Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

İran, Protestolara Yönelik BM Soruşturmalarını Reddetti

29 Kas 2022

İran’da Mahsa Amini’nin ahlak polisleri tarafından darp edilip kaldırıldığı hastanede ölmesinin ardından başlayan protestolar devam ederken, İran’ın protestoculara gerçekleştirdiği aşırı ağır yaptırımlar dikkat çekti. Birleşmiş Milletler, İran’a protestolara yönelik soruşturma çağrısında bulunurken İran ise Birleşmiş Milletler’den gelen incelemeyi reddedeceğini duyurdu.

İran, aylardır süren Mahsa Amini protestoları ile dünya gündemine gelirken, protestoları bastırmak için orantısız güç kullanmasıyla da eleştirileri üzerinde topluyordu. 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisleri tarafından darp edilmesinin ardından hayatını kaybetmesiyle başlayan protestolar, tüm hızıyla devam ederken İran’ın protestoculara yönelik idam kararları da gündeme gelmişti. 
 
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi ise iran’daki gelişmeler üzerine, perşembe günü aldığı kararda İran’ın protestolara yönelik ölümcül baskılarını soruşturmaya tabi tutacağına karar vermişti.
 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İran’daki protestolar için: “Ülkede neler olduğunu görmek, öldürülen çocukların, sokakta dövülen kadınlar, idam cezasına çarptırılan insanların görüntüleri bana acı veriyor.” ifadelerini kullanarak, İran’daki mollaların iktidarı kale gibi savunmasını ve bunu yaparken de orantısız güç kullanmasını eleştirmişti
 
Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği, İran’daki güvenli güçlerinin protestoculara karşı “özellikle İslam Devrimi Muhafızları Birliği ve Besic güçlerinin, 150 yerleşime ve 140 üniversiteye yayıldığı bildirilen protesto hareketine karşı hakiki mermiler, saçmalar ve başka türden metal pelletler, göz yaşartıcı gaz ve cop kullandığını” vurgulamıştı.
 
İran’da gerçekleşen olayların üzerine soruşturma kararı alan Birleşmiş Milletler’e karşı İran, soruşturmanın başlatılmasını kabul etmeyeceğini açıkladı. Duruma ilişkin İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani: “İran'ın BM Haklar Konseyi tarafından oluşturulan siyasi komite ile hiçbir iş birliği olmayacaktır.” açıklamalarında bulundu. 
 
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi ise konseyde düzenlenen özel oturumda İran’ın protestoculara yönelik hak ihlallerini ele alarak, bu iddiaların soruşturmasına yönelik araştırma heyetinin gönderilmesi kararı 6 redde karşı 25 oyla kabul edilmişti.
 
İran’a araştırma heyetinin gönderilmesi kararının onaylanması üzerine ise İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, twitter üzerinden “Saddam'ın İran halkına karşı kullandığı kimyasal silahların ana tedarikçisi olan Berlin rejimi ve diğer fırsat kovalayanlar, uyguladığı haksız ve insanlık dışı yaptırımlarla yıllardır çok büyük insan hakları ihlalleri gerçekleştiriyor.” ifadelerini kullanmıştı.
 
KAYNAK:
 
 
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?