Pexels
BUSINESS

İş Yerindeki Duygusal Kültürü Önemsiyor Musunuz?

21 Kas 2022

Söz konusu iş yerindeki verimliliği artırmak olduğunda akla ilk doğrudan işin kendisi ile ilgili müdahaleler gelebiliyor. Pek çok iş yeri ekibin performansı, profesyonel gelişimi, çalışma biçimi gibi konuları odağına alarak, bu ve benzeri alanları geliştirmeye çalışıyor. Oysa iş yerlerinde neredeyse görünmez olan ama yapılan her işi etkileyen bir diğer faktör de; hem ekiptekilerin hem de ekibin genelinin sahip olduğu duygular. İş yerinizdeki duygusal kültüre odaklandığınızda, ekibinizden dilediğiniz verimi alabilmeniz de daha mümkün görünüyor.

1.5 Bardak
Pek çoğumuz duygularımız ile işimizi birbirine karıştırmanın pek de profesyonel olmadığına dair oldukça gerçek dışı bir inanca sahibiz. Yaygın olarak herhangi bir duyguya sahip olmayı, “hassas olmak” olarak gördüğümüz için, bu duyguları iş yerinde hissetmeyi “zayıflık” olarak değerlendirebiliyoruz. Ekip arkadaşınızın tavrından, patronunuzun yaklaşımından, kendi yaptığınız bir hatadan ya da işleri yetiştirmeye çalışırken yaşadığınız stresten etkilenip türlü duygular yaşamak sanki sizinle ilgili bir problemmiş gibi hissettirebiliyor. Pek çok toksik iş yerinde tüm bunlar; sanki siz alıngan, hassas, naif, zayıf, beceriksiz ya da acemi olduğunuz için bu biçimlerde etkileniyor ve duygularınızın işinizi etkilemesine izin veriyormuşsunuz gibi değerlendirilebiliyor. Oysa insanlardan söz edilen herhangi bir yerde, duyguları göz ardı etmek kesinlikle imkansız. 

Pexels
Biz hem kendimize hem de ekibimizdeki insanlara ne tür bir baskı kurarsak kuralım, yaşadığımız duygular yok olmadığı gibi bunları baskılamaya çabalamak işlerimizi de olumsuz anlamda etkiliyor. Öyle ki iş yerinde hem daha profesyonel hem de zorluklar ve değişimler karşısında daha dayanıklı olabilmek için; açığa çıkan bu duyguların ayırdında olmak gerekiyor. Çalışırken yaşadığımız olayların üzerimizdeki duygusal etkilerini kavrayabilirsek, duygularımızın işlerimizi olumsuz anlamda etkilemesini engelleyebiliriz de. Hakiki bir profesyonellik; yalnızca işin kendisini değil, bu işi yapan insanların doğasını da göz önünde bulundurmayı içeriyor. 
Ubiquity Retirement + Savings isimli iş yerinde çalışanlar arasında yapılan bir araştırmaya göre; çalışma ortamındaki duygusal kültür, çalışanların iş yeri tatmininden tükenme (burnout) ihtimaline pek çok faktörü doğrudan etkiliyor. Buradaki çalışanlardan her gün yaşadıkları duyguları kaydetmeleri isteniyor. Böylelikle çalışanları nelerin motive ettiğini, nelerin aidiyetlerini arttırdığını ya da nelerin heyecanlandırdığını anlamaya çabalıyorlar. Bunun gibi pek çok araştırma sonucunda iş yerinde yaşadığımız duyguların; çalışma performansımızı, yaratıcılığımızı, işimize olan bağlılığımızı, iş yerinde aldığımız kararları etkilediği açığa çıkıyor. Yani verimliliğimizi, müşteri memnuniyetini ya da işimizin kalitesini etkileyen faktörler bilişsel performansımızla ilgili olduğu kadar duygularımızla da ilgili. 

Pexels
Ekiptekilerin çoğuna katılmıyorsak, görüşlerimizin önemsendiğini hissediyorsak, yöneticimizin sert tavırlarından etkileniyorsak, aciliyet kültürünün hakim olduğu bir ekip ile çalışıyorsak, işlerimizin yeteri kadar takdir görmediğini düşünüyorsak; tüm bunlar işlerimizi yaparken aldığımız kararları etkiliyor. Örneğin patronunuzun tavrından rahatsız olduğunuz için, o anki işi isteksizce ve öfkeyle yapabiliyorsunuz. Ya da bir anda gelen acil işi ekiptekiler panik ve baskı ile halletmenizi istediğinde, siz de strese girip daha fazla hata yapabiliyorsunuz. Veya ekip arkadaşınızla aranızdaki çözülmemiş herhangi bir gerginlik, o kişi ile çalışırken sürekli gergin hissetmenize ve dolayısıyla da işinize odaklanamamanıza sebep olabiliyor. 
Dolayısıyla ekipçe amaçlarımıza ulaşmanın, performansımızı artırmanın ve daha etkili çalışmamızın önemli yollarından bir tanesi de iş yerindeki duygusal kültür üzerine emek harcamak olabilir. İşimizin içerisine insan faktörünü de dahil ettiğimiz zaman, çok daha etkili sonuçlar elde edebiliriz. Bu yazı ile birlikte “Lider Olmanın Duygusal Yükü”, “Ekipteki Imposter Sendromunu Yenmek” ve “EX Design Adımları: Nasıl Daha İyi Bır Çalışan Deneyimi Tasarlayabiliriz?” yazılarını okumak da iş yerindeki duygusal kültüre dair fikir verici olabilir. 

Kaynaklar


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?