere sahip, ne yazık ki. Yasa, onların yaşa dayalı ayrımcılık yapmalarını engelliyor, bu nedenle "fazla kalifiye" bahanesinin ardına sığınıyorlar. İşe alımda yaş sorununu açıkça ele almaktan kaçınmak için işe yarar bir bahane olduğu kesin.

pexels
Peki, tüm bunlar karşısında ne yapmak gerekiyor? Fazla yeterli olduğunuzu öne sürerek sizi işe almaktan kaçınmalarını engellemek isterseniz, ne yapabilirsiniz?
 
Profesyonel geçmişinizle, eldeki iş arasında açıklanamayan bir kopukluk olduğunda, işverenler sizi gereğinden fazla nitelikli olarak etiketleyecektir. Kariyerinizde geri adım atıyor gibi görünüyorsanız, işveren bunun nedenini merak edecektir doğal olarak.  Bu nedenle kariyerinizde aradığınız yönü açıklamanız önemli. Kâğıt üzerinde “alt düzey” gibi görünen bir işi almak anlamına gelse bile, profesyonel yaşamınızda rota değiştirmek, normal ve kabul edilebilir bir durumdur. Sadece bilinçli olarak bu yolu seçtiğiniz konusunda net olmalısınız.
 
Elbette sadece kendi durumunuzu anlatmak yeterli değil. Ayrıca, başvurduğunuz iş için neden heyecanlandığınızı da net bir şekilde açıklamalısınız. Başvurduğunuz iş/kurum hakkında sizi neyin heyecanlandırdığını da belirtmeye çalışın. Açık olmak, sizin hakkınızdaki olumsuz fikirleri ekarte edecektir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?