Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İş Hayatındaki Başarısızlık Korkusunu Yenmek
takenya hampton
BUSINESS

İş Hayatındaki Başarısızlık Korkusunu Yenmek

Başarısızlık korkusu, insanların herhangi bir şeyi istemesine rağmen o şeye başlayamamasına ya da o şeyi tamamlayamamasına sebep olmakta. Bu korkunun altında genellikle çocukluk zamanında yaşanmış travmalar, eskiden yapılmış hatalar, çeşitli sosyal durumlar ve ekonomik endişeler yatmakta. Herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkabilen başarısızlık korkusu, pek çok alanı etkilemekte ve bu alanların başında tabii ki iş hayatı gelmekte. Bu yazımızda, sizler için insanların iş yerlerindeki verimliliğini düşüren, iş performansını negatif bir şekilde etkileyen ve çalışanları iş hayatından uzaklaştırabilen başarısızlık korkusuyla başa çıkmak için yapılabilecekleri kaleme aldık.

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :14 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak
Başarısızlık korkusunu bir insanın başarılı olma isteğinin önüne geçen fobi olarak tanımlayabiliriz. Bir başka deyişle, insanlar başarılı olma isteği ile iş yerlerine gidip sorumluluklarını tamamlamaya başlasalar bile başarısızlık korkusu onların başarılı olmaya dair umutlarını çürütür. Bunun sonucunda da hem verimlilikte hem performansta hem de yaşam standartlarında düşüş gözlemlenir. Tabii, bu düşüşler sonucunda çalışanlar ve işverenler arasındaki ilişki de hasar görür ve başarısızlık korkusu yüzünden pek çok çalışan iş yerinden uzaklaştırılabilir. Bu yüzden, başarısızlık korkusunun çok iyi tanınması ve bu korku ile başa çıkmak için bazı hamlelerin yapılması gerekiyor. Gelin, bu hamleleri birlikte inceleyerek başarısızlık korkusuyla vedalaşalım!

pexels

Motivasyonu Yüksek Tutmak


Başarısızlık korkusunu alt etmeye yarayacak en önemli güçlerden birisi motivasyon. Eğer bir insan motivasyonu düşük bir şekilde işi ile ilgilenmeye başlarsa başarısızlık korkusu bu insanda olmasa bile bu korku kendisini gösterebilir. Bu yüzden, iş hayatına atılmış olan her bireyin iş hayatındaki motivasyonunu yüksek tutması büyük bir önem taşıyor. İş hayatındaki motivasyon seviyesinin artırılabilmesi için ilk olarak yapılan işin bir hobi şeklinde görülmesi gerekiyor. Bir başka deyişle, bir insan işini severek yaparsa motivasyonunu yükseltebilir ve başarısızlık korkusunu arkasında bırakabilir. Ayrıca, iş hayatı dışında spor gibi motivasyon yükseltici aktiviteler ile ilgilenilmesi de hayati bir role sahip. Bu nedenle, her çalışana motivasyon yükseltici hamleler yapmalarını öneriyoruz başarısızlık korkusuyla baş edebilmeleri için.

pexels

Kötü Durumlara Hazır Olmak


Çalışanlar başarısızlığın olağan bir durum olduğunu fark etmeli başarısızlık korkusuyla başa çıkabilmek adına. Bir başka deyişle, hiç bir insan mükemmel değil ve her iş hayatında başarısızlıklar ile karşılaşmak oldukça doğal. Bu yüzden, her çalışan kendisini iş hayatındaki kötü sonuçlara alıştırmalı ve başarısızlığın herhangi bir yerden gelebileceğini fark etmeli. Başarısızlığın kabullenilmesi ve başarısızlıklardan ders çıkartılması sonucunda başarısızlık korkusu etkisini yitirebilir. Bu durum göz önünde bulundurulduğu sürece iş hayatında ulaşılan başarıların sayısı artar. Başarısız olma ihtimalini kabullenmeye ek olarak, herhangi bir başarısızlık olasılığına karşı her çalışanın ikinci bir plan hazırlaması da büyük bir önem taşıyor. Bir başka deyişle, B planı olan insanlar iş hayatında daha başarılı oluyorlar ve başarısızlık korkusuna maruz kalmıyorlar.

unsplash

Hedef Belirlemek


İş hayatındaki önemli detaylardan birisi de hedefleri belirlemek. İş hayatında yer alan bir insan amaçsız bir şekilde önüne konulan işleri ya da zorunlulukları tamamlamaya çalışırsa bu insanı başarısızlık korkusu sarabilir. Bu yüzden, her çalışanın kendisine uygun bir hedef listesi çıkartması büyük bir önem taşıyor. Bu hedef listesinde günlük olarak tamamlanması amaçlanan işler yer alabileceği gibi daha uzun soluklu durumlar da bulunabilir. Neye ulaşmak istendiğinden emin olunduğu sürece başarısızlık korkusundan uzaklaşılabilir. Eğer hedeflerinizi düzgün bir şekilde belirleyerek başarısızlık korkusuyla baş etmek istiyorsanız kendinizi ve elinizin altındaki kaynakları iyice tanımaya çalışmalısınız. Daha sonra, tanıdığınız şeyleri göz önünde bulundurup yoğunluğunuza, verimliliğinize ve performansınıza uygun bir hedef listesi çıkartmalısınız. 

Yukarı Kaydır