Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
usatoday.com
GLOBAL NEWS

İran’da Mahsa Amini İçin Yapılan Protestolarda 5 Kişinin Öldüğü İddia Ediliyor

21 Eyl 2022

İran’da Mahsa Amini isimli 22 yaşındaki genç kadının, ülkedeki başörtüsü kurallarına uygun bir şekilde örtünmediği gerekçesiyle “Ahlak polisi” tarafından gözaltına alınmasının ve üç gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybetmesinin üstünden tam sekiz gün geçti. Yaşanan olaydan sonra ülkedeki gerilim artarken birçok rejim karşıtı İran vatandaşı, protesto için sokaklara çıktı. Aktarılan haberlerde, göstericilerden beşinin hayatını kaybettiği iddia edildi. Resmi bir açıklamayla bu iddia doğrulanmazken birçok yaralının da bölgedeki hastanelere kaldırdığı bildirildi.

1 Bardak
İran’da geçen hafta salı günü 22 yaşındaki Mahsa Amini isimli genç kadın, başörtüsünü örtünme kurallarına uygun olarak bağlamadığı için “Ahlak polisleri” tarafından gözaltına alınmıştı. Gözaltı süresinde kalp krizi geçirdiği iddia edilen Amini’nin 3 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybetmesi, işkence gördüğü iddialarının ortaya çıkmasına sebep oldu ve tüm ülkede geniş çaplı protestolar başladı. Hafta sonu başlayan gösteriler, pazartesi günü de artan gösterici sayısıyla devam etti. Hükümet karşıtı gösterilere polisin müdahale etmesiyle birlikte ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. 
 
İranlı Kürt İnsan Hakları Derneği Hengaw, pazartesi günü yaşanan olaylarda iki kişinin öldüğünü, birçok insanın da yaralandığını bildirdi. Başkent Tahran’da bir araya gelen kadınların başörtülerini çıkardığı ve “Diktatöre ölüm” sloganlarıyla yaşananlara tepki gösterdiği biliniyor. Bunun yanında protestoları engellemeye yönelik yapılan polis müdahalesinde biber gazı kullanıldığı ve copla müdahale edildiği söyleniyor. Ölü ve yaralı sayılarına ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Hengaw’ın açıklamaları ise en az beş kişinin hayatını kaybettiğini, 75 kişinin ise yaralandığını işaret ediyor. Sosyal medyada, güvenlik güçlerinin göstericiler karşısında yetersiz kaldığı ve geri çekilmek zorunda olduğu anlardan videolar da paylaşılıyor.
 
Sokaklardaki protestolar, sosyal medyada da yankı buluyor ve birçok kadın çektiği videolarda saçlarını kesip başörtülerini yakıyor. Artık başörtüsü takmamaya karar verdiğini açıklayan kadınların sayısı da günden güne artıyor. Konu etiketiyle atılan Tweet sayısı 4 milyonu geçmiş durumda. Bunların yanında, Amini’nin ölüm sebebine ilişkin otopsi raporu bekleniyor. Emniyet güçleri yaptığı açıklamalarda genç kadının halihazırda sağlık problemlerinin olduğunu vurgulasa da ailesi bu iddiaları kabul etmiyor. 
 
 
 
 
Kaynaklar: 
 
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?