İş Arama Sürecinde Motivasyon
unsplash
ZOOM

İş Arama Sürecinde Motivasyon

Mezuniyet sevincinin ardından ya da başka bir işten ayrıldığınızda başlayan iş arama serüveni, çoğu kez zahmetli olabilir. İş dünyasında kendinize uygun rolleri soğukkanlılıkla aramak, motivasyon yazıları yazmak, referans mektupları toplamak ve bu başvuruyu takip eden sağır edici sessizlik sizi oldukça yorabilir. Oysaki iş arama sürecinde tüm bu stres yüküne karşın motivasyonunuz yüksek olmalı. Peki, bunu nasıl başarabilirsiniz? Bu yazımızda iş ararken enerjisi tükenenler için minik ipuçlarından söz ediyoruz.

Editör :Neylan Oral
Yayın Tarihi :06 Tem 2021
Süre :1.5 Bardak

pexels
Rutin Oluşturun

Öncelikle bir işe başvurduğunuzda, reddedilmenin yeteneklerinizin veya eksikliklerinizin bir yansıması olmadığını kabul edin. İş ararken olumlu bir atmosfer elde etmenin altın yolu ilk olarak bu kuraldan geçer. Eğer işsizseniz ve iş arıyorsanız, günlük bir rutin belirlemeniz ve bunu korumanız büyük önem taşır. Kendinize her gün hedefler koymanız ve görevler vermeniz, size bir amacı başarma duygusu verir. Her sabah aynı saatte yataktan kalktığınızda, duş aldığınızda ve o gün için giyindiğinizde kendinizi kesinlikle daha iyi hissedersiniz. Bunların aksine uyumak, günü pijamalarla geçirmek ve zamanı boşa harcamak, iş arayanlar için motive edici davranışlar olmaz.

pexels
Kendinize Zaman Ayırın

İş arayışınız çoğunlukla sizin kafanızda planladığınız gibi gitmez. Bu durum özsaygınıza bir darbe vurabilir. Bu nedenle süreç boyunca kendinize karşı nazik olmaya çalışın. Bir başvurunuzun reddedilmesinin, o işe layık bir aday olmadığınız anlamına gelmediğini kendinize hatırlatın. Kendinizi hırpalamanın ve hevesinizin kırılmasının önüne geçerek kendinize biraz zaman ayırın. Bütçeniz kısıtlı olsa bile evinizde bir ‘kendin yap’ etkinliğiyle rahatlayın ve keyiflenin. Bunun yanı sıra güneş ışığında bir yürüyüşe çıkabilir veya bir arkadaşınızla kahve içmek üzere buluşabilirsiniz.

pexels
Bir Bütçe Oluşturun

İş ararken finansal belirsizlik stresinize stres ekleyebilir ve zihninizi fazlaca meşgul edebilir. Bir bütçe oluşturduğunuzda ve ona bağlı kaldığınızda kontrollü davranırsınız ve bu sizde güven duygusu oluşturur. Bütçeniz, size doğru fırsatı yakalamanız için nefes alma olanağı sağlar. 

pexels
İş Arama Gruplarına Dahil Olun

Online topluluklar veya uygulamalar, günümüzde işin nerede olduğunu ve nasıl elde edileceğini öğrenmenin harika bir yollarından biri olarak biliniyor. Bu ortamlarda, aynı fikirde olduğunuz insanlarla sohbet etme imkanı yakalayabilirsiniz ve mücadelenizde yalnız olmadığınızı fark edebilirsiniz. LinkedIn gibi profesyonel siteler, listelediğiniz becerilerinizi mevcut işlerle eşleştirir ve ilgili önerilerde bulunur. Bu da size zaman kazandırır ve işinizi kolaylaştırır. Belirli gruplara katılarak, sizin gibi birini arayan işe alım görevlilerine görünür hale gelirsiniz ve bu işe alım görevlilerinin sayfanızı görüntülediğini görmek, sizi oldukça motive eder.

pexels
Bu Süreci ‘Gönüllü’ Olarak Değerlendirin

Bu süreyi sadece para kazanamadığınız bir dönem olarak ifade etmeyin. Zamanınızı elbette daha iyi bir amaç için, gönüllü olarak değerlendirebilirsiniz. Hevesinizi ve uzmanlığınızı bekleyen birçok sivil toplum kuruluşu var ve bu ek deneyimler CV'nize de önemli ölçüde katkı sağlar. Bunun yanında staj yapmak, deneyim kazanmanızın başka bir yoludur ve değerli bir ağ oluşturma fırsatı sunar. Herhangi bir iş deneyimi, becerilerinizi geliştirebilir ve bir takımın üyesi olmak moralinizi yüksek tutmanıza yardımcı olur.
İşler tasarladığınız gibi gitmediğinde, ilk olarak kendinize yüklenir ve ruhunuzu daraltırsınız. Ancak dediğimiz gibi, bu süreçte kendinize karşı her zamankinden daha nazik olmanız gerekir. İş arama günleri esnasında başka birinden beklediğiniz desteği, önce siz kendinize gösterin. Kendinize cesaret verin ve umudunuzu koruyun. Sadece bir başkası henüz fark edemediği için değeriniz azalmış olmaz. Potansiyelinizi, doğru işveren keşfedene kadar yola devam edin. Kalbinizi ortaya koyup emek verdiğiniz her şey size geri döner, unutmayın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BENZER İÇERİKLER
Yukarı Kaydır