Pinterest
BUSINESS

İş Yaşamında Duygusal Zekanın Önemi

21 Kas 2022

Duygusal Zeka günümüzde işletmelerin hayatta kalması ve büyümesi için oldukça önemli bir faktördür. Yıllarca şirket çalışanlarının IQ derecesi ne kadar yüksekse başarı oranı grafiğinin de o kadar arttığı bilinirdi. Fakat değişen dünya ve EQ kavramı ile birlikte dengeler değişti. Artık iş yaşamında duygularını açık etmeyen, empati duygusundan uzak, sert liderler tarihin tozlu raflarında kendine yer bulmaya mahkum oldu. Çünkü yeni dünya düzeninde; iş yaşamında başarılı olmanın, şirketin pazar payını arttırmanın, bireysel ve ekip olarak başarılı olmanın yolunun duygusal zekadan geçtiğini kabul etmenin zamanı geldi demektir. O halde gelin birlikte iş yaşamında duygusal zekanın önemini masaya yatıralım.

Duygusal Zeka Nedir?


İş yaşamında duygusal zekanın önemini anlatmaya geçmeden önce duygusal zekanın bilimsel tanımı ile başlamak isterim. Duygusal Zeka duyguları anlama ve yönetme yeteneğidir. Daha net olarak açıklamak gerekirse, bireylerin duygularını tanımlama, değerlendirme, kontrol etme ve ifade etme yeteneği olarak da ifade edilebilir.

Her ne kadar duygusal kelimesi ile belirtilse de anlam olarak bildiğimiz duygu durumundan farklı bir olguyu temsil eder. EQ, duygusal olmaktan farklı, çevreye ve kişinin durumuna dayalı duygusal kontrol ve yönetim şeklidir. Kısaca Duygusal Zekası yüksek olan kişi; çevresini daha iyi anlayan ve analiz edebilen, diğer insanlarla empati kurarak onlarla ilişki kurabilen insanlardır. EQ ile ifade edilen Duygusal Zeka, Emotional Quotient kelimelerinin baş harfleri ile temsil edilir. Yıllarca iş yaşamında IQ’nun önemi vurgulanırken, ne oldu da günümüzde duygusal zekanın profesyonel yaşamdaki önemine vurgu yapılıyor, diye merak ediyorsanız gelin, biraz detaya inelim.

Pinterest

İş Hayatında Duygusal Zeka Neden Önemlidir?


Duygusal Zeka iş yaşamında yıllarca IQ’nun gölgesinde kalmıştır. Zeki olmanın ön plana çıktığı dönemlerde duygusal zekanın esamesi okunmazken, başarının kıstası yüksek IQ olarak tanımlanırdı. Fakat daha sonra özellikle de 90’lı yıllarda, birey ne kadar zeki olursa olsun iş hayatında, özellikle de liderlik konusunda başarısız olabiliyordu. Bu durum kişinin IQ seviyesinin yüksek, fakat EQ seviyesinin düşük olması ile açıklanabilir. Çünkü bir lider ne kadar başarılı ve zeki olursa olsun, çevresi ve çalışanları ile yeterli iletişimi kuramadığı ve olumlu bir çalışma ortamı yaratamadığı zaman o şirketin her anlamda başarılı olması mümkün değildir. Çünkü şirket çalışanları mutsuz bir ortamda çalışmak durumunda kaldığında o şirketin çalışan sirkülasyonu da fazla olur. Bu nedenle de liderlerin duygusal zekası yüksek değilse, şirket genel anlamda başarılı bir grafik çizse de çalışan memnuniyetinde aynı başarıyı gösteremez.

Bir liderin sadece iş odaklı çalışması onu bireysel olarak başarılı yapar. Fakat iş arkadaşları tarafından saygın bir lider olma şansını azaltır. Liderlerin duygusal zekalarının gelişmiş olması iyi ilişkiler kurmasına, olumlu bir çalışma ortamı sağlamasına, ekip arkadaşlarının duygularını anlamasına, akıl yürütebilmesine ve yönetilmeye yardımcı olduğu gibi, bazı konularda rehberlik edebilmelerine ve pozitif bir atmosfer oluşturmasına da sebep olmaktadır. Peki, duygusal zeka nasıl ortaya çıktı?

Pinterest

Duygusal Zekanın Ortaya Çıkışı


Duygusal zeka 1983 yılında Prof. Dr. Howard Gardner’ın ortaya koyduğu “Çoklu Zeka Kuramı”nda bulunan Sosyal ve İçsel Zekalar ile bağlantılı olarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra 90’lı yıllarda Psikolog Dr. Daniel Goleman tarafından duygusal zekanın beş bileşenini geliştirmesi ile bilinirliği artmıştır.

İş Yaşamında Duygusal Zekanın 5 Bileşeni

Prof. Dr. Goleman’ın ortaya çıkardığı duygusal zekanın 5 bileşeni; kişisel farkındalık, öz denetim, motivasyon, empati ve sosyal becerilerdir.

1. Kişisel Farkındalık

Kişisel farkındalık kendi duygularınızın farkında olmanız demektir. İş yaşamında kişisel farkındalığın avantajı ise sizin, takım arkadaşlarınız, yöneticiniz ve müşterileriniz tarafından nasıl göründüğünüzü anlamanıza yardımcı olur.

2. Öz-denetim

Öz-denetim; duygularınızı kontrol edebilme yetinizdir. İş yaşamında duyguları kontrol edebilmenin faydası kendi eylemleriniz üzerinde güçlü bir kontrole sahip olmakla birlikte profesyonel bir görünüm elde etmenize yarar.

Pinterest

3. Motivasyon

Liderlik için en önemli kriterlerden biri olan motivasyon kişinin kendi kendine bir şeyi yapma dürtüsüdür. Kendi kendine motive ve disiplinli olmak için içsel bir arzuya sahip olmak gerekir. Bu arzu da kişilerin liderlik ve yöneticilik konusunda bir adım öne çıkamalarını sağlar.

4. Empati

Empati karşındaki kişiyi anlamak, onların yaşadığı zorlukları ve mücadeleleri ile ilişki kurabilmektir. Bir lideri diğer takım arkadaşlarından öne çıkartacak ya da saygın bir yönetici olmasını sağlayan empati yeteneğidir.

5. Sosyal Beceriler

Sosyal beceri diğer insanlarla iletişim kurma ve etkileşimde bulunmaya yardımcı olan araçtır. Çalışma arkadaşlarınızla, müşterilerinizle veya ortaklarınızla etkili iletişime geçebilmek işletme için büyük bir avantajdır.

Pinterest
Sonuç olarak duygusal zeka genetik değil, öğrenilen bir davranıştır. Eğer EQ derecenizin düşük olduğunu düşünüyor ya da çalışma arkadaşlarınızdan bu şekilde bir geri bildirim aldıysanız duygusal zekanızı yükseltecek profesyonel bir yardım alabilirsiniz.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?