Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İş Yerinde Kendinizi Sabote Ettiğinizin İşaretleri
Karolina Grabowska
BUSINESS

İş Yerinde Kendinizi Sabote Ettiğinizin İşaretleri

25 Eyl 2022

Dilediğimiz kariyerin önündeki tek engel; hiç farkında olmadan yapmaya devam ettiğimiz bazı alışkanlıklarımız olabilir. Eğer bu alışkanlıkları fark eder ve değiştirmek üzerine çalışırsak, kariyerimizde ilerleme ihtimalimiz de artabilir. Bu yazıda her birimizin sıklıkla tekrar ettiği kendi kendimizi sabote etmemize sebep olan alışkanlıklara denk gelebilirsiniz.

1.5 Bardak
Bir türlü dilediğimiz kariyere sahip olamıyor, hayallerimizi gerçekleştiremiyor ve işimizde neredeyse hiç yol kat etmediğimizi düşünüyorsak bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi kendi kendimize koyduğumuz engeller olabilir. Pek tabii yaşadığımız ülkenin ekonomik iklimi, iş yerimiz ve çalışma arkadaşlarımız ile ilişkili problemler veya kişisel hayatımızdaki türlü deneyimler gibi dış faktörler de işimizde ilerlememizi zorlaştırabilir. Fakat bunların yanı sıra bizim iş yerinde, özellikle de kendimize karşı, nasıl davrandığımız çok daha büyük bir etmene sahip. 

Eğer siz de iş yerinizde aşağıdakilerden bir kaçını sıklıkla yapıyorsanız, kendi kendinizi sabote ediyor olabilirsiniz. 

Mizuno K.
Sıklıkla becerilerinizi ve başarılarınızı küçümsüyor musunuz?

Eğer yaptıklarınızı ve de yapabileceklerinizi sıklıkla küçümsüyorsanız kendi kendinizi sabote ediyor olabilirsiniz. Yeterli becerilere sahip olmanıza karşın yeni görevler karşısında kendinizi yetersiz hissedip geri çekildiğinizde; olası hataların önüne geçtiğiniz gibi, olası başarıların da önüne geçiyorsunuz. Yeni görevler, farklı sorumluluklar ya da övgüler karşısında geriliyor, strese giriyor ve bunları kabul etmekte zorlanıyorsanız hiç farkında olmadan kendi başarılarınızı engelliyor olabilirsiniz. 
Kaldırabileceğinizden daha fazla sorumluluk mu üstleniyorsunuz?

Yapabileceklerinizi küçümseyerek çok az sorumluluk üstlenmek kadar yapabileceklerinizi tam olarak kestiremeyip fazla sorumluluk üstlenmek de bir hayli yıpratıcı olabilir. Eğer neredeyse her işi tek başınıza yapmanız gerektiğine inanıyor, iş yerinde her şeye “Evet, yapabilirim.” yanıtını veriyor, çalışmanız gerekenden çok daha uzun saatler çalışıyorsanız kendi kendinizi sabote ediyor olabilirsiniz. Kaldırabileceğinizden daha fazla sorumluluk üstlendiğinizde; bir süre sonra normalde kolaylıkla yapabileceğiniz işleri dahi yapamaz hale gelebilirsiniz. 

Alexander Dummer
Sürekli üzerinde çalıştığınız işleri yarım bırakıp daha iyi yeni fikirlerin peşinden mi koşuyorsunuz?

Sürekli yeni fikirler bulmak ve bunları denemek kulağa güzel gelse de aslında kendi kendinizi sabote ettiğinizin işaretlerinden bir tanesi olabilir. Eğer yeni fikirler uğruna sürekli üzerinde çalıştığınız işleri yarım bırakıyorsanız, bu durum uzun vadede işlerinize fazlasıyla zarar verebilir. Yeni veya daha iyi fikirler bulmak, aslında elimizdeki işi yapmaktan kaçınmamızı sağlayabiliyor. Elimizdeki işi “daha iyi başka bir fikir” uğruna bıraktığımızda içimiz daha rahat etse de, günün sonunda o işi bırakmış oluyoruz. Böylelikle aslında hiç bir zaman tamamlayamadığımız, yarım kalan pek çok iş birikerek; sırtımızda görünmez bir yük olarak duruyor ve ilerlememizi zorlaştırıyor. 
İşlerinizi sürekli son dakikaya kadar erteliyor musunuz?

Özellikle çok önemsediğiniz işleri her defasında son dakikaya kadar erteliyorsanız, durup düşünmeniz faydalı olabilir. Sürekli erteleme davranışı; o işi çok önemsediğinizi fakat o işle birlikte gelen zorlu duygularla baş etmeye yönelik gerekli donanıma sahip olmadığınızı gösterebilir. Her ne kadar önemsediğimiz işleri daha fazla erteleme eğilimi göstersek de, bunu bir alışkanlık haline getirmek pek tabii kariyerimizde ilerlememizi de engelleyebilir. 

Mizuno K.
Her zaman mükemmel olanın peşinden mi koşuyorsunuz?

Mükemmeliyetçilik bizi başarıya götüren bir özellikmiş gibi duyulsa da aslında çoğu zaman başarılarımızı engelleyebiliyor. Her zaman en mükemmel olanın peşinden gittiğimizde, kendimize ve de başkalarına kurduğumuz türlü baskılar daha kolay hata yapmamıza sebep olabiliyor. Bunun yanı sıra yaptığımız her işte her zaman “en iyi” olmayı beklemek pek de gerçekçi değil. Yaptığımız işlerde başarılı olmayı, iyi fikirler üretmeyi, gelişmeyi amaçlamak yapıcı olsa da; her daim mükemmel olmayı beklemek bir hayli yıkıcı olabilir. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?