Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
https://unsplash.com
BUSINESS Kadın Kafası, Zoom

İş ve Ebeveynliğin İdeal Bileşimi

06 Ara 2022

Pandemiyle birlikte esnek çalışma anlayışı hayatımıza epeyce girdi ve iş hayatıyla ebeveynliği bir arada yürütmek isteyenler için bu durum bir avantaja bile dönüştü. Ancak günümüzde hala birçok kadının çalışmayı bırakma nedenlerinin başında çocuk bakımı geliyor… İş ve ebeveynlik arasında denge nasıl kurulur? Tam zamanlı mı, yarı zamanlı mı, freelance mi, uzaktan mı? Ebeveynlerin iş yaşamı çocukları nasıl etkiler? Bu konuda mükemmel seçim nasıl yapılır? Bu soruların cevabını birlikte arayalım.

https://hbr.org
Kendi ebeveynliğiniz ile ilgili kaygıları en aza indirecek doğru karara ulaşmak için iş ve ebeveynlik üzerine yapılan araştırmalardan destek alabilirsiniz. 
Örneğin bu konuda gerçekleştirilen bilimsel çalışmalardan biri, çalışan ebeveynlerin okul öncesi çocuklarının daha iyi sosyo-duygusal gelişim gösterdiği sonucuna varmış. Başka bir çalışmada ise çalışan annelerin yetişkin kızlarının iş yaşamında daha başarılı olduğu, yetişkin oğlanların da ev işlerinde daha eşit sorumluluk aldıkları gibi neticiler elde edilmiş. 

https://www.smartparents.sg
Bu sonuçlar, ebeveynlerin evde kalmak yerine çalışmayı tercih etmeleri gerektiğini kanıtlayabilirdi. Eğer ki bunun tam tersini söyleyen araştırmalar da ortaya konmamış olsaydı. Kendi işini kendi yapan çocukların daha agresif olabileceğini ya da yaşamının ilk üç yılında ebeveynleri çalışan çocukların konuşma yeteneğinin ve akademik başarısının daha zayıf olabileceğini söyleyen araştırmalar gibi… 

https://unsplash.com
Sonuç olarak, iş ve ebeveynlik üzerine gerçekleştirilen çalışmalardan elde edilen sonuçların net yönergeler ortaya koyamadığını söyleyebiliriz. Çalışmalardan bir kısmı yarı zamanlı çalışmanın bazı olumlu etkilerinden söz eder. Diğerleri ise çocuk 1 yaşına geldikten sonra ebeveynlerin çalışmasının çocuk üzerinde doğurabileceği olumsuz neticelerin küçük ve önemsiz, dolayısıyla ihmal edilebilir olduğunu öne sürer. Buna göre ebeveynin, minimum 6 ay ve mümkünse 1 yıla kadar evde, çocuğunun yanında kalması, uzun vadeli bilişsel, sosyal ve duygusal gelişime fayda sağlaması için yeterlidir. 

https://unsplash.com
İş ve ebeveynliğin ideal bileşimi, kişiden kişiye göre değişir. Önemli olan, sizin çalışmak ve çalışmamak arasında yaptığınız seçimden ne kadar memnun olduğunuzdur. Çalışan bir ebeveyn olarak mı, evde oturan ebeveyn olarak mı, yoksa ikisi arasında bir şey olarak mı daha mutlu oluyorsunuz? Ve bunu nasıl belirleyebilirsiniz? 

https://imageio.forbes.com
Somut ve yerine getirme gücüne sahip olduğunuz kriterleri baz alın. Örneğin, hanenize ne kadar gelir getirmenin makul olacağını, çocuklarınızla günlük olarak geçirmenin elzem olduğunu düşündüğünüz saat sayısını ve kendiniz için tatmin edici olduğunu düşündüğünüz başarı ölçütlerini belirleyin. Bu konularda netleşmeye çalışın. 

https://unsplash.com
Ayrıca değerleriniz konusunda net olun. Değerlere dayalı seçimler yaptığınızda pişman olma olasılığınız daha düşüktür. Sizin için değerli olan nedir? Çocuklarınıza, iş dünyasının bir parçası olma, gelir elde etme, ebeveynlik dışında bir kimliğe sahip olma gibi konularda model olmaya değer veriyor olabilirsiniz örneğin. Ya da çocuklarınızı tüm seçimlerinizin merkezine yerleştiren ve daimi bir erişilebilirlik modeli sağlayan türde bir ebeveyn olmaya değer veriyor da olabilirsiniz. Kendi değerlerinize dayalı seçimler yapmaya çalışın. Yaşamın bu aşamasında neyi temsil etmek istediğinize kendiniz karar verin. Bu şekilde daha güvenli onurlu ve tatmin olmuş hissedeceksiniz.

https://cdn.earlytorise.com
Pek çok faydası ve hiçbir bedeli olmayan seçeceği işaretlemek, doğal bir arzudur. Ancak ne yazık ki hayatta böyle bir seçenek genellikle mümkün olmaz. Çalışmamak; aile gelirinin düşmesi ya da kesintiye uğramış veya sonlandırılmış bir kariyer anlamına gelebilir. Öte yandan çalışmak; çocuklarınızla daha az zaman geçirmek, küçük anların tadını çıkaramamak, onlarla ilgili kilometre taşlarını kutlamak için daha az fırsata sahip olmak anlamına gelebilir. Hangi yolu yolu seçerseniz seçin, bedelden ve kaçırılan fırsatlardan kaçınamazsınız. 

https://unsplash.com
Fakat unutmayın; bu asla bir trajedi değil. Bu, hayatın bizzat kendisi. Hangi maliyetleri üstlenmek istediğinize karar verebilirsiniz. Ve kaçırdığınız fırsatlar üzerinde overthinker olmamaya çalışın. Yoksa seçtiğiniz fırsattan aldığınız tatmini azaltırsınız. Hayattaki kısıtlamalarınızı benimsemeyi öğrenin. Bu sayede, size özel ve benzersiz olan yolunuzdan daha iyi yararlanmanız mümkün hale gelir. 

https://res.cloudinary.com
Çalışan bir ebeveyn olmayı seçtiğinizde, çocuklarınızla bağ kurma ritüellerini yeniden keşfedebilir, ebeveynlik süresinin niceliğine değil, niteliğine odaklanabilirsiniz. Kendinizi birden fazla rolü nasıl dengeleyeceğiniz konusunda aktif bir model olarak kullanabilirsiniz. Yok eğer çalışma hayatınızı duraklatmayı seçerseniz, içinizdeki yaratıcılığı beslemek ve hırs benzeri duyguları dizginlemek ve bir karşılık bulmak için fırsatları yakalamaya odaklanabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte kaydolabileceğiniz bir müzik ya da sanat kursu gibi örneğin… Kendi çıkış noktanızı keşfedin. 

https://www.proofhub.com
Farkındayız, tüm ebeveynler, kendi seçimlerini, bütünüyle bağımsız olarak yapma şansına sahip değil. Ancak eğer bu şansın sizde olduğunu görüyorsanız seçiminizi akıllıca yapmalı ve yaptığınız seçimi benimsemelisiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?